Imperial Championship Results 2008

Kids Kickers        
  Sparring   Micro Weight All Grades
    1st Jordan Wood ITUK
    2nd Madelaine Yeadon Hogan's Institute of Taekwon-Do.
    3rd Zadia Yip Hogan's Institute of Taekwon-Do.
    3rd    
  Sparring   Light Weight All Grades
    1st Anshul Adiraju De Silva TKD - St James
    2nd Harry Hetherington Hayes TKD
    3rd Tyanna Attram Yeading TKD Club
    3rd Thomas O'Leary Hayes TKD
  Sparring   Middle Weight All Grades
    1st Oli Robertson Dalkeith TKD
    2nd Jack Regan Hayes TKD
    3rd Ben Calvert Paignton
    3rd Owen Griffiths Yeading TKD Club
         
Cadet Male        
  Patterns     Green - Blue Belt
    1st Brandan Wilson ITUK
    2nd George Cortes ITUK
    3rd Conor Steele ITF Eireann
    3rd Christopher Gamlin Stoke Gifford TKD
  Patterns     Red - Black Belt
    1st Billy Smith Stoke Gifford TKD
    2nd Arron Matherau ITUK
    3rd Adam Everett Richards TKD - St Ives
    3rd Jago Penrose Richards TKD - St Ives
  Sparring   Micro Weight White - Yellow
    1st Theo Simpson Richards TKD - St Ives
    2nd Omar Mahmoud Hayes TKD Academy
    3rd Elliott Schofield Chand Institute of Taekwon-Do.
    3rd Thomas Plummer ITUK
  Sparring   Micro Weight Green - Blue
    1st Jake Yeadon Hogans TKD Institute
    2nd George Cortes ITUK
    3rd Alexander Owen Chand Institute of Taekwon-Do.
    3rd Brandon Wilson ITUK
  Sparring   Micro Weight Red  - Black
    1st Alexander Barry  ITF Eireann
    2nd Thomas Daly ITF Eireann
    3rd Luke Carr Chand Institute of Taekwon-Do.
    3rd Adam Cotter ITF Eireann
  Sparring   Light Weight White - Yellow
    1st James Budworth ITUK
    2nd Oliver Carey Stoke Gifford TKD
    3rd Corey Scott Gardner Taekwon-Do School
    3rd Ethan Cornwell Peckham Juniors
  Sparring   Light Weight Green - Blue
    1st James Loftus Chand Institute of Taekwon-Do.
    2nd Mohamed Ibrahim Hayes TKD Academy
    3rd Sam Calvert Paignton
    3rd Aaron Mather Harefield TKD Club
  Sparring   Light Weight Red  - Black
    1st Craig Lonergan ITF Eireann
    2nd Conor White ITF Eireann
    3rd Yasin Khan Chand Institute of Taekwon-Do.
    3rd Jamie Martin Richards TKD - St Ives
  Sparring   Middle Weight White - Yellow
    1st Michael Heragarthy Hayes TKD Academy
    2nd Daniel Carey Stoke Gifford TKD
    3rd Michael Mccarthy Berkhamsted TKD Club
    3rd    
  Sparring   Middle Weight Green - Blue
    1st Nathan White De Silva TKD - St James
    2nd Shay Broughton ITUK
    3rd Tristan Burton STA Juniors
    3rd Coree King De Silva TKD - St James
  Sparring   Middle Weight Red  - Black
    1st Arron Matherau ITUK
    2nd Billy Smith  Stoke Gifford TKD
    3rd Ajay Matherau ITUK
    3rd Joshua Charles De Silva TKD - St James
  Sparring   Heavy Weight Red  - Black
    1st Bradley Appleton Yiewsley TKD Academy
    2nd Sam Richards Richards TKD - St Ives
    3rd Marcus Locke Stoke Gifford TKD
    3rd Jago Penrose Richards TKD - St Ives
  Special Technique     All
    1st No Winner  
         
Cadet Female        
  Patterns     White - Yellow Belt
    1st Jordan Rowland Paignton
    2nd Lydia Crawley Paignton
    3rd Oliver Carey Stoke Gifford TKD
    3rd    
  Patterns     Red - Black Belt
    1st Charlie Bradford Gibbs Paignton
    2nd Bethany Martin Richards TKD - St Ives
    3rd Lara Willcock HITCHIN TAEKWON-DO SCHOOL
    3rd Karla Mclay Dalkeith High School Campus
  Sparring Micro Weight White - Yellow
    1st Jasmine Scott Chand Institute of Taekwon-Do.
    2nd Ellis Gregory Chand Institute of Taekwon-Do.
    3rd    
    3rd    
  Sparring Micro Weight Green - Blue
    1st Stephanie Sanchez STA Juniors
    2nd Bailey Lyons Hayes TKD Academy
    3rd Jade Wren Chand Institute of Taekwon-Do.
    3rd    
  Sparring Light Weight White - Yellow
    1st Angel Mccarthy ITF Eireann
    2nd Jordan Rowland Paignton
    3rd Corthney Ramat Yeading TKD Club
    3rd Jodie Judd Gardner Taekwon-Do School
  Sparring Light Weight Green - Blue
    1st Shannon Strawbridge ITF Eireann
    2nd Caitlin Reason ITUK
    3rd Abigail Thompson Chand Institute of Taekwon-Do.
    3rd Georgia Milner  Imperial TKD
  Sparring Light Weight Red  - Black
    1st Jade Doran Hemel Hempstead
    2nd Lara Willcock HITCHIN TAEKWON-DO SCHOOL
    3rd Ashleigh Clarke Chand Institute of Taekwon-Do.
    3rd    
  Sparring Middle Weight Green - Blue
    1st Candace White De Silva TKD - St James
    2nd Lucy Heffernan ITUK
    3rd    
    3rd    
  Sparring Heavy Weight Green - Blue
    1st Karis Harrington Richards TKD - St Ives
    2nd Emma Stonehouse Hogan's Institute of Taekwon-Do.
    3rd Robyn Hough Richards TKD - St Ives
    3rd Emma Nolan Harefield TKD Club
  Sparring Heavy Weight Red  - Black
    1st Bethany Martin Richards TKD - St Ives
    2nd Zara Worton Richards TKD - St Ives
    3rd Hayley Hemingway Yeading TKD Club
    3rd    
  Sparring Hyper Weight Red  - Black
    1st Charlie Bradford Gibbs Paignton
    2nd Rosie Hall Hogan's Institute of Taekwon-Do.
    3rd    
    3rd    
  Special Technique All
    1st No Winner  
         
Junior Male        
  Patterns     Green - Blue Belt
    1st Conor Holsgrove Kenning TKD
    2nd Calum Holsgrove Kenning TKD
    3rd Scott Judd Gardner Taekwon-Do School
    3rd Luke Botham ITUK
  Patterns     Red - Black Belt
    1st Alasdair Buck HITCHIN TAEKWON-DO SCHOOL
    2nd Rhys Robertson Dalkeith High School Campus
    3rd Jacob Shah Paignton
    3rd Joseph Sanchez Peckham Juniors
  Sparring Micro Weight White - Yellow Belt
    1st Scott Brewer ITUK
    2nd Serth Khamsoda Gardner Taekwon-Do School
    3rd    
    3rd    
  Sparring Micro Weight Red Belt
    1st Luke Yip Hogans Institute of Taekwon-Do
    2nd Kane Small  Spirit TKD Reading
    3rd Grant Mallison Hayes TKD Academy
    3rd Cathal O'Donnell ITF Eireann
  Sparring Micro Weight Degree
    1st Luke Dempsey Hayes TKD Academy
    2nd Ben Dale ITUK
    3rd Kundayi Fugere Slough TaeKwon-Do Association.
    3rd Christopher Mcalaney Leith Academy
  Sparring Light Weight White - Yellow Belt
    1st Simon Dare Hayes TKD Academy
    2nd Adrian Kenneally ITF Eireann
    3rd    
    3rd    
  Sparring Light Weight Red Belt
    1st Ben Tovey Paignton
    2nd Ali Humza ITUK
    3rd Saul Danan-Verryt Peckham Juniors
    3rd    
  Sparring Light Weight Degree
    1st Jamie Mcavoy Nicholls Taekwon-Do Institute
    2nd Balveer Bamrah De Silva TKD - St James
    3rd Jacob Shah Paignton
    3rd Rhys Robertson Dalkeith High School Campus
  Sparring Middle Weight Green - Blue Belt
    1st Rory Strawbridge ITF Eireann
    2nd Alex Lamb Thornbury TKD
    3rd    
    3rd    
  Sparring Middle Weight Red Belt
    1st Abraham Sanchez Peckham Juniors
    2nd Thomas Asibu Yeading TKD Club
    3rd Tyla Cross ITUK
    3rd    
  Sparring Middle Weight Degree
    1st Thomas Pearce Spirit TKD Reading
    2nd Zak Divine Dalkeith High School Campus
    3rd Joseph Sanchez Peckham Juniors
    3rd    
  Sparring Heavy Weight Green - Blue Belt
    1st Calum Holsgrove Kenning TKD
    2nd Anthony Marlow HITCHIN TAEKWON-DO SCHOOL
    3rd Luke Botham ITUK
    3rd Steve Maeght Harefield TKD
  Sparring Heavy Weight Red Belt
    1st Mark Peachey Gardner Taekwon-Do School
    2nd Wim Geberbauer STA Juniors
    3rd John Elliot ITUK
    3rd    
  Sparring Heavy Weight Degree
    1st Adam Gardner Gardner Taekwon-Do School
    2nd Martyn Porter Hayes TKD Academy
    3rd Ryan Vogwell Leith Academy
    3rd Ashley Noel Slough TaeKwon-Do Association.
  Sparring Hyper Weight Green - Blue Belt
    1st Conor Holsgrove Kenning TKD
    2nd Ozkam Yalim Gardner Taekwon-Do School
    3rd    
    3rd    
  Sparring Hyper Weight Red Belt
    1st Regan Mathews Gardner Taekwon-Do School
    2nd Felix Finke ITF Eireann
    3rd David Stevens Richards TKD - St Ives
    3rd Daniel Scott Letchworth TKD
  Special Technique Kup
    1st Abraham Sanchez Peckham Juniors
  Special Technique Degree
    1st Stephen Townshend St Albans Tae Kwon Do
  Power Breaking Kup
    1st No Winner  
  Power Breaking Degree
    1st Ben Richards Richards TKD - St Ives
         
Junior Female        
  Patterns     Green - Blue Belt
    1st Niamh Jones Paignton
    2nd Leanne Evans Hogan's Institute of Taekwon-Do.
    3rd Katherine Stonehouse Hogan's Institute of Taekwon-Do.
    3rd Kimberley James Richards TKD - St Ives
  Patterns     Red - Black Belt
    1st Jasmine Duggan Gardner Taekwon-Do School
    2nd Elizabeth Palfrey Paignton
    3rd Lisa Lonergan ITF Eireann
    3rd Jade Duggan Gardner Taekwon-Do School
  Sparring   Micro Weight Degree
    1st Jade Duggan  Gardner Taekwon-Do School
    2nd Jasmine Duggan Gardner Taekwon-Do School
    3rd    
    3rd    
  Sparring   Light Weight Green - Blue Belt
    1st Rachel Wainwright ITUK
    2nd Niamh Jones Paignton
    3rd Jamie Morrison Harefield TKD Club
    3rd    
  Sparring   Light Weight Red Belt
    1st Amy Stanton Chand Institute of Taekwon-Do
    2nd Nikki Brown Berkhamsted TKD
    3rd    
    3rd    
  Sparring   Light Weight Degree
    1st Siobhan Crawford Dalkeith High School Campus
    2nd Elizabeth Palfrey Paignton
    3rd Gurlaine Sidhu Yiewsley TKD Academy
    3rd Lisa Lonergan ITF Eireann
  Sparring   Middle Weight Green - Blue Belt
    1st Jodie Clark ITUK
    2nd Katherine Stonehouse Hogan's Institute of Taekwon-Do.
    3rd Jade Martin Richards TKD - St Ives
    3rd Becky Gilbert ITUK
  Sparring   Middle Weight Degree
    1st Patrice Crouch Roade TKD School
    2nd Mandy Lonergan ITF Eireann
    3rd Sophie Donnelly Roade TKD School
    3rd    
  Sparring   Heavy Weight Red Belt
    1st Lauren Snow LTSI
    2nd Lian Nutall ITUK
    3rd Daniella Luparello Chand Institute of Taekwon-Do
    3rd    
  Sparring   Hyper Weight Green - Blue Belt
    1st Leanne Evans Hogan's Institute of Taekwon-Do.
    2nd Kimberley James Richards TKD - St Ives
    3rd Danielle Hands Kenning TKD
    3rd Jessica Thomas Stoke Gifford TKD
  Special Technique     Kup
    1st Leanne Evans  
  Special Technique     Degree
    1st No Winner  
  Power Breaking     Degree
    1st No Winner  
         
Junior Mixed        
  Sparring   White - Yellow Belt
    1st Danielle Smyth HITS - Stevenage
    2nd Jay Knight Sprit - Reading
    3rd David Tew Hitching TKD
    3rd    
         
Senior Male        
  Patterns     White - Yellow Belt
    1st Chris Thomas Helston TKD School
    2nd Jonathan Fletcher Hayes TKD Academy
    3rd Warren Lewis Spirit TKD Reading
    3rd David Mosson Leith Academy
  Patterns     Green - Blue Belt
    1st Tim Owen Chand Institute of Taekwon-Do.
    2nd Neil Kober Hogan's Institute of Taekwon-Do.
    3rd Mark Thomas Thornbury TKD
    3rd Simon Hands Kenning TKD
  Patterns     Red Belt
    1st Ryan Beale Richards TKD - St Ives
    2nd Gareth Kay Helston TKD School
    3rd Dave Gurney Berkhamsted TKD Club
    3rd Tavis Muskett Richards TKD - St Ives
  Patterns     1st Degree
    1st Michael Philip Hogan's Institute of Taekwon-Do.
    2nd Gary Morris Chand Institute of Taekwon-Do.
    3rd Scott Owen Chand Institute of Taekwon-Do.
    3rd Luke Marchant Paignton
  Patterns     2nd Degree
    1st William Thirkettle Gardner Taekwon-Do School
    2nd Richard Moore De Silva TKD - St James
    3rd Mandeep Saran Hayes TKD Academy
    3rd    
  Patterns     3rd Degree
    1st Matthew Brunger Hayes TKD Academy
    2nd Mitchell Ross Thornbury TKD
    3rd Adam Gardner Gardner Taekwon-Do School
    3rd Joel Wilson Hayes TKD Academy
  Patterns     4th Degree
    1st Nicholas Gardner Gardner Taekwon-Do School
    2nd Kevin Mccabe Cardiff Martial Arts
    3rd    
    3rd    
  Sparring Light Weight Degree
    1st Vickna Balarajah De Silva TKD - St James
    2nd Simon Richards Richards TKD - St Ives
    3rd Riaz Jannoo Stokegifford TKD
    3rd    
  Sparring Middle Weight White - Yellow Belt
    1st David Mosson Leith Academy
    2nd Terry Judd Gardner Taekwon-Do School
    3rd    
    3rd    
  Sparring Middle Weight Degree
    1st Mitchell Ross Thornbury TKD
    2nd Matthew Brunger Yiewsley TKD Academy
    3rd Desmond Harkin Leith Academy
    3rd Mandeep Saran Hayes TKD Academy
  Sparring Heavy Weight Degree
    1st Nicholas Gardner Gardner Taekwon-Do School
    2nd John Larkin Spirit TKD Reading
    3rd Rowan Snell Spirit TKD Reading
    3rd Gavinder Sidhu Yiewsley TKD Academy
  Sparring Hyper Weight Degree
    1st Carl Mallinson Chippenham TKD
    2nd Craig Rowe Cardiff Martial Arts
    3rd Joel Wilson Hayes TKD Academy
    3rd Inderpal Dhillon Hayes TKD Academy
  Special Technique Kup
    1st Ryan Beale Richards TKD - St Ives
  Special Technique Degree
    1st    
  Power Breaking Kup
    1st Tavis Muskett Richards TKD - St Ives
  Power Breaking Degree
    1st Kerry Wilson ITUK
         
Senior Female        
  Patterns     White - Yellow Belt
    1st Sarah Scott Gardner Taekwon-Do School
    2nd Asha Ardiraju De Silva TKD - St James
    3rd    
    3rd    
  Patterns     Green - Blue Belt
    1st Tracy Dawson Hogan's Institute of Taekwon-Do.
    2nd Hawa Diallo HITS-Stevenage
    3rd Caroline Thake ROADE TAEKWON-DO SCHOOL
    3rd    
  Patterns     Red Belt
    1st Joanna Slclutkowska Coombe Dean School
    2nd Lucie Harvey Spirit TKD Reading
    3rd    
    3rd    
  Patterns     1st Degree
    1st Katrina Todd Peckham Juniors
    2nd Alison Billington Chand Institute of Taekwon-Do.
    3rd Amie Williams Kenning TKD
    3rd    
  Patterns     2nd Degree
    1st Cheryl Cooke Spirit TKD Reading
    2nd Church Vicky De Silva TKD - St James
    3rd    
    3rd    
  Patterns     3rd Degree
    1st Laurie Cornwell Hayes TKD Academy
    2nd Prity Sidhu Yiewsley TKD Academy
    3rd Rachel Perkin Richards TKD - St Ives
    3rd    
  Sparring Micro Weight Red Belt
    1st Joanna Slclutkowska Coombe Dean School
    2nd Caroline Thake ROADE TAEKWON-DO SCHOOL
    3rd    
    3rd    
  Sparring Micro Weight Degree
    1st Nikki Clarke Chand Institute of Taekwon-Do.
    2nd Amie Williams Kenning TKD
    3rd    
    3rd    
  Sparring Light Weight White - Yellow Belt
    1st Sarah Scott Gardner Taekwon-Do School
    2nd Louise Spencer ITUK
    3rd Asha Ardiraju De Silva TKD - St James
    3rd    
  Sparring Light Weight Degree
    1st Rachel Perkin Richards TKD - St Ives
    2nd Jay Gilbert Yiewsley TKD Academy
    3rd    
    3rd    
  Sparring Middle Weight Green - Blue Belt
    1st Hawa Diallo HITS-Stevenage
    2nd Lucie Harvey Spirit TKD Reading
    3rd Tracy Dawson Hogan's Institute of Taekwon-Do.
    3rd    
  Sparring Heavy Weight Degree
    1st Vicky Church De Silva TKD - St James
    2nd Prity Sidhu Yiewsley TKD Academy
    3rd Alicia Chapman St Albans Tae Kwon Do
    3rd Melanie Evans Cardiff Martial Arts
  Sparring Hyper Weight Degree
    1st Katrina Todd Peckham Juniors
    2nd Jackie Kenning Kenning TKD
    3rd    
    3rd    
  Special Technique Kup
    1st Leanne Evans Hogan's Institute of Taekwon-Do.
  Special Technique Degree
    1st No Winner  
  Power Breaking Kup
    1st No Winner  
  Power Breaking Degree
    1st No Winner  
         
Veteran Male        
  Patterns     White - Green Belt
    1st Andrew Gower Richards TKD - St Ives
    2nd Iain Reid HITS-Stevenage
    3rd David Jenkins Cardiff Martial Arts
    3rd Steve Chapman Paignton
  Patterns     Blue  - Red Belt
    1st David Lonergan ITF Eireann
    2nd Phill Winsor ITUK
    3rd Mark Davies Helston TKD School
    3rd    
  Patterns     1st Degree
    1st Michael Mceachern Thornbury TKD
    2nd Andrew Lawrence HITS-Stevenage
    3rd    
    3rd    
  Patterns     2nd Degree
    1st Kerry Wilson ITUK
    2nd Mac Attram Hayes TKD Academy
    3rd John Vernazza Hogan's Institute of Taekwon-Do.
    3rd    
  Sparring Middle Weight White - Green Belt
    1st Mark Davies Helston TKD School
    2nd Andrew Gower Richards TKD - St Ives
    3rd    
    3rd    
  Sparring Heavy Weight White - Green Belt
    1st Steve Chapman Paignton
    2nd David Lonergan ITF Eireann
    3rd David Jenkins Cardiff Martial Arts
    3rd Phill Winsor ITUK
  Sparring Heavy Weight Blue - Black Belt
    1st Kerry Wilson ITUK
    2nd Paul Johnson ROADE TAEKWON-DO SCHOOL
    3rd Reid Lain Hayes TKD Academy
    3rd Andrew Lawrence HITS-Stevenage
  Sparring Hyper Weight Blue - Black Belt
    1st John Vernazza Hogan's Institute of Taekwon-Do.
    2nd Michael Mceachern Thornbury TKD
    3rd Peter Yip Hogan's Institute of Taekwon-Do.
    3rd    
         
Veteran Female        
  Patterns     Blue  - Red Belt
    1st Ali Gower Hogan's Institute of Taekwon-Do.
    2nd Hilary Cherry HITS-Stevenage
    3rd Pam Worrall ITUK
    3rd Joanne Calvert Paignton
  Patterns     1st - 2nd Degree
    1st Kay King ITUK
    2nd Nicky Clarke Chand Taekwon-Do Institute
    3rd    
    3rd    
  Patterns     3rd - 5th Degree
    1st Hayley Parker Hayes TKD Academy
    2nd Terri Humphries Hayes TKD Academy
    3rd    
    3rd    
  Sparring Micro Weight White - Green Belt
    1st Joanne Calvert Paignton
    2nd Hayley Smyth HITS-Stevenage
    3rd Vanessa Rowe Harefield TKD
    3rd Stephanie Dias HITCHIN TAEKWON-DO SCHOOL
  Sparring Heavy Weight Blue - Black Belt
    1st Terri Humphries Yiewsley TKD Academy
    2nd Christine Tovey Paignton
    3rd Ali Gower Hogan's Institute of Taekwon-Do.
    3rd Pam Worrall ITUK
 
Follow us Follow us on Facebook Follow us on Twitter

ITF World Championships 2014 


Find out more about 'Official UKITF Tracksuit'
This is a new product!
This is a featured product
Official UKITF Tracksuit
62.50




UK Finals 2014 


Find Out More
Find a School
Joins Us !
Contact Us
BTC + UK Sport Recognised
All our Instructors are registered with the BTC (UK's governing body for TKD) and thus fully insured, CRB (enhanced) verified and hold International Certification.