Photo Gallery
Click to view
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5th IMPERIAL SCOTTISH CHAMPIONSHIPS
View all articles

Comments: 1

5th IMPERIAL SCOTTISH CHAMPIONSHIPS Sunday 28th March 2010

I would like to take this opportunity to thank all the Students and Instructors who helped umpire during the competition.  Without your help we would not be able to run these events.
I would also like to say thank you and well done to all the competitors who took part in the Competition.  Everyone was very professional and had good sportmans ship through out the day.  Also a big thanks goes to all the spectators who came along to help support this event.

I would also like to say thank you to all the students and Instructors who helped organise and set everything up for the day.

I would like to also thank all the Masters who attended as I know you all have very busy schedules.  So thank you to:

Master Nicholls
Master Woods
Master Hogan
Master Brown

It was great to see you all at this event. 

This was one of the biggest Scottish Championships so far over the last 5 years, and hopefully will continue to grow with all your help and support.

WELL DONE and THANK YOU!

Miss Divine

Results

IMPERIAL SCOTTISH CHAMPIONSHIPS - RESULTS

 

PATTERNS

 

CADET 1st & 2nd DAN MALE & FEMALE BLACK BELT - PATTERNS

 

1ts Place Jamie Martin

2nd Place -  Adam Everett

3rd Place -  Jack McNally

3rd Place -  Jake Thomas

 

JUNIOR MALE 1st DAN  - BLACK BELT      - PATTERNS           

 

1st Place -  Josh Wellman

2ndPlace Ben Tovey

3rd Place -  Matthew Wilson

3rd Place -  Billy Smith

 

JUNIOR FEMALE 1st DAN BLACK BELT PATTERNS

 

1st Place -  Lizzy Palfrey

2nd Place-  Sophie Wadsley

3rd Place Siobhan Crawford

3rd Place Nicole Docherty

 

JUNIOR MALE 2nd DAN BLACK BELT PATTERNS

 

1st Place -  Luke Dempsey

2nd Place Sam Richards

3rd Place -  Connor McLay

3rd Place -  Brad Robertson

 

JUNIOR FEMALE 2nd DAN BLACK BELT-PATTERNS

 

1st Place -  Beth Martin

2nd Place Gurlaine Sidhu

3rd Place -  Gemma OConnor

3rd Place -  Daniella Luparello

 

ADULT FEMALE 1st & 2nd DAN BALCK BELT PATTERNS

 

1st Place Vicky Church

2nd Place Leanne Evans

3rd Place -  Jay Gilbert

3rd Place -  Louise Purvis                                                      

 

ADULT MALE 1st & 2nd DAN BLACK BELT PATTERNS

 

1st Place -  Peter Scott

2nd Place -  Reece Nicholls

3rd Place -  Gavin Robertson

3rd Place -  Ryan Vogwell

 

SENIOR MALE 1st & 2nd DAN BLACK BELT PATTERNS

 

1st Place -  Andrew Lawrence

2nd Place Samuel Brown

3rd Place -  David Smedley

3rd Place -  Ricardo Noboa

 

SENIOR FEMALE 2nd DAN  - BLACK BELT PATTERNS

 

1st Place -  Nicki Clarke

2nd Place -  Victoria Hart

 

ADULT MALE 3rd & 4th DAN BLACK BELT PATTERNS

 

1st Place -  Gav Sidhu

2nd Place Nathan Moore

3rd Place -  Matthew Brunger

3rd Place -  Jack Creber

 

ADULT FEMALE 3rd & 4th DAN BLACK BELT PATTERNS

 

1st Place -  Laurie Cornwell

2nd Place Kimberley Bradshaw

3rd Place -  Julie Scott

3rd Place -  Prit Sidhu

 

ADULT FEMALE 5th DAN BLACK BELT PATTERNS

 

1st Place -  Hayley Parker

2nd Place Liz McKenna

 

SENIOR MALE 4th & 5th DAN BLACK BELT PATTERNS

 

1st Place -  Kerry Wilson

2nd Place -  Michael Flaherty

3rd Place -  Steven Sharma

 

GENERATION X ROUTINES

1st Place Harvey Thomson

2nd Place Morgan McLay

3rd Place  - Daniel Simpson

3rd Place -  Ross Porteous

 

KIDS KICKERS COLOUR BELT PATTERNS

 

1st Place -  Ayesha Khan

2nd Place Jack Duncan

3rd Place -  Brandon Leckie

3rd Place -  Lauren Windsor

 

CADET MALE & FEMALE  - 10th Kup 7th Kup PATTERNS

 

1st Place -  Dominic Sherratt

2nd Place -  Aaron Lee

3rd Place -  Fraser Grandfield

3rd Place -  Kristopher Irvine

 

CADET FEMALE  - 10th Kup 6th Kup PATTERNS

 

1st Place -  Amber Kelly

2nd Place -  Mhairi McDonald

3rd Place -  Morgan Ramsay

3rd Place -  Eilidh Thomson

 

CADET MALE 6th Kup 4th Kup PATTERNS

 

1st Place -  Callum Brown

2nd Place -  Daniel Gornall

3rd Place -  Callum Cochrane

3rd Place -  Morgan Bermudez

 

CADET FEMALE 4th Kup 1st Kup PATTERNS

 

1st Place -  Phoebe Grandfield

2nd Place -  Jade Wren

3rd Place -  Tammy Keenan

3rd Place -  Natasha Brown

 

CADET MALE 3rd Kup 1st Kup PATTERNS

 

1st Place Luke Wadsley

2nd Place Joseph Elson

3rd Place -  Jordan Wallace

3rd Place -  Ben Baker-Attwood

 

ADULT MALE 10th Kup 7th Kup PATTERNS

 

1st Place -  Christopher Devine

2nd Place -  Jamie McIlwraith

3rd Place -  Mark Campbell

3rd Place -  Paul Roche

 

ADULT FEMALE 8th Kup 1st Kup PATTERNS

 

1st Place -  Mary Long

2nd Place -  Leslie Anne Waite

3rd Place -  Kelly Gould

3rd Place -  Anna Wcislo

 

ADULT MALE 6th Kup 1st Kup PATTERNS

 

1ST Place -  Greg Rose

2nd Place -  Ryan Hamdy

3rd Place -  Fraser Allan

3rd Place -  Chris Thomas

 

SENIOR MALE & FEMALE 10th Kup 6th Kup PATTERNS

 

1st Place -  James Jappy

2nd Place -  David Paulson

3rd Place -  Kevin Everett

3rd Place -  Peter McMahon

 

SENIOR MALE & FEMALE 4th Kup 1st Kup PATTERNS

 

1st Place Christine Tovey

2nd Place -  Hayley Smith

3rd Place -  Vicky Grandfield

3rd Place -  Mark Robinson

 

CADET MALE - BLACK BELT SPARRING - -150cm

 

1st Place -  Jamie Martin

2nd Place -  Jack McNally

 

CADET MALE & FEMALE BLACK BELT SPARRING -160cm

 

1st Place Jake Thomas

2nd Place Adam Everett

3rd Place -  Tom Durnford

3rd Place -  Robbie Bruce

 

JUNIOR FEMALE BLACK BELT SPARRING -  -50kg

 

1st Place -  Beth Martin

2nd Place -  Karla McLay

 

JUNIOR FEMALE BLACK BELT SPARRING -  -55kg

 

1st Place -  Gurlaine Sidhu

2nd Place -  Lizzy Parlfrey

3rd Place -  Siobhan Crawford

 

JUNIOR FEMALE BLACK BELT -  SPARRING -  -60kg

 

1st Place -  Sophie Wadsley

2nd Place Sophie Donnelly

3rd Place -  Jodi Horan

3rd Place -  Gemma OConnor

 

JUNIOR FEMALE BLACK BELT SPARRING - +65kg

 

1st Place -  Jessica Ransley

2nd Place -  Daniella Luparello

 

JUNIOR MALE BLACK BELT SPARRING - -55kg

 

1st Place -  Billy Smith

2nd Place -  Christopher McRory

3rd Place -  Thomas Flavell-McNielly

 

JUNIOR MALE BLACK BELT SPARRING -  -60kg

 

1st Place -  Brad Robertson

2nd Place Ben Tovey

3rd Place -  Ajai Sharma

 

JUNIOR MALE BLACK BELT SPARRING - -65kg

 

1ST Place -   Josh Wellman

2nd Place -   Luke Dempsey

3rd Place -   Sam Richards

3rd Place -   Ben Durnford

 

JUNIOR MALE BLACK BELT SPARRING -  Hyper

 

1st Place -  Connor McLay

2nd Place -  Matthew Wilson

3rd Place -  Grant Mitchell

3rd Place -  Tom Rawling

 

ADULT FEMALE BLACK BELT SPARRING - -60kg

 

1st Place -  Hayley Parker

2nd Place -  Karla Dunne

3rd Place -  Jay Gilbert

3rd Place -  Esme Hyde

 

ADULT FEMALE BLACK BELT SPARRING - -65kg

1st Place Laurie Cornwell

2nd Place Prit Sidhu

3rd Place Louise Purvis

 

ADULT FEMALE BLACK BELT SPARRING - -70kg

 

1st Place -  Kimberley Bradshaw

2nd Place -  Vicky Church

3rd Place -  Leanne Evans

 

SENIOR FEMALE BLACK BELT SPARRING - +70kg

 

1st Place -  Victoria Hart

 

ADULT MALE BLACK BELT SPARRING - -64kg

 

1st Place -  Jamie McAvoy

2nd Place Jack Creber

 

ADULT MALE BLACK BELT SPARRING - -70kg

 

1st Place -  Reece Nicholls

2nd Place Michael Mair

3rd Place -  Nathan Moore

3rd Place -  Sam Tonkin

 

ADULT MALE BLACK BELT SPARRING - -76kg

 

1st Place -  Gav Sidhu

2nd Place Gavin Robertson

3rd Place -  Desmond Harkin

3rd Place -  Andrew Miller

 

ADULT MALE BLACK BELT SPARRING Hyper

 

1st Place -  Ben Richards

2nd Place Ryan Vogwell

 

SENIOR MALE BLACK BELT SPARRING - -76kg

 

1st Place -  Andrew Lawrence

2nd Place Steven Sharma

3rd Place -  Michael Flaherty

3rd Place -  Ricardo Noboa

 

SENIOR MALE BLACK BELT SPARRING - -82kg

 

1ST Place -  Samuel Brown

2nd Place -   Kerry Wislon

3rd Place -   David Smedley

3rd Place -   Kevin Robinson

 

KIDS KICKERS/GENERATION X SPARRING -  -120cm

 

1st Place Ayesha Khan

2nd Place Kieran McLay

3rd Place Rohith Devanathan

3rd Place -  Ross Porteous

 

KIDS KICKERS/GENERATIONX SPARRING - -130cm

 

1st Place Brandon Leckie & Jay Sharp

2nd Place Lauren Windsor

3rd Place -  Brandon Allan

3rd Place -  Jake McColm

 

CADET MALE COLOUR BELT SPARRING - -135cm

 

1ST Place -  Harry Heatherington

2nd Place -  Murray Thomson

3rd Place -  Morgan Bermudez

3rd Place -  Lewis ODonnell

 

CADET MALE COLOUR BELT SPARRING - -140cm

 

1st Place -  Aurton Mullins

2nd Place -  Joseph Elson

3rd Place -  Callum Smith

3rd Place -  Lewis Hatchard

 

CADET MALE COLOUR BELT SPARRING - -145cm

 

1st Place Rhodri Baxter-Stevenson

2nd Place Aaron Lee

3rd Kristopher Irvine

 

CADET MALE COLOUR BELT SPARRING - -145cm  4th-1stKup

 

1st Place -  Max Roarty

2nd Place Brandon Wilson

3rd Place Owen McVicar

3rd Place -  Sam Taylor

 

CADET MALE COLOUR BELT SPARRING - -150cm

 

1st Place -  Yasin Khan

2nd Place -  Cameron Thomson

3rd Place -  Callum Brown

3rd Place  - Ben Baler-Attwood

 

 

 

CADET MALE COLOUR BELT SPARRING - -160cm

 

1st Place -  Luke Wadsley

2nd Place Daryl Shepherd

3rd Place Daniel Gornall

3rd Place -  Dominic Sherratt

 

CADET FEMALE COLOUR BELT SPARRING - -140cm  10th-6thKup

 

1ST Place -  Morgan Ramsay

2nd Place -  Amy Ferguson

3rd Place -  Eilidh Thomson

 

CADET FE,MALE COLOUR BELT SPARRING - -140cm  5th-1stKup

 

1st Place -  Jade Wren

2nd Place -  Dana McAvoy

3rd Place -  Natasha Brown

 

CADET FEMALE COLOUR BELT SPARRING - -150 cm

 

1st Place -   Amber Kelly

2nd Place -  Derry Macpherson

3rd Place -  Jennifer Horsburgh

 

CADET FEMALE COLOUR BELT SPARRING - -160cm

 

1st Place -  Pheobe Grandfield

2nd Place Tammy Keenan

3rd Place -  Chloe Young

3rd Place -  Mhairi McDonald

 

JUNIOR MALE COLOUR BELT SPARRING - -65kg

 

1st Place -  Robbie Smith

2nd Place Jordan Wallace

3rd Place Tom Walker

3rd Place -  Neil Kumar

 

ADULT FEMALE COLOUR BELT SPARRING - -65kg

 

1st Place -  Anna Wcislo

2nd Place Mary Long

3rd Place Kirsty McKenzie

3rd Place Emily Katagiri

 

ADULT FEMALE COLOUR BELT SPARRING - -75kg

1st Place -  Patricia Ritter

2nd Place Lynsey Hope

3rd Place -  Lesley Anne Waite

SENIOR FEMALE COLOUR BELT SPARRING

 

1st Place -  Hayley Smith

2nd Place Sarah Baker-Attwood

3rd Place -  Christine Tovey

 

ADULT MALE COLOUR BELT SPARRING - -64kg

 

1st Place -  Ryan Hamdy

2nd Place Struan McKenzie

3rd Place -  Fraser Allan

3rd Place -  Nirvan Chettri

 

ADULT MALE COLOUR BELT SPARRING - -64KG 3rd -1st kup

 

1st Place -  Chris Thomas

2nd Place -  Martin Williams

3rd Place -  Greg Rose

 

ADULT MALE COLOUR BELT SPARRING - -76kg

 

1st Place -  Christopher Devine

2nd Place -  Mark Campbell

3rd Place -  Paul Swan

 

ADULT MALE COLOUR BELT SPARRING Hyper

 

1st Place -  Michael Staer

2nd Place Gerard Kelly

3rd Place -  Paul Roche

 

SENIOR MALE COLOUR BELT SPARRING - -70kg

 

1st Place -  James Jappy

2nd Place Stuart Hastings

3rd Place Kevin Everett

3rd Place -  Peter McMahon

 

SENIOR MALE COLOUR BELT SPARRING Hyper

 

1st Place -  Scott Johnstone-Jones

2nd Place-  Simon Walden

3rd Place Karl Neilson

 

 

 

POWER

 

ADULT FEMALE POWER

 

Winner Vicky Church

 

JUNIOR FEMALE POWER

 

Winner Jodi Horan

 

ADULT MALE POWER

 

Winner Peter Scott

 

SENIOR MALE POWER

 

Winner Kevin Robinson

 

JUNIOR MALE  - POWER

 

Winner Grant Mitchell

 

 

SPECIAL TECHNIQUE

 

JUNIOR MALE SPECIAL

 

Winner Connor McLay

 

Written by: Catherine Divine - 6th April 2010
[Comments: 1]

Sorry, but you need to login to your account to add feedback.

Login now, or if you are not a member then apply to join here

Article Feedback:

Mark Skyrme ( UK ITF) : 6th April 2010, 10:38

Great thanks for sharing, all the info to hand.
Follow us Follow us on Facebook Follow us on Twitter

Write an Article

Do you have an article to submit?

If you are a registered member of the UK ITF you can add your article, with up to 10 images. You will need to be logged in, and your article will not show until it has been approved.

 

 

 


 



This is a new product!

 


Find Out More
Find a School
Joins Us !
Contact Us
BTC + UK Sport Recognised
UK ITF Instructors are accredited by the British Taekwondo Council, national governing body for Taekwondo in the UK, which includes DBS/PVG Scheme Enhanced certification, insurance and continued professional development
 

 

 
Website design and creation © 2007-17 Black Culm Ltd