UKITF English Championships
View all articles

Comments: 4

On Sunday 10th July 2011 the English Championships took place at Carn Brea Leisure Centre, we all arrived bright and early ( well some of us were anyway !!), to get the hall ready and all the electronic scoring systems up and working before the competitors arrived.

The weigh in started as soon as the competitors arrived and soon all five rings were underway with patterns as there were over three hundred competitors efficiency was the key and thanks to the hard work of all the officials things were running smoothly and on time!!

The under seven years were a definite favourite with the crowd and with lots of smiling faces on the children it seems they all had fun too. The day continued with black belt patterns then sparring, with the qualifying for the Europeans in Naples and The World Championships in Canada, it was all to play for, and we were not disappointed, the competitors really rose to the occasion.
Then on to the coloured belts and the mood was definitely infectious with some really good performances right the way through.

It turned out to be a very successful day and a lovely atmosphere, with UKITF and the partner groups really pulling together .

As with all these events it is a team effort and Mr Richards and I would like to thank all the officials who worked tirelessly throughout the day and a special mention for Master Nicholls for his help in running the tournament, Master Skyrme, Master Deedigan, Master Lawes and Master Jones for all their efforts.



If anyone would like to purchase photographs from the day please go to www.cornwall-photo.co.uk.

Competition Results: UK ITF English Championships 2011

Kids (Under 7yrs) 10th - 7th Kup Sparring Welter Weight
1st
Aiden Storey
Richards TKD Falmouth
2nd
Matthew Pack
Richards TKD Falmouth
Kids (Under 7yrs) 10th - 7th Kup Sparring Middle Weight
1st
Charlie Rolfe
Paignton TKD
2nd
Jake Mitchell
Paignton TKD
3rd
MYA CAMPBELL
Canton Taekwon-Do
3rd
FIN HUBBARD
Truro TKD School
Kids (Under 7yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
Jessie Taylor
Gassor tkd
2nd
Jack Taylor
Gassor tkd
3rd
Esme McCarthy
9899
Stoke Gifford TKD
3rd
THARUNY SIVASOTHY
Hitchin Taekwon-Do School
Kids (Under 7yrs) 10th - 7th Kup Sparring Heavy Weight
1st
caitlin Hannaford
Richards TKD - St Austell
2nd
Jamie Bushby
Newlyn TKD School
Kids (Under 7yrs) Generation X Patterns
1st
Jamie Bushby
Newlyn TKD School
2nd
Aiden Storey
Richards TKD Falmouth
3rd
MAX CLARKE
Truro TKD School
3rd
Matthew Pack
Richards TKD Falmouth
Kids (Under 7yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
SEBASTIAN MCCARTHY
Canton Taekwon-Do
2nd
Benjamin Wright
Richards TKD - St Austell
3rd
FIN HUBBARD
Truro TKD School
3rd
caitlin Hannaford
Richards TKD - St Austell
Kids (Under 7yrs) 6th - 3rd Kup Patterns
1st
Esme McCarthy
9899
Stoke Gifford TKD
2nd
THARUNY SIVASOTHY
Hitchin Taekwon-Do School
3rd
Jack Taylor
Gassor tkd
3rd
Jessie Taylor
Gassor tkd
Cadet Male (8 - 13yrs) 10th - 7th Kup Sparring Micro Weight
1st
Marcus Allen
Paignton TKD
2nd
MICHAEL HERBERT
Canton Taekwon-Do
Cadet Male (8 - 13yrs) 10th - 7th Kup Sparring Light Weight
1st
Jamos Beer
Thornbury TKD
2nd
Max Mc Isted
Paignton TKD
Cadet Male (8 - 13yrs) 10th - 7th Kup Sparring Welter Weight
1st
Brandon Rowe
Redruth TKD School
2nd
ZACHARY DAVIES
Canton Taekwon-Do
3rd
Tommy Wilson
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
Aiden Woodman
Thornbury TKD
Cadet Male (8 - 13yrs) 6th - 4th Kup Sparring Welter Weight
1st
Owen Melhuish
Torquay Taekwondo School
2nd
Benaimin Langton
Pilsley TKD School HoE
3rd
LOUIE HUBBARD
Truro TKD School
3rd
Myles Coombs
9713
Stoke Gifford TKD
Cadet Male (8 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Welter Weight
1st
Ben Chapman
9902
Stoke Gifford TKD
2nd
Jason Morrison
Harefield TKD Club
3rd
Tomos Sharwood
Gassor tkd
3rd
Louis Pendleton
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Cadet Male (8 - 13yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Kieran McDermott
9715
Stoke Gifford TKD
2nd
Alex Gould
Gassor tkd
3rd
Lewis Hatchard
Gassor tkd
Cadet Male (8 - 13yrs) 10th - 7th Kup Sparring Middle Weight
1st
Alex Smith
Torquay Taekwondo School
2nd
ELLIOT HOWARD
Canton Taekwon-Do
Cadet Male (8 - 13yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
Chris Harper
Paignton TKD
2nd
Alex Forehead
Gassor tkd
3rd
Adam Reed
Gassor tkd
3rd
MATTHEW PENHALIGON
Truro TKD School
Cadet Male (8 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
Harry Hetherington
Hayes TaeKwon-Do Academy
2nd
Harry Evans
Yiewsley TKD Academy
3rd
Brandon Wilson
Eastwood Taekwon-Do Academy
3rd
Ryan Simpson
Poole Integrity
Cadet Male (8 - 13yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Samuel Taylor
Gassor tkd
2nd
Joseph Elson
9900
Stoke Gifford TKD
3rd
Ayrton Mullins
Gassor tkd
3rd
Arron Cobley
Staveley - Chesterfield TKD School HoE
Cadet Male (8 - 13yrs) 10th - 7th Kup Sparring Heavy Weight
1st
Ellis Murphy
Gassor tkd
2nd
Jamie Yung
Gassor tkd
Cadet Male (8 - 13yrs) 6th - 4th Kup Sparring Heavy Weight
1st
Dominic Sherratt
Paignton TKD
2nd
Anthony Hobson
Torquay Taekwondo School
3rd
Louis Gowing
Gassor tkd
3rd
Rajesh Paul
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Cadet Male (8 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Heavy Weight
1st
Aaron Slyfield
Richards TKD - St Austell
2nd
Callum Brown
9714
Stoke Gifford TKD
Cadet Male (8 - 13yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Max Moscrop
Aspire Martial Arts
2nd
Ben Baker-Attwood
9905
Stoke Gifford TKD
3rd
Gwyn Blackmore
Gassor tkd
3rd
VITHUSION SIVASOTHY
Hitchin Taekwon-Do School
Cadet Male (8 - 13yrs) 10th - 7th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Tommy Clifford
Newlyn TKD School
2nd
kieran rowe
Newlyn TKD School
Cadet Male (8 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Hyper Weight
1st
Samuel Duckett
Dawlish Taekwon-Do
2nd
Oliver Worton
Richards TKD - St Austell
3rd
ZAK HUBBARD
Truro TKD School
Cadet Male (8 - 13yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Luke Wadsley
Eastwood TKD School HoE
2nd
Tom Vahar-Matiar
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Cadet Male (8 - 13yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Joshua Swann
Torquay Taekwondo School
2nd
Jamos Beer
Thornbury TKD
3rd
Reece Rowe
Redruth TKD School
3rd
Max Mc Isted
Paignton TKD
Cadet Male (8 - 13yrs) 6th - 3rd Kup Patterns
1st
Anthony Hobson
Torquay Taekwondo School
2nd
Chris Harper
Paignton TKD
3rd
Ethan Ivans
Dawlish Taekwon-Do
3rd
TREY CAMPBELL
Truro TKD School
Cadet Male (8 - 13yrs) 2nd - 1st Kup Patterns
1st
Ryan Simpson
Poole Integrity
2nd
Samuel Duckett
Dawlish Taekwon-Do
3rd
Callum Brown
9714
Stoke Gifford TKD
3rd
Adam Hill
Eastwood Taekwon-Do Academy
Cadet Male (8 - 13yrs) 1st Degree Patterns
1st
Max Moscrop
Aspire Martial Arts
2nd
Kieran McDermott
9715
Stoke Gifford TKD
3rd
Arron Cobley
Staveley - Chesterfield TKD School HoE
3rd
Luke Wadsley
Eastwood TKD School HoE
Cadet Male (8 - 13yrs) Kup Special Technique
1st
Jamie Yung
Gassor tkd
Cadet Male (8 - 13yrs) Degree Special Technique
1st
Luke Wadsley
Eastwood TKD School HoE
Cadet Female (8 - 13yrs) 6th - 4th Kup Sparring Micro Weight
1st
Lauren Jenkin
Newlyn TKD School
2nd
Megan Mayhew
Dawlish Taekwon-Do
Cadet Female (8 - 13yrs) 10th - 7th Kup Sparring Light Weight
1st
Katie Hetherington
Hayes TaeKwon-Do Academy
2nd
Kelsey Williams
Thornbury TKD
3rd
ANNIE AUSTIN
Truro TKD School
3rd
Georgia Stimpson
Richards TKD - St Austell
Cadet Female (8 - 13yrs) 6th - 4th Kup Sparring Light Weight
1st
Connie McDermott
9904
Stoke Gifford TKD
2nd
Lucie Robertshaw
9717
Stoke Gifford TKD
Cadet Female (8 - 13yrs) 6th - 4th Kup Sparring Welter Weight
1st
Imogen Allen
Paignton TKD
2nd
Emily Oakes
Winsford TKD
3rd
MOLLIE AUSTIN
Truro TKD School
Cadet Female (8 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Welter Weight
1st
Alix Banfield
Newlyn TKD School
2nd
India Hateley
South Coast Martial Arts
3rd
Ayesha Khan
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
Abigail Thompson
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Cadet Female (8 - 13yrs) 10th - 7th Kup Sparring Middle Weight
1st
Rhiannon Nielsen
Gassor tkd
2nd
Tiegan Lewis
Richards TKD - St Austell
3rd
Lucy Hancock
Richards TKD Falmouth
Cadet Female (8 - 13yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
Leah Powell
Richards TKD - St Austell
2nd
Shannon Elliot
Paignton TKD
3rd
Isobel Southway
Gassor tkd
3rd
chloe chiplin
Helston TKD School
Cadet Female (8 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
Dana Mcavoy
Gassor tkd
2nd
Zuzanna Szczutkowska
South Coast Martial Arts
3rd
Yasmina Sokhi
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
Jasmine Scott
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Cadet Female (8 - 13yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Carys Blackmore
Gassor tkd
2nd
Jade Wren
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Cadet Female (8 - 13yrs) 6th - 4th Kup Sparring Heavy Weight
1st
Georgia Southway
Gassor tkd
2nd
Chloe Baker-Attwood
9711
Stoke Gifford TKD
Cadet Female (8 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Heavy Weight
1st
Jordan Rowland
Paignton TKD
2nd
Beth Green
Richards TKD Falmouth
Cadet Female (8 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Hyper Weight
1st
Jaimie Ivans
Dawlish Taekwon-Do
2nd
Elysia Marsden-Mann
UK ITF
3rd
emily chiplin
Helston TKD School
Cadet Female (8 - 13yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Ebony Upton
UK ITF
2nd
Anastasia O'Connor
Aspire Martial Arts
3rd
Kennidy Williams
South Coast Martial Arts
Cadet Female (8 - 13yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Ciona Hobson
Torquay Taekwondo School
2nd
Dolci Grove
Yiewsley TKD Academy
3rd
Elysia Mc Isted
Paignton TKD
3rd
Lucy Hancock
Richards TKD Falmouth
Cadet Female (8 - 13yrs) 6th - 3rd Kup Patterns
1st
Jaimie Ivans
Dawlish Taekwon-Do
2nd
Yasmina Sokhi
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
Beth Green
Richards TKD Falmouth
3rd
Jordan Rowland
Paignton TKD
Cadet Female (8 - 13yrs) 2nd - 1st Kup Patterns
1st
Megan Mayhew
Dawlish Taekwon-Do
2nd
Ayesha Khan
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
Dana Mcavoy
Gassor tkd
3rd
Molly Lardner
Poole Integrity
Cadet Female (8 - 13yrs) 1st Degree Patterns
1st
Tyler Deedigan
Chippenham TKD
2nd
Carys Blackmore
Gassor tkd
3rd
Jade Wren
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Cadet Female (8 - 13yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Anastasia O'Connor
Aspire Martial Arts
2nd
Ebony Upton
UK ITF
3rd
Kennidy Williams
South Coast Martial Arts
Cadet Female (8 - 13yrs) Kup Special Technique
1st
Jordan Rowland
Paignton TKD
2nd
Zuzanna Szczutkowska
South Coast Martial Arts
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Micro Weight
1st
Louis Devonshire
Eastwood TKD School HoE
2nd
Aaron Mather
Harefield TKD Club
3rd
Jamie Martin
Richards TKD - St Austell
Junior Male (14 - 17yrs) 10th - 7th Kup Sparring Light Weight
1st
Ryan Gane
Gassor tkd
2nd
Taylor Baldwin
Gassor tkd
3rd
Connor Davies
Gassor tkd
3rd
Mitchell Searle
Dawlish Taekwon-Do
Junior Male (14 - 17yrs) 6th - 4th Kup Sparring Light Weight
1st
James Shaw
Gassor tkd
2nd
Jack Heyman-Heybyrne
Gassor tkd
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Light Weight
1st
Jake Thomas
Richards TKD - St Austell
2nd
Kieran Jack
Richards TKD Falmouth
3rd
Robert Ellis
Harefield TKD Club
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Billy Smith
9718
Stoke Gifford TKD
2nd
Adam Everett
Richards TKD - St Austell
3rd
Jake Cook
Richards TKD - St Austell
3rd
Steven Fitch
Rainworth TKD School HoE
Junior Male (14 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
PATRICK DION-FEHILY
Hitchin Taekwon-Do School
2nd
Rhys Eyre
Harefield TKD Club
3rd
Toby Broom
Dawlish Taekwon-Do
3rd
Camron Griffiths
Gassor tkd
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Ben Tovey
Paignton TKD
2nd
Jamie Marriot
Nottingham TKD School HoE
3rd
Tom Durnford
Brixworth Taekwon-do School (Northampton)
3rd
THOMAS FLAVELL-MCNELLIEY
Hitchin Taekwon-Do School
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Joshua Harris
Hucknall TKD School HoE
2nd
Sam Richards
Richards TKD - St Austell
Junior Male (14 - 17yrs) 10th - 7th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Jack Powell
Gassor tkd
2nd
Wahidur Rahman
Gassor tkd
3rd
nick major
Mullion TKD School
Junior Male (14 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Hyper Weight
1st
Alex Connor
Chippenham TKD
2nd
MARTIN COULTER-DUNNE
Stevenage Taekwon-Do School
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Brad Robertson
Queen Margaret University
2nd
Ryan Alvey
Alfreton Leisure Centre HoE
3rd
Ryan Hateley
South Coast Martial Arts
3rd
Liam Rossiter
Gassor tkd
Junior Male (14 - 17yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Wahidur Rahman
Gassor tkd
Junior Male (14 - 17yrs) 6th - 3rd Kup Patterns
1st
nick major
Mullion TKD School
Junior Male (14 - 17yrs) 2nd - 1st Kup Patterns
1st
Mitchell Searle
Dawlish Taekwon-Do
2nd
PATRICK DION-FEHILY
Hitchin Taekwon-Do School
3rd
Alex Connor
Chippenham TKD
3rd
MARTIN COULTER-DUNNE
Stevenage Taekwon-Do School
Junior Male (14 - 17yrs) 1st Degree Patterns
1st
Ryan Hateley
South Coast Martial Arts
2nd
Aaron Mather
Harefield TKD Club
3rd
Ryan Alvey
Alfreton Leisure Centre HoE
3rd
Steven Fitch
Rainworth TKD School HoE
Junior Male (14 - 17yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Jamie Martin
Richards TKD - St Austell
2nd
Billy Smith
9718
Stoke Gifford TKD
3rd
Adam Everett
Richards TKD - St Austell
3rd
Jake Thomas
Richards TKD - St Austell
Junior Male (14 - 17yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Sam Richards
Richards TKD - St Austell
2nd
Brad Robertson
Queen Margaret University
Junior Male (14 - 17yrs) Kup Special Technique
1st
Alex Connor
Chippenham TKD
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Special Technique
1st
Brad Robertson
Queen Margaret University
2nd
Sam Richards
Richards TKD - St Austell
Junior Male (14 - 17yrs) Kup Power
1st
Alex Connor
Chippenham TKD
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Power
1st
Brad Robertson
Queen Margaret University
Junior Female (14 - 17yrs) Degree Sparring Micro Weight
1st
Robyn Hough
Richards TKD - St Austell
2nd
Rae-Anne Elson
9901
Stoke Gifford TKD
Junior Female (14 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Light Weight
1st
Lydia Crawley
Paignton TKD
2nd
KAREN PEGG
Letchworth TKD
Junior Female (14 - 17yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
JODI HORAN
Hitchin Taekwon-Do School
2nd
Charlie Bradford Gibbs
Paignton TKD
Junior Female (14 - 17yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Beth Martin
Richards TKD - St Austell
Junior Female (14 - 17yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Sophie Wadsley
Eastwood TKD School HoE
2nd
Chloe Gault
Queen Margaret University
3rd
Sophie Donnelly
Brixworth Taekwon-do School (Northampton)
Junior Female (14 - 17yrs) 6th - 4th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Jessica Heybyrne
Gassor tkd
2nd
Emma Salthouse
Paignton TKD
3rd
Sally Scott
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Junior Female (14 - 17yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Zara Worton
Richards TKD - St Austell
2nd
Olivia Frazer
Richards TKD - St Austell
Junior Female (14 - 17yrs) 2nd - 1st Kup Patterns
1st
Lydia Crawley
Paignton TKD
2nd
Emma Salthouse
Paignton TKD
3rd
KAREN PEGG
Letchworth TKD
3rd
Sally Scott
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Junior Female (14 - 17yrs) 1st Degree Patterns
1st
JODI HORAN
Hitchin Taekwon-Do School
2nd
Robyn Hough
Richards TKD - St Austell
3rd
Rae-Anne Elson
9901
Stoke Gifford TKD
3rd
Chloe Gault
Queen Margaret University
Junior Female (14 - 17yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Sophie Wadsley
Eastwood TKD School HoE
2nd
Charlie Bradford Gibbs
Paignton TKD
3rd
Zara Worton
Richards TKD - St Austell
3rd
Sophie Donnelly
Roade Taekwon-do School (Northampton)
Junior Female (14 - 17yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Beth Martin
Richards TKD - St Austell
2nd
Jasmin Pidgley
Ferndown Integrity
Junior Female (14 - 17yrs) Kup Special Technique
1st
KAREN PEGG
Letchworth TKD
Junior Female (14 - 17yrs) Degree Special Technique
1st
Sophie Wadsley
Eastwood TKD School HoE
3rd
Robyn Hough
Richards TKD - St Austell
3rd
JODI HORAN
Hitchin Taekwon-Do School
Junior Female (14 - 17yrs) Kup Power
1st
KAREN PEGG
Letchworth TKD
Junior Female (14 - 17yrs) Degree Power
1st
Sophie Wadsley
Eastwood TKD School HoE
3rd
Phoebe Grandfield
9898
Stoke Gifford TKD
3rd
JODI HORAN
Hitchin Taekwon-Do School
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Micro Weight
1st
Jamie McAvoy
Yiewsley TKD Academy
Adult Male (18 - 35yrs) 6th - 4th Kup Sparring Light Weight
1st
Struan McKenzie
Queen Margaret University
2nd
David Bell
Richards TKD Falmouth
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Light Weight
1st
Lee Hollingsworth
Nicholls Taekwon-Do Institute
2nd
Jack Creber
Paignton TKD
3rd
Nathan Moore
Paignton TKD
3rd
Ryan Hamdy
Hayes TaeKwon-Do Academy
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Jake Stevens
Eastwood TKD School HoE
2nd
Reece Nicholls
Thornbury TKD
3rd
Luke Dempsey
Hayes TaeKwon-Do Academy
3rd
Matthew Green
Richards TKD Falmouth
Adult Male (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Sparring Middle Weight
1st
Michael Williams
Gassor tkd
2nd
Dean Harvey
Redruth TKD School
3rd
Ollie Bowley
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Adult Male (18 - 35yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
Arron Rose
Gassor tkd
2nd
GREG ROSE
Hitchin Taekwon-Do School
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Matthew Brunger
Yiewsley TKD Academy
2nd
Gavinder Sidhu
Yiewsley TKD Academy
3rd
Phil Tovey
Paignton TKD
3rd
danny welland
Brentford TKD
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Curt Stevens
Eastwood TKD School HoE
2nd
Scott Owen
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Jonathan Fletcher
Hayes TaeKwon-Do Academy
2nd
Gavin Bradshaw
Alfreton Leisure Centre HoE
3rd
Nathan Watts
Gassor tkd
3rd
Josh Worton
Richards TKD - St Austell
Adult Male (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
David Bell
Richards TKD Falmouth
2nd
Dean Harvey
Redruth TKD School
3rd
Ollie Bowley
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Adult Male (18 - 35yrs) 6th - 3rd Kup Patterns
1st
Struan McKenzie
Queen Margaret University
Adult Male (18 - 35yrs) 2nd - 1st Kup Patterns
1st
GREG ROSE
Hitchin Taekwon-Do School
2nd
Jake Broom
Dawlish Taekwon-Do
Adult Male (18 - 35yrs) 1st Degree Patterns
1st
Phil Tovey
Paignton TKD
2nd
Matthew Green
Richards TKD Falmouth
3rd
Steve Maeght
Harefield TKD Club
Adult Male (18 - 35yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Scott Owen
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
2nd
Jake Stevens
Eastwood TKD School HoE
Adult Male (18 - 35yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Jack Creber
Paignton TKD
2nd
Reece Nicholls
Thornbury TKD
3rd
Peter Scott
Queen Margaret University
3rd
Nathan Moore
Paignton TKD
Adult Male (18 - 35yrs) 4th Degree Patterns
1st
Matthew Brunger
Yiewsley TKD Academy
2nd
Gavinder Sidhu
Yiewsley TKD Academy
3rd
Curt Stevens
Eastwood TKD School HoE
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Special Technique
1st
Gavin Bradshaw
Alfreton Leisure Centre HoE
Adult Male (18 - 35yrs) Kup Power
1st
Dean Harvey
Redruth TKD School
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Power
1st
Curt Stevens
Eastwood TKD School HoE
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Sparring Light Weight
1st
Gurlaine Sidhu
Yiewsley TKD Academy
2nd
Joanna Szczutkowska
South Coast Martial Arts
3rd
Amy Hill
Chippenham TKD
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Nicola Barke
Berkhamsted TKD Club
2nd
Elizabeth Palfrey
Paignton TKD
Adult Female (18 - 35yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
KELLY GOULD
Hitchin Taekwon-Do School
2nd
Kirsty McKenzie
Queen Margaret University
3rd
Kerry Clarke
South Coast Martial Arts
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Laurie Cornwell
Harefield TKD Club
2nd
Prit Sidhu
Yiewsley TKD Academy
3rd
GEMMA O'CONNOR
Hitchin Taekwon-Do School
Adult Female (18 - 35yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Hyper Weight
1st
Mary Hill
Eastwood Taekwon-Do Academy
2nd
Paige Povey
Richards TKD Falmouth
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
MELANIE EVANS
Truro TKD School
Adult Female (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Melissa Rolfe
Paignton TKD
Adult Female (18 - 35yrs) 6th - 3rd Kup Patterns
1st
Kirsty McKenzie
Queen Margaret University
Adult Female (18 - 35yrs) 2nd - 1st Kup Patterns
1st
Danielle Smyth
Welwyn UKITF Imperial
2nd
Kerry Clarke
South Coast Martial Arts
3rd
Mary Hill
Eastwood Taekwon-Do Academy
3rd
Paige Povey
Richards TKD Falmouth
Adult Female (18 - 35yrs) 1st Degree Patterns
1st
Nicola Barke
Berkhamsted TKD Club
2nd
Chirsty Lardner
Poole Integrity
Adult Female (18 - 35yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Elizabeth Palfrey
Paignton TKD
2nd
GEMMA O'CONNOR
Hitchin Taekwon-Do School
3rd
Joanna Szczutkowska
South Coast Martial Arts
3rd
Amy Hill
Chippenham TKD
Adult Female (18 - 35yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Gurlaine Sidhu
Yiewsley TKD Academy
2nd
Sinead Deedigan
Chippenham TKD
Adult Female (18 - 35yrs) 4th Degree Patterns
1st
Laurie Cornwell
Harefield TKD Club
2nd
Prit Sidhu
Yiewsley TKD Academy
3rd
MELANIE EVANS
Truro TKD School
Adult Female (18 - 35yrs) 5th Degree Patterns
1st
Kerry Burridge
9681
Stoke Gifford TKD
Adult Female (18 - 35yrs) Kup Special Technique
1st
EMMA PALMER
Canton Taekwon-Do
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Special Technique
1st
MELANIE EVANS
Truro TKD School
Adult Female (18 - 35yrs) Kup Power
1st
Kerry Clarke
South Coast Martial Arts
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Power
1st
MELANIE EVANS
Truro TKD School
2nd
Joanna Szczutkowska
South Coast Martial Arts
Senior Male (Over 36yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Welter Weight
1st
Kevin Everett
Richards TKD - St Austell
2nd
Reuben Sokhi
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Senior Male (Over 36yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
Mark Sharwood
Gassor tkd
2nd
Graham Slyfield
Richards TKD - St Austell
Senior Male (Over 36yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Adam Gibbs
Paignton TKD
2nd
Ricardo Noboa
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
Andrew Lawrence
Stevenage - UKITF Imperial
3rd
Iain Mobbs
Redruth TKD School
Senior Male (Over 36yrs) 10th - 7th Kup Sparring Heavy Weight
1st
Steve Chapman
Paignton TKD
2nd
Michael Sexsmith
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
Declan Colney
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Senior Male (Over 36yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Kerry Wilson
Eastwood Taekwon-Do Academy
2nd
Tony Fernandez
Gassor tkd
3rd
Stephen Herbert
Richards TKD Falmouth
3rd
STEVEN HUBBARD
Truro TKD School
Senior Male (Over 36yrs) 10th - 7th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Andy Smith
Paignton TKD
2nd
Tim Porter
Gassor tkd
Senior Male (Over 36yrs) 6th - 4th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Scott Johnstone
Queen Margaret University
2nd
Jason Bassett
Poole Integrity
3rd
Martin Bebell
Gassor tkd
Senior Male (Over 36yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Andy Cobley
Staveley - Chesterfield TKD School HoE
2nd
Andrew Stevens
Eastwood TKD School HoE
3rd
Trevor Potter
Redruth TKD School
3rd
Richard Winton
Poole Integrity
Senior Male (Over 36yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Steve Brown
Paignton TKD
2nd
Steve Holland
UK ITF
3rd
Michael Sexsmith
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
Andy Smith
Paignton TKD
Senior Male (Over 36yrs) 6th - 3rd Kup Patterns
1st
Alan Thompson
Newlyn TKD School
2nd
Jason Bassett
Poole Integrity
3rd
Martin Bebell
Gassor tkd
3rd
Kevin Everett
Richards TKD - St Austell
Senior Male (Over 36yrs) 2nd - 1st Kup Patterns
1st
Steve Chapman
Paignton TKD
2nd
Graham Slyfield
Richards TKD - St Austell
3rd
Reuben Sokhi
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Senior Male (Over 36yrs) 1st Degree Patterns
1st
Andy Cobley
Staveley - Chesterfield TKD School HoE
2nd
Stephen Herbert
Richards TKD Falmouth
3rd
Tony Fernandez
Gassor tkd
3rd
Iain Mobbs
Redruth TKD School
Senior Male (Over 36yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Ricardo Noboa
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
2nd
Trevor Potter
Redruth TKD School
3rd
STEVEN HUBBARD
Truro TKD School
Senior Male (Over 36yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Andrew Lawrence
Stevenage - UKITF Imperial
2nd
Adam Gibbs
Paignton TKD
Senior Male (Over 36yrs) 4th Degree Patterns
1st
Steven Noble
Eastwood TKD School HoE
Senior Male (Over 36yrs) 5th Degree Patterns
1st
Kerry Wilson
Eastwood Taekwon-Do Academy
Senior Male (Over 36yrs) 6th Degree Patterns
1st
GLENN HORAN
Hitchin Taekwon-Do School
Senior Male (Over 36yrs) Kup Power
1st
Steve Chapman
Paignton TKD
Senior Male (Over 36yrs) Degree Power
1st
Kerry Wilson
Eastwood Taekwon-Do Academy
2nd
Andy Cobley
Staveley - Chesterfield TKD School HoE
3rd
Andrew Stevens
Eastwood TKD School HoE
3rd
Adam Gibbs
Paignton TKD
Senior Female (Over 36yrs) Degree Sparring Light Weight
1st
Nikki Clarke
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Senior Female (Over 36yrs) 6th - 4th Kup Sparring Welter Weight
1st
Sarah Baker-Attwood
9710
Stoke Gifford TKD
2nd
Carol Searle
Dawlish Taekwon-Do
3rd
Cheryl Matthews
Dawlish Taekwon-Do
Senior Female (Over 36yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Victoria Hart
Eastwood TKD School HoE
Senior Female (Over 36yrs) 10th - 7th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Helen Burns
UK ITF
2nd
Jane Ivans
Dawlish Taekwon-Do
Senior Female (Over 36yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Alison Williams
Rainworth TKD School HoE
Senior Female (Over 36yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Helen Burns
UK ITF
Senior Female (Over 36yrs) 6th - 3rd Kup Patterns
1st
Carol Searle
Dawlish Taekwon-Do
2nd
EMMA PALMER
Canton Taekwon-Do
3rd
Jane Ivans
Dawlish Taekwon-Do
Senior Female (Over 36yrs) 2nd - 1st Kup Patterns
1st
Cheryl Matthews
Dawlish Taekwon-Do
2nd
Sarah Baker-Attwood
9710
Stoke Gifford TKD
Senior Female (Over 36yrs) 1st Degree Patterns
1st
Alison Williams
Rainworth TKD School HoE
2nd
Chris Tovey
Paignton TKD
Senior Female (Over 36yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Hayley Smyth
Stevenage - UKITF Imperial
Senior Female (Over 36yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Nikki Clarke
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
2nd
Victoria Hart
Eastwood TKD School HoE
Senior Female (Over 36yrs) Kup Power
1st
Jane Ivans
Dawlish Taekwon-Do
Senior Female (Over 36yrs) Degree Power
1st
Alison Williams
Rainworth TKD School HoE
2nd
Chris Tovey
Paignton TKD

 

Written by: Wendy Ann Richards - 17th July 2011
[Comments: 4]

Sorry, but you need to login to your account to add feedback.

Login now, or if you are not a member then apply to join here

Article Feedback:

: 26th July 2011, 15:38

Well done to everyone in Cornwall for a great competition, I also need to thank the sandwich making ladies for their contribution.
Glenn Horan : 18th July 2011, 16:52

Great weekend. Thanks Mark and Wendy.
Christopher Devine : 18th July 2011, 12:43

Well done folks, heard I missed a brilliant competition!
Mark Skyrme ( UK ITF) : 18th July 2011, 10:19

Great Competition!
Follow us Follow us on Facebook Follow us on Twitter

Write an Article

Do you have an article to submit?

If you are a registered member of the UK ITF you can add your article, with up to 10 images. You will need to be logged in, and your article will not show until it has been approved.

 
 


This is a new product!


 


This is a new product!

 


 


 
Find Out More
Find a School
Joins Us !
Contact Us
BTC + UK Sport Recognised
UK ITF Instructors are accredited by the British Taekwondo Council, national governing body for Taekwondo in the UK, which includes DBS/PVG Scheme Enhanced certification, insurance and continued professional development


 

 
Website design and creation © 2007-17 Black Culm Ltd