Back to news

English Championship Results
16th February 2013

Full Results

Kids Male (8 - 11yrs) 10th - 7th Kup Sparring Light Weight
1st
Nick Turner
13472
Paignton Taekwon-Do
No: 13472
2nd
Mason Bierton
13339
Paignton Taekwon-Do
No: 13339
3rd
ROY GEORGES
Khalsa Taekwon-do Academy
No: 13359
Kids Male (8 - 11yrs) 6th - 4th Kup Sparring Light Weight
1st
AXEL HEGARTY
Gassors TKD Wales
No: 13523
2nd
CHRISTIAN RUBIO
Khalsa Taekwon-do Academy
No: 13360
3rd
PARAMVIR SINGH AUJLA
Khalsa Taekwon-do Academy
No: 13358
3rd
LOGAN HEGARTY
Gassors TKD Wales
No: 13524
Kids Male (8 - 11yrs) 10th - 7th Kup Sparring Welter Weight
1st
Marcus Allen
13257
Paignton Taekwon-Do
No: 13257
2nd
KIAN LUTON
Gassors TKD Wales
No: 13504
3rd
JULES FERGUS
13451
Eastwood Taekwon-Do Academy
No: 13451
Kids Male (8 - 11yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Welter Weight
1st
ETHAN KYTE
Gassors TKD Wales
No: 13532
2nd
HARRI RADFORD
Gassors TKD Wales
No: 13534
3rd
JAKE RENDLE
Gassors TKD Wales
No: 13513
3rd
LOGAN MASKELL
Gassors TKD Wales
No: 13517
Kids Male (8 - 11yrs) 10th - 7th Kup Sparring Middle Weight
1st
Coby Esegbona
13595
Yeading TKD Club
No: 13595
2nd
Sebastian Turvey
13319
Stoke Gifford TKD
No: 13319
3rd
Joseph Kilcommons
South Coast Martial Arts
No: 13548
Kids Male (8 - 11yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
Jake Mitchell
13468
Paignton Taekwon-Do
No: 13468
2nd
Janos Beer
13567
Thornbury TKD
No: 13567
3rd
Charie Rolfe
13267
Paignton Taekwon-Do
No: 13267
3rd
Adam Rowland
13270
Paignton Taekwon-Do
No: 13270
Kids Male (8 - 11yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
Benjamin Langton
13374
Ga-Jok Ilkeston
No: 13374
2nd
Euan Southern
13290
Stevenage Taekwon-Do School
No: 13290
3rd
Ashton Gale
13415
Chippenham TKD
No: 13415
3rd
JACK TAYLOR
Gassors TKD Wales
No: 13520
Kids Male (8 - 11yrs) 10th - 7th Kup Sparring Heavy Weight
1st
George McCaffrey
Kingskerswell Taekwondo School
No: 13381
2nd
Liam Woodward
13466
Paignton Taekwon-Do
No: 13466
3rd
Ben Turner
13471
Paignton Taekwon-Do
No: 13471
Kids Male (8 - 11yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Heavy Weight
1st
TOMOS SHARWOOD
Gassors TKD Wales
No: 13519
2nd
Isaac Marsh
13413
Chippenham TKD
No: 13413
3rd
Myles Coombs
13263
Stoke Gifford TKD
No: 13263
Kids Male (8 - 11yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Hyper Weight
1st
Marcus Kibbey
13581
Thornbury TKD
No: 13581
2nd
OWEN POWELL
Gassors TKD Wales
No: 13527
Kids Male (8 - 11yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Rhys Roffey
South Coast Martial Arts
No: 13545
2nd
Ben Williams
South Coast Martial Arts
No: 13546
Kids Male (8 - 11yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Ben Turner
13471
Paignton Taekwon-Do
No: 13471
2nd
Mason Bierton
13339
Paignton Taekwon-Do
No: 13339
3rd
Marcus Allen
13257
Paignton Taekwon-Do
No: 13257
3rd
JULES FERGUS
13451
Eastwood Taekwon-Do Academy
No: 13451
Kids Male (8 - 11yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Max McIsted
13271
Paignton Taekwon-Do
No: 13271
2nd
Charie Rolfe
13267
Paignton Taekwon-Do
No: 13267
3rd
Adam Rowland
13270
Paignton Taekwon-Do
No: 13270
3rd
Henry Matthews
13324
Dawlish Taekwon-Do
No: 13324
Kids Male (8 - 11yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Benjamin Langton
13374
Ga-Jok Ilkeston
No: 13374
2nd
Myles Coombs
13263
Stoke Gifford TKD
No: 13263
3rd
William Lambern
13487
Stoke Gifford TKD
No: 13487
3rd
JACK TAYLOR
Gassors TKD Wales
No: 13520
Kids Female (8 - 11yrs) 6th - 4th Kup Sparring Welter Weight
1st
Abbie Thomas
13475
Dawlish Taekwon-Do
No: 13475
2nd
MAGGIE KENT
13438
Richards TKD - St Austell
No: 13438
Kids Female (8 - 11yrs) 10th - 7th Kup Sparring Middle Weight
1st
Charmaine Patole
13264
Stoke Gifford TKD
No: 13264
2nd
Lily-Rose Dixon
Hollingsworth TaeKwon-Do Schools - Greenford
No: 13602
3rd
Olivia Parry
13388
Paignton Taekwon-Do
No: 13388
Kids Female (8 - 11yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
vanessa sallai
13352
Chand Institute of Taekwon-Do Milton Keynes
No: 13352
2nd
Connie McDermott
13315
Stoke Gifford TKD
No: 13315
3rd
Elysia Mc Isted
13272
Paignton Taekwon-Do
No: 13272
3rd
Kelsey Williams
13571
Thornbury TKD
No: 13571
Kids Female (8 - 11yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
JESSIE TAYLOR
Gassors TKD Wales
No: 13521
2nd
Esme McCarthy
13343
Stoke Gifford TKD
No: 13343
3rd
Lucie Robertshaw
13341
Stoke Gifford TKD
No: 13341
3rd
Katie Hetherington
13611
Hayes TaeKwon-Do Academy
No: 13611
Kids Female (8 - 11yrs) 6th - 4th Kup Sparring Heavy Weight
1st
KATIE FORD
Gassors TKD Wales
No: 13531
2nd
Aimee Baron
13307
Paignton Taekwon-Do
No: 13307
3rd
Katie Hanlon
13273
Torquay Taekwon-Do School
No: 13273
3rd
Kiera Beck
13486
Stoke Gifford TKD
No: 13486
Kids Female (8 - 11yrs) 6th - 4th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Madeleine Boyle
13317
Stoke Gifford TKD
No: 13317
2nd
Aleksandra Szczutkowska
South Coast Martial Arts
No: 13539
Kids Female (8 - 11yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Hyper Weight
1st
Dolci Grove
13615
Yiewsley TKD Academy
No: 13615
2nd
Zuzanna Szczutkowska
South Coast Martial Arts
No: 13540
3rd
India Hateley
13261
Paignton Taekwon-Do
No: 13261
3rd
Ella Flavell-McNelliey
13276
Hitchin Taekwon-Do School
No: 13276
Kids Female (8 - 11yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
CARYS BLACKMORE
Gassors TKD Wales
No: 13500
2nd
ayesha khan
13355
Chand Institute of Taekwon-Do Milton Keynes
No: 13355
Kids Female (8 - 11yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
MAGGIE KENT
13438
Richards TKD - St Austell
No: 13438
2nd
Olivia Parry
13388
Paignton Taekwon-Do
No: 13388
3rd
Charmaine Patole
13264
Stoke Gifford TKD
No: 13264
3rd
Charlotte Short
13238
Ga-Jok Nottingham - Samworth Academy
No: 13238
Kids Female (8 - 11yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Aimee Baron
13307
Paignton Taekwon-Do
No: 13307
2nd
Kiera Beck
13486
Stoke Gifford TKD
No: 13486
3rd
Madeleine Boyle
13317
Stoke Gifford TKD
No: 13317
3rd
Connie McDermott
13315
Stoke Gifford TKD
No: 13315
Kids Female (8 - 11yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Lucie Robertshaw
13341
Stoke Gifford TKD
No: 13341
2nd
India Hateley
13261
Paignton Taekwon-Do
No: 13261
3rd
Zuzanna Szczutkowska
South Coast Martial Arts
No: 13540
3rd
JESSIE TAYLOR
Gassors TKD Wales
No: 13521
Kids Female (8 - 11yrs) 1st Degree Patterns
1st
ayesha khan
13355
Chand Institute of Taekwon-Do Milton Keynes
No: 13355
2nd
CARYS BLACKMORE
Gassors TKD Wales
No: 13500
Cadet Male (12 - 14yrs) 6th - 4th Kup Sparring Micro Weight
1st
ALEX FOREHEAD
Gassors TKD Wales
No: 13530
2nd
RYAN DAVIES
Gassors TKD Wales
No: 13503
3rd
HARRI SHELLEY
Gassors TKD Wales
No: 13525
3rd
ADAM REED
Gassors TKD Wales
No: 13533
Cadet Male (12 - 14yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Micro Weight
1st
JORDAN CASEY
Gassors TKD Wales
No: 13511
2nd
William Isaac
South Hams Martial Arts
No: 13428
Cadet Male (12 - 14yrs) Degree Sparring Micro Weight
1st
Ben Chapman
13345
Stoke Gifford TKD
No: 13345
2nd
Niall Mistry
13280
Hitchin Taekwon-Do School
No: 13280
3rd
ELLIOTT CALLAHAN
Roade Taekwon-do School (Northampton)
No: 13274
3rd
Ollie Robertshaw
13342
Stoke Gifford TKD
No: 13342
Cadet Male (12 - 14yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Light Weight
1st
Harry Evans
13608
Yiewsley TKD Academy
No: 13608
2nd
WILLIAM HOLMES
Gassors TKD Wales
No: 13505
Cadet Male (12 - 14yrs) Degree Sparring Light Weight
1st
Kieran McDermott
13316
Stoke Gifford TKD
No: 13316
2nd
Joseph Elson
13484
Stoke Gifford TKD
No: 13484
3rd
AYRTON MULLINS
Gassors TKD Wales
No: 13535
3rd
Jason Morrison
Harefield TKD Club
No: 13566
Cadet Male (12 - 14yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Welter Weight
1st
Antony Hobson
Kingskerswell Taekwondo School
No: 13387
2nd
Joe Cooper Haime
Kingskerswell Taekwondo School
No: 13386
3rd
Matthew Baxter
Kingskerswell Taekwondo School
No: 13385
Cadet Male (12 - 14yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Tate Budge
South Coast Martial Arts
No: 13542
2nd
Callum Brown
13340
Stoke Gifford TKD
No: 13340
Cadet Male (12 - 14yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
Chris Harper
13265
Paignton Taekwon-Do
No: 13265
Cadet Male (12 - 14yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Ben Baker-Attwood
13346
Stoke Gifford TKD
No: 13346
2nd
BRANDON WILSON
13450
Eastwood Taekwon-Do Academy
No: 13450
Cadet Male (12 - 14yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Heavy Weight
1st
JAMIE YUNG
Gassors TKD Wales
No: 13528
Cadet Male (12 - 14yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Liam Winton
Integrity
No: 13598
2nd
Joseph Berry
South Hams Martial Arts
No: 13423
3rd
yasin khan
13354
Chand Institute of Taekwon-Do Milton Keynes
No: 13354
Cadet Male (12 - 14yrs) 10th - 7th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Taylor Elliott
Hayes TaeKwon-Do Academy
No: 13610
2nd
Harry Mayhew
13330
Teignmouth Taekwon-do
No: 13330
3rd
Tom Parry
Kingskerswell Taekwondo School
No: 13383
Cadet Male (12 - 14yrs) 6th - 4th Kup Sparring Hyper Weight
1st
ELLIS MURPHY
Gassors TKD Wales
No: 13510
2nd
Karl Curtis
Newlyn TKD School
No: 13493
3rd
Owen Thomas
13476
Dawlish Taekwon-Do
No: 13476
Cadet Male (12 - 14yrs) 2nd Degree Patterns
1st
ELLIOTT CALLAHAN
Roade Taekwon-do School (Northampton)
No: 13274
2nd
Tate Budge
South Coast Martial Arts
No: 13542
3rd
Liam Winton
Integrity
No: 13598
Cadet Male (12 - 14yrs) 1st Degree Patterns
1st
Kieran McDermott
13316
Stoke Gifford TKD
No: 13316
2nd
Ben Chapman
13345
Stoke Gifford TKD
No: 13345
3rd
Ollie Robertshaw
13342
Stoke Gifford TKD
No: 13342
3rd
Joseph Berry
South Hams Martial Arts
No: 13423
Cadet Male (12 - 14yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Taylor Elliott
Hayes TaeKwon-Do Academy
No: 13610
2nd
Tom Parry
Kingskerswell Taekwondo School
No: 13383
3rd
Harry Mayhew
13330
Teignmouth Taekwon-do
No: 13330
3rd
Owen Kilcommons
South Coast Martial Arts
No: 13547
Cadet Male (12 - 14yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Owen Melhuish
Kingskerswell Taekwondo School
No: 13384
2nd
HARRI SHELLEY
Gassors TKD Wales
No: 13525
3rd
RYAN DAVIES
Gassors TKD Wales
No: 13503
3rd
Owen Thomas
13476
Dawlish Taekwon-Do
No: 13476
Cadet Male (12 - 14yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Chris Harper
13265
Paignton Taekwon-Do
No: 13265
2nd
Antony Hobson
Kingskerswell Taekwondo School
No: 13387
3rd
Matthew Baxter
Kingskerswell Taekwondo School
No: 13385
3rd
Joe Cooper Haime
Kingskerswell Taekwondo School
No: 13386
Cadet Male (12 - 14yrs) KUP Special Technique
1st
JAMIE YUNG
Gassors TKD Wales
No: 13528
2nd
MORGAN THOMAS
Gassors TKD Wales
No: 13526
3rd
Antony Hobson
Kingskerswell Taekwondo School
No: 13387
Cadet Male (12 - 14yrs) DEGREE Special Technique
1st
GWYN BLACKMORE
Gassors TKD Wales
No: 13499
2nd
SAM WOOLCOCK
Truro TKD School
No: 13582
3rd
Tate Budge
South Coast Martial Arts
No: 13542
Cadet Female (12 - 14yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Micro Weight
1st
Megan Mayhew
13365
Dawlish Taekwon-Do
No: 13365
Cadet Female (12 - 14yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
jade wren
13351
Chand Institute of Taekwon-Do Milton Keynes
No: 13351
2nd
Emily Oakes
13224
Winsford TKD
No: 13224
3rd
yasmina sokhi
13357
Chand Institute of Taekwon-Do Milton Keynes
No: 13357
Cadet Female (12 - 14yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
Abi Hookins
13338
Paignton Taekwon-Do
No: 13338
2nd
CAITLIN NAIL
Gassors TKD Wales
No: 13536
Cadet Female (12 - 14yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
Ami Chillcott
13259
Paignton Taekwon-Do
No: 13259
2nd
RHIAN MORGAN
Gassors TKD Wales
No: 13512
Cadet Female (12 - 14yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Kerry anne Watkins
13373
Ga-Jok Ilkeston
No: 13373
Cadet Female (12 - 14yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Rebecca Henley
13369
Ga-Jok Ilkeston
No: 13369
Cadet Female (12 - 14yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Hyper Weight
1st
Isabelle Baker
13277
Hitchin Taekwon-Do School
No: 13277
2nd
Leah Powell
13402
Richards TKD - St Austell
No: 13402
3rd
Beth Green
13401
Richards TKD - St Austell
No: 13401
3rd
DANA MCAVOY
Gassors TKD Wales
No: 13522
Cadet Female (12 - 14yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Ashby Harris
13368
Ga-Jok Ilkeston
No: 13368
2nd
Alix Banfield
Newlyn TKD School
No: 13497
3rd
Yanni Barnett
South Hams Martial Arts
No: 13430
3rd
Polly Cude
13412
Chippenham TKD
No: 13412
Cadet Female (12 - 14yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Abi Hookins
13338
Paignton Taekwon-Do
No: 13338
Cadet Female (12 - 14yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Leah Powell
13402
Richards TKD - St Austell
No: 13402
2nd
Ami Chillcott
13259
Paignton Taekwon-Do
No: 13259
3rd
Imogen Allen
13258
Paignton Taekwon-Do
No: 13258
3rd
Stephanie Collings
13364
Dawlish Taekwon-Do
No: 13364
Cadet Female (12 - 14yrs) 1st Degree Patterns
1st
Tyley Deedigan
13410
Chippenham TKD
No: 13410
2nd
Ashby Harris
13368
Ga-Jok Ilkeston
No: 13368
3rd
Emily Oakes
13224
Winsford TKD
No: 13224
3rd
Polly Cude
13412
Chippenham TKD
No: 13412
Cadet Female (12 - 14yrs) KUP Special Technique
1st
Isabelle Baker
13277
Hitchin Taekwon-Do School
No: 13277
Cadet Female (12 - 14yrs) DEGREE Special Technique
1st
Ashby Harris
13368
Ga-Jok Ilkeston
No: 13368
2nd
yasmina sokhi
13357
Chand Institute of Taekwon-Do Milton Keynes
No: 13357
3rd
Alix Banfield
Newlyn TKD School
No: 13497
Junior Male (15 - 17yrs) Degree Sparring Micro Weight
1st
Aaron Mather
13565
Harefield TKD Club
No: 13565
2nd
Jamie Martin
13394
Richards TKD - St Austell
No: 13394
Junior Male (15 - 17yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Jake Thomas
13393
Richards TKD - St Austell
No: 13393
2nd
louis devonshire
13366
Ga-Jok Ilkeston
No: 13366
Junior Male (15 - 17yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
THOMAS SNELLING
Khalsa Taekwon-do Academy
No: 13361
2nd
DANIEL CHAPPELL
Gassors TKD Wales
No: 13514
Junior Male (15 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
Jack Davies
South Hams Martial Arts
No: 13431
2nd
LAXMAN THAPA
Khalsa Taekwon-do Academy
No: 13362
3rd
CONNOR DAVIES
Gassors TKD Wales
No: 13501
Junior Male (15 - 17yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Adam Everett
13392
Richards TKD - St Austell
No: 13392
2nd
Thomas Flavell-Mcnelliey
13282
Hitchin Taekwon-Do School
No: 13282
3rd
Matthew Ambrose
South Coast Martial Arts
No: 13541
Junior Male (15 - 17yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Jamie Marriott
13371
Ga-Jok Ilkeston
No: 13371
2nd
JAKE COOK
13478
Richards TKD - St Austell
No: 13478
3rd
Toby Broom
13474
Dawlish Taekwon-Do
No: 13474
Junior Male (15 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Hyper Weight
1st
josh tolmie
13349
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
No: 13349
2nd
JACK POWELL
Gassors TKD Wales
No: 13515
Junior Male (15 - 17yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Sam Whitford
13462
Paignton Taekwon-Do
No: 13462
2nd
Ryan Hateley
13262
Paignton Taekwon-Do
No: 13262
3rd
LIAM ROSSITER
Gassors TKD Wales
No: 13518
3rd
JAGO PENROSE
Truro TKD School
No: 13584
Junior Male (15 - 17yrs) 6th - 4th Kup Sparring Hyper Weight
1st
James Adetutu
Brentford TKD
No: 13482
2nd
WAHIDUR RAHMAN
Gassors TKD Wales
No: 13507
3rd
Martin Jones
Winsford TKD
No: 13312
Junior Male (15 - 17yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
WAHIDUR RAHMAN
Gassors TKD Wales
No: 13507
2nd
THOMAS SNELLING
Khalsa Taekwon-do Academy
No: 13361
3rd
Martin Jones
Winsford TKD
No: 13312
3rd
James Adetutu
Brentford TKD
No: 13482
Junior Male (15 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
LAXMAN THAPA
Khalsa Taekwon-do Academy
No: 13362
2nd
CONNOR DAVIES
Gassors TKD Wales
No: 13501
3rd
Jack Davies
South Hams Martial Arts
No: 13431
3rd
josh tolmie
13349
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
No: 13349
Junior Male (15 - 17yrs) 1st Degree Patterns
1st
Sam Whitford
13462
Paignton Taekwon-Do
No: 13462
2nd
louis devonshire
13366
Ga-Jok Ilkeston
No: 13366
3rd
Toby Broom
13474
Dawlish Taekwon-Do
No: 13474
3rd
Matthew Ambrose
South Coast Martial Arts
No: 13541
Junior Male (15 - 17yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Jamie Martin
13394
Richards TKD - St Austell
No: 13394
2nd
Jamie Marriott
13371
Ga-Jok Ilkeston
No: 13371
3rd
JAKE COOK
13478
Richards TKD - St Austell
No: 13478
3rd
Ryan Hateley
13262
Paignton Taekwon-Do
No: 13262
Junior Male (15 - 17yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Adam Everett
13392
Richards TKD - St Austell
No: 13392
2nd
Jake Thomas
13393
Richards TKD - St Austell
No: 13393
Junior Male (15 - 17yrs) KUP Special Technique
1st
THOMAS SNELLING
Khalsa Taekwon-do Academy
No: 13361
Junior Male (15 - 17yrs) DEGREE Special Technique
1st
JAGO PENROSE
Truro TKD School
No: 13584
2nd
Thomas Flavell-Mcnelliey
13282
Hitchin Taekwon-Do School
No: 13282
Junior Male (15 - 17yrs) DEGREE Power
1st
JAGO PENROSE
Truro TKD School
No: 13584
2nd
Adam Jones
13283
Hitchin Taekwon-Do School
No: 13283
3rd
Adam Everett
13392
Richards TKD - St Austell
No: 13392
Junior Female (15 - 17yrs) Degree Sparring Micro Weight
1st
Lydia Crawley
13268
Paignton Taekwon-Do
No: 13268
Junior Female (15 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Welter Weight
1st
Chloe Baker-Attwood
13488
Stoke Gifford TKD
No: 13488
2nd
GEORGIA SOUTHWAY
Gassors TKD Wales
No: 13508
Junior Female (15 - 17yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Robyn Hough
13396
Richards TKD - St Austell
No: 13396
2nd
LAUREN TUCKER
Truro TKD School
No: 13583
3rd
Jordan Rowland
13269
Paignton Taekwon-Do
No: 13269
Junior Female (15 - 17yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Charlie Gibbs
13378
Paignton Taekwon-Do
No: 13378
2nd
Charlotte Bond
13266
Paignton Taekwon-Do
No: 13266
Junior Female (15 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Heavy Weight
1st
Caithlyn Holgate
13465
Paignton Taekwon-Do
No: 13465
2nd
Chloe Roaf
Integrity
No: 13332
3rd
VESTA DAUKINTYTE
13449
Eastwood Taekwon-Do Academy
No: 13449
Junior Female (15 - 17yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Beth Martin
13395
Richards TKD - St Austell
No: 13395
2nd
Ebony Upton
13376
Ga-Jok Ilkeston
No: 13376
3rd
Emily White
13596
Integrity
No: 13596
Junior Female (15 - 17yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Chloe Roaf
Integrity
No: 13332
2nd
VESTA DAUKINTYTE
13449
Eastwood Taekwon-Do Academy
No: 13449
Junior Female (15 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Caithlyn Holgate
13465
Paignton Taekwon-Do
No: 13465
2nd
Alannah Taylor
South Hams Martial Arts
No: 13427
3rd
Chloe Baker-Attwood
13488
Stoke Gifford TKD
No: 13488
Junior Female (15 - 17yrs) 1st Degree Patterns
1st
Jordan Rowland
13269
Paignton Taekwon-Do
No: 13269
2nd
Charlotte Bond
13266
Paignton Taekwon-Do
No: 13266
3rd
Lydia Crawley
13268
Paignton Taekwon-Do
No: 13268
3rd
LAUREN TUCKER
Truro TKD School
No: 13583
Junior Female (15 - 17yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Robyn Hough
13396
Richards TKD - St Austell
No: 13396
2nd
Phoebe Grandfield
13249
Stoke Gifford TKD
No: 13249
3rd
Charlie Gibbs
13378
Paignton Taekwon-Do
No: 13378
3rd
Ebony Upton
13376
Ga-Jok Ilkeston
No: 13376
Junior Female (15 - 17yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Beth Martin
13395
Richards TKD - St Austell
No: 13395
Junior Female (15 - 17yrs) DEGREE Special Technique
1st
Beth Martin
13395
Richards TKD - St Austell
No: 13395
2nd
Robyn Hough
13396
Richards TKD - St Austell
No: 13396
Junior Female (15 - 17yrs) DEGREE Power
1st
Beth Martin
13395
Richards TKD - St Austell
No: 13395
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Micro Weight
1st
Jamie McAvoy
13605
Yiewsley TKD Academy
No: 13605
Adult Male (18 - 35yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Light Weight
1st
Dale Stiles
Brentford TKD
No: 13455
2nd
Gareth Kay
Newlyn TKD School
No: 13496
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Light Weight
1st
Lee Hollingsworth
Nicholls Taekwon-Do Institute
No: 13616
2nd
Thomas Flavell-McNelliey
13287
Hitchin Taekwon-Do School
No: 13287
3rd
Ryan Marriott
13370
Ga-Jok Ilkeston
No: 13370
3rd
Nathan Moore
13464
Paignton Taekwon-Do
No: 13464
Adult Male (18 - 35yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Welter Weight
1st
Adam Gaunt
13485
Stoke Gifford TKD
No: 13485
2nd
OWEN CARTER
Gassors TKD Wales
No: 13516
3rd
RYAN GANE
Gassors TKD Wales
No: 13498
3rd
Christian Santa Maria
Yiewsley TKD Academy
No: 13335
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Luke Dempsey
13334
Yiewsley TKD Academy
No: 13334
2nd
BEN TOVEY
13399
Richards TKD - St Austell
No: 13399
3rd
Patrick Dion-Fehily
13288
Hitchin Taekwon-Do School
No: 13288
3rd
David Parry
South Coast Martial Arts
No: 13543
Adult Male (18 - 35yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
SAM PUPIC
Gassors TKD Wales
No: 13529
2nd
Adam Pratt
South Hams Martial Arts
No: 13422
3rd
Michael Connoly
Canton Taekwon-Do
No: 13408
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Matthew Brunger
Yiewsley TKD Academy
No: 13613
2nd
joshua Harris
13367
Ga-Jok Ilkeston
No: 13367
3rd
Greg Rose
13289
Hitchin Taekwon-Do School
No: 13289
3rd
Danny Welland
Brentford TKD
No: 13457
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
ARRON ROSE
Gassors TKD Wales
No: 13506
2nd
Gavinder Sidhu
Luton TKD School
No: 13618
3rd
scott owen
13356
Chand Institute of Taekwon-Do Milton Keynes
No: 13356
Adult Male (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Sparring Hyper Weight
1st
John Short
13236
Ga-Jok Nottingham - Samworth Academy
No: 13236
2nd
Jamie McCarthy
Brentford TKD
No: 13458
Adult Male (18 - 35yrs) 6th - 4th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Glyn Williams
13569
Thornbury TKD
No: 13569
2nd
GAVIN BETTS
13448
Eastwood Taekwon-Do Academy
No: 13448
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Tom Rawling
13397
Richards TKD - St Austell
No: 13397
2nd
Sam Mason
13329
Teignmouth Taekwon-do
No: 13329
3rd
Josh Worton
13398
Richards TKD - St Austell
No: 13398
Adult Male (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Christian Santa Maria
Yiewsley TKD Academy
No: 13335
2nd
Jamie McCarthy
Brentford TKD
No: 13458
3rd
Dale Stiles
Brentford TKD
No: 13455
3rd
Michael Connoly
Canton Taekwon-Do
No: 13408
Adult Male (18 - 35yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Glyn Williams
13569
Thornbury TKD
No: 13569
2nd
GAVIN BETTS
13448
Eastwood Taekwon-Do Academy
No: 13448
Adult Male (18 - 35yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Adam Pratt
South Hams Martial Arts
No: 13422
2nd
Adam Gaunt
13485
Stoke Gifford TKD
No: 13485
3rd
Gareth Kay
Newlyn TKD School
No: 13496
3rd
SAM PUPIC
Gassors TKD Wales
No: 13529
Adult Male (18 - 35yrs) 1st Degree Patterns
1st
Patrick Dion-Fehily
13288
Hitchin Taekwon-Do School
No: 13288
2nd
Martin Dunne
13292
Stevenage Taekwon-Do School
No: 13292
3rd
Greg Rose
13289
Hitchin Taekwon-Do School
No: 13289
3rd
ARRON ROSE
Gassors TKD Wales
No: 13506
Adult Male (18 - 35yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Ryan Marriott
13370
Ga-Jok Ilkeston
No: 13370
2nd
BEN TOVEY
13399
Richards TKD - St Austell
No: 13399
3rd
Luke Marchant
13463
Paignton Taekwon-Do
No: 13463
3rd
joshua Harris
13367
Ga-Jok Ilkeston
No: 13367
Adult Male (18 - 35yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Luke Dempsey
13334
Yiewsley TKD Academy
No: 13334
2nd
Jack Creber
13308
Paignton Taekwon-Do
No: 13308
3rd
Nathan Moore
13464
Paignton Taekwon-Do
No: 13464
3rd
Tom Rawling
13397
Richards TKD - St Austell
No: 13397
Adult Male (18 - 35yrs) 4th Degree Patterns
1st
Matthew Brunger
Yiewsley TKD Academy
No: 13613
2nd
Gavinder Sidhu
Luton TKD School
No: 13618
Adult Male (18 - 35yrs) KUP Special Technique
1st
Adam Gaunt
13485
Stoke Gifford TKD
No: 13485
Adult Male (18 - 35yrs) DEGREE Special Technique
1st
Danny Welland
Brentford TKD
No: 13457
2nd
Justin Elliott
Hayes TaeKwon-Do Academy
No: 13607
3rd
Thomas Flavell-McNelliey
13287
Hitchin Taekwon-Do School
No: 13287
Adult Male (18 - 35yrs) KUP Power
1st
Adam Pratt
South Hams Martial Arts
No: 13422
Adult Male (18 - 35yrs) DEGREE Power
1st
BEN TOVEY
13399
Richards TKD - St Austell
No: 13399
Adult Female (18 - 35yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Light Weight
1st
EMMA PALMER
Canton Taekwon-Do
No: 13309
2nd
Umbreen Khan
Brentford TKD
No: 13456
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Sparring Light Weight
1st
Joanna Szczutkowska
13389
Paignton Taekwon-Do
No: 13389
2nd
Gurlaine Sidhu
13617
Luton TKD School
No: 13617
3rd
Kerry Clarke
South Coast Martial Arts
No: 13544
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Nicola Barke
13570
Thornbury TKD
No: 13570
2nd
Jay Gilbert
Yiewsley TKD Academy
No: 13606
3rd
Kelly Gould
13285
Hitchin Taekwon-Do School
No: 13285
Adult Female (18 - 35yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
Frances Almeida-Davis
13614
Yiewsley TKD Academy
No: 13614
2nd
Jevgenija Tkacenko
13612
Yiewsley TKD Academy
No: 13612
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Laurie Cornwell
13564
Harefield TKD Club
No: 13564
2nd
Gemma O'Connor
13337
Yiewsley TKD Academy
No: 13337
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
BETH MARTIN
13442
Richards TKD - St Austell
No: 13442
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Sparring Hyper Weight
2nd
Leanne Vaton
13286
Hitchin Taekwon-Do School
No: 13286
3rd
PAIGE POVEY
13441
Richards TKD - St Austell
No: 13441
Adult Female (18 - 35yrs) 6th - 4th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Mary Hill
13305
Paignton Taekwon-Do
No: 13305
2nd
Joanna Gendall
South Hams Martial Arts
No: 13425
Adult Female (18 - 35yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Mary Hill
13305
Paignton Taekwon-Do
No: 13305
2nd
Joanna Gendall
South Hams Martial Arts
No: 13425
3rd
Claire Short
13237
Ga-Jok Nottingham - Samworth Academy
No: 13237
3rd
Jevgenija Tkacenko
13612
Yiewsley TKD Academy
No: 13612
Adult Female (18 - 35yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Frances Almeida-Davis
13614
Yiewsley TKD Academy
No: 13614
2nd
EMMA PALMER
Canton Taekwon-Do
No: 13309
3rd
Umbreen Khan
Brentford TKD
No: 13456
Adult Female (18 - 35yrs) 1st Degree Patterns
1st
Nicola Barke
13570
Thornbury TKD
No: 13570
2nd
PAIGE POVEY
13441
Richards TKD - St Austell
No: 13441
3rd
Kelly Gould
13285
Hitchin Taekwon-Do School
No: 13285
3rd
Kerry Clarke
South Coast Martial Arts
No: 13544
Adult Female (18 - 35yrs) 3rd Degree Patterns
1st
BETH MARTIN
13442
Richards TKD - St Austell
No: 13442
2nd
Joanna Szczutkowska
13389
Paignton Taekwon-Do
No: 13389
3rd
Gemma O'Connor
13337
Yiewsley TKD Academy
No: 13337
3rd
Gurlaine Sidhu
13617
Luton TKD School
No: 13617
Adult Female (18 - 35yrs) 4th Degree Patterns
1st
Sinead Deedigan
13409
Chippenham TKD
No: 13409
Adult Female (18 - 35yrs) 5th Degree Patterns
1st
Laurie Cornwell
13564
Harefield TKD Club
No: 13564
Adult Female (18 - 35yrs) KUP Power
1st
Mary Hill
13305
Paignton Taekwon-Do
No: 13305
Senior Male (Over 36yrs) Degree Sparring Light Weight
1st
martin williams
13348
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
No: 13348
Senior Male (Over 36yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
ALUN DAVIES
Gassors TKD Wales
No: 13502
2nd
Mark Cooper Haime
Kingskerswell Taekwondo School
No: 13379
3rd
Stuart Hobson
Kingskerswell Taekwondo School
No: 13380
Senior Male (Over 36yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
MARK SHARWOOD
Gassors TKD Wales
No: 13538
2nd
KEVIN EVERETT
13437
Richards TKD - St Austell
No: 13437
Senior Male (Over 36yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Andrew Lawrence
Stevenage - UKITF Imperial
No: 13560
Senior Male (Over 36yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Hyper Weight
1st
DARREN O`MALEY
Canton Taekwon-Do
No: 13311
2nd
JEFFREY OWEN
Canton Taekwon-Do
No: 13310
3rd
Paul Chrimes
Northwich TKD
No: 13313
Senior Male (Over 36yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Stuart Leppard
13568
Thornbury TKD
No: 13568
2nd
Richard Winton
Integrity
No: 13599
3rd
Richard Baron
13306
Paignton Taekwon-Do
No: 13306
3rd
Marcus Jones
Integrity
No: 13336
Senior Male (Over 36yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Mark Cooper Haime
Kingskerswell Taekwondo School
No: 13379
2nd
DARREN O`MALEY
Canton Taekwon-Do
No: 13311
Senior Male (Over 36yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Stuart Hobson
Kingskerswell Taekwondo School
No: 13380
2nd
JEFFREY OWEN
Canton Taekwon-Do
No: 13310
Senior Male (Over 36yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Paul Chrimes
Northwich TKD
No: 13313
2nd
KEVIN EVERETT
13437
Richards TKD - St Austell
No: 13437
Senior Male (Over 36yrs) 1st Degree Patterns
1st
Steve Chapman
13469
Paignton Taekwon-Do
No: 13469
2nd
Richard Baron
13306
Paignton Taekwon-Do
No: 13306
3rd
reuben sokhi
13353
Chand Institute of Taekwon-Do Milton Keynes
No: 13353
Senior Male (Over 36yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Pherrel Chang
Brentford TKD
No: 13483
Senior Male (Over 36yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Andrew Lawrence
Stevenage - UKITF Imperial
No: 13560
Senior Male (Over 36yrs) 4th Degree Patterns
1st
Michael cude
13411
Chippenham TKD
No: 13411
2nd
Marcus Jones
Integrity
No: 13336
Senior Male (Over 36yrs) 5th Degree Patterns
1st
KERRY WILSON
13445
Eastwood Taekwon-Do Academy
No: 13445
2nd
Stuart Leppard
13568
Thornbury TKD
No: 13568
3rd
Richard Winton
Integrity
No: 13599
Senior Male (Over 36yrs) KUP Special Technique
1st
JEFFREY OWEN
Canton Taekwon-Do
No: 13310
Senior Male (Over 36yrs) DEGREE Special Technique
1st
Andrew Lawrence
Stevenage - UKITF Imperial
No: 13560
2nd
KERRY WILSON
13445
Eastwood Taekwon-Do Academy
No: 13445
Senior Male (Over 36yrs) DEGREE Power
1st
Richard Baron
13306
Paignton Taekwon-Do
No: 13306
2nd
KERRY WILSON
13445
Eastwood Taekwon-Do Academy
No: 13445
3rd
Marcus Jones
Integrity
No: 13336
Senior Female (Over 36yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Sarah Baker-Attwood
13344
Stoke Gifford TKD
No: 13344
2nd
Cheryl Matthews
13327
Dawlish Taekwon-Do
No: 13327
Senior Female (Over 36yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Hyper Weight
1st
Muhunthiny Sivasothy
13284
Hitchin Taekwon-Do School
No: 13284
2nd
Gillian Lemar Collings
13363
Dawlish Taekwon-Do
No: 13363
Senior Female (Over 36yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Lindsay Broughton
13572
Thornbury TKD
No: 13572
2nd
Amanda Strickson
13375
Ga-Jok Ilkeston
No: 13375
Senior Female (Over 36yrs) 1st Degree Patterns
1st
Cheryl Matthews
13327
Dawlish Taekwon-Do
No: 13327
2nd
Amanda Strickson
13375
Ga-Jok Ilkeston
No: 13375
3rd
Christine Tovey
13400
Richards TKD - St Austell
No: 13400
3rd
Lindsay Broughton
13572
Thornbury TKD
No: 13572
Senior Female (Over 36yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Hayley Smyth
Stevenage - UKITF Imperial
No: 13561
2nd
Sophie Barnett
South Hams Martial Arts
No: 13429
Senior Female (Over 36yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Joanna Hobson
Kingskerswell Taekwondo School
No: 13382
2nd
Samantha Dixon
Hollingsworth TaeKwon-Do Schools - Greenford
No: 13600
Senior Female (Over 36yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Zoe Gale
South Hams Martial Arts
No: 13426
2nd
Carol Searle
13325
Dawlish Taekwon-Do
No: 13325
3rd
Muhunthiny Sivasothy
13284
Hitchin Taekwon-Do School
No: 13284
Follow us Follow us on Facebook Follow us on Twitter

News Statistics

Added: 16th February 2013
[Views: 6121]

View all news items

Do you have news?

If there is an item of news that you would like to show on this site then please use our contact us form





Find Out More
Find a School
Joins Us !
Contact Us
BTC + UK Sport Recognised
UK ITF Instructors are accredited by the British Taekwondo Council, national governing body for Taekwondo in the UK, which includes DBS/PVG Scheme Enhanced certification, insurance and continued professional development

 


 

 
Website design and creation © 2007-17 Black Culm Ltd