Back to news

2012 English Championship Results
20th June 2012

Full results from the recent UK ITF English Championships.

Gen X (Under 7yrs) TKD 10th - 6th Kup Sparring Welter Weight
1st
AXEL HEGARTY
Gassors TKD Wales
No: 11682
2nd
LOGAN HEGARTY
Gassors TKD Wales
No: 11695
Gen X (Under 7yrs) Generation X Sparring Middle Weight
1st
JAKE RENDLE
Gassors TKD Wales
No: 11698
2nd
Jodie Powell
Richards TKD - St Austell
No: 11736
3rd
Maggie Kent
Richards TKD - St Austell
No: 11730
3rd
Reuben Franks
Richards TKD - St Austell
No: 11727
Gen X (Under 7yrs) TKD 5th - 1st Kup Patterns
1st
Ellie Mitchell
Paignton Taekwon-Do
No: 11713
2nd
LOGAN HEGARTY
Gassors TKD Wales
No: 11695
3rd
JAKE RENDLE
Gassors TKD Wales
No: 11698
3rd
AXEL HEGARTY
Gassors TKD Wales
No: 11682
Gen X (Under 7yrs) KUP Special Technique
1st
JAKE RENDLE
Gassors TKD Wales
No: 11698
Kids Male (8 - 10yrs) 10th - 7th Kup Sparring Welter Weight
1st
Janos Beer
Thornbury TKD
No: 11814
2nd
Marcus Allen
Paignton Taekwon-Do
No: 11714
3rd
Jake Mitchell
Paignton Taekwon-Do
No: 11712
3rd
Harry Stone
Stoke Gifford TKD
No: 11808
Kids Male (8 - 10yrs) 10th - 7th Kup Sparring Middle Weight
1st
Brandon Rowe
Redruth TKD School
No: 11771
2nd
Charlie Rolfe
Paignton Taekwon-Do
No: 11768
3rd
ETHAN KNIGHT
Truro TKD School
No: 11824
3rd
Lawrence Curtis
Newlyn TKD School
No: 11840
Kids Male (8 - 10yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
Reece Rowe
Redruth TKD School
No: 11770
2nd
Ashton Gale
Chippenham TKD
No: 11795
3rd
LOUIE HUBBARD
Truro TKD School
No: 11821
3rd
Christopher Kent
Richards TKD - St Austell
No: 11731
Kids Male (8 - 10yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
TOMOS SHARWOOD
Gassors TKD Wales
No: 11681
2nd
benjamin langton
Ga-Jok Ilkeston
No: 11716
Kids Male (8 - 10yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Heavy Weight
1st
Isaac Marsh
Chippenham TKD
No: 11794
2nd
OWEN POWELL
Gassors TKD Wales
No: 11697
3rd
Ben Smith
Redruth TKD School
No: 11769
Kids Male (8 - 10yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Charlie Rolfe
Paignton Taekwon-Do
No: 11768
2nd
Jake Mitchell
Paignton Taekwon-Do
No: 11712
3rd
Marcus Allen
Paignton Taekwon-Do
No: 11714
3rd
Harry Stone
Stoke Gifford TKD
No: 11808
Kids Male (8 - 10yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Max McIsted
Paignton Taekwon-Do
No: 11710
2nd
Reece Rowe
Redruth TKD School
No: 11770
3rd
Ben Smith
Redruth TKD School
No: 11769
3rd
LOUIE HUBBARD
Truro TKD School
No: 11821
Kids Male (8 - 10yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
benjamin langton
Ga-Jok Ilkeston
No: 11716
2nd
Isaac Marsh
Chippenham TKD
No: 11794
3rd
TOMOS SHARWOOD
Gassors TKD Wales
No: 11681
Kids Male (8 - 10yrs) KUP Special Technique
1st
TOMOS SHARWOOD
Gassors TKD Wales
No: 11681
Kids Female (8 - 10yrs) 10th - 7th Kup Sparring Middle Weight
1st
Connie McDermott
Stoke Gifford TKD
No: 11804
2nd
Elysia McIsed
Paignton Taekwon-Do
No: 11709
3rd
Catlin Hannaford
Richards TKD - St Austell
No: 11829
Kids Female (8 - 10yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
JESSIE TAYLOR
Gassors TKD Wales
No: 11694
2nd
Lucie Robertshaw
Stoke Gifford TKD
No: 11803
3rd
Esme McCarthy
Stoke Gifford TKD
No: 11807
Kids Female (8 - 10yrs) 6th - 4th Kup Sparring Heavy Weight
1st
KATIE FORD
Gassors TKD Wales
No: 11696
2nd
Lucy Hancock
Richards TKD - St Austell
No: 11779
Kids Female (8 - 10yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Connie McDermott
Stoke Gifford TKD
No: 11804
2nd
Elysia McIsed
Paignton Taekwon-Do
No: 11709
3rd
Catlin Hannaford
Richards TKD - St Austell
No: 11829
Kids Female (8 - 10yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Lucy Hancock
Richards TKD - St Austell
No: 11779
2nd
Esme McCarthy
Stoke Gifford TKD
No: 11807
3rd
KATIE FORD
Gassors TKD Wales
No: 11696
Kids Female (8 - 10yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Lucie Robertshaw
Stoke Gifford TKD
No: 11803
2nd
JESSIE TAYLOR
Gassors TKD Wales
No: 11694
Kids Female (8 - 10yrs) KUP Special Technique
1st
benjamin langton
Ga-Jok Ilkeston
No: 11716
Cadet Male (11 - 13yrs) 10th - 7th Kup Sparring Middle Weight
1st
HARRI SHELLEY
Gassors TKD Wales
No: 11680
2nd
RYAN DAVIES
Gassors TKD Wales
No: 11702
Cadet Male (11 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
Harry Evans
Yiewsley TKD Academy
No: 11757
2nd
JORDAN CASEY
Gassors TKD Wales
No: 11679
3rd
Jack Gordge
Poole Integrity
No: 11673
3rd
ALEX FOREHEAD
Gassors TKD Wales
No: 11684
Cadet Male (11 - 13yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Harry Hetherington
Hayes TaeKwon-Do Academy
No: 11761
2nd
AYRTON MULLINS
Gassors TKD Wales
No: 11678
3rd
Jason Morrison
Harefield TKD Club
No: 11725
3rd
Ollie Robertshaw
Stoke Gifford TKD
No: 11801
Cadet Male (11 - 13yrs) 6th - 4th Kup Sparring Heavy Weight
1st
Antony Hobson
Torquay Taekwon-Do School
No: 11749
2nd
JAMIE YUNG
Gassors TKD Wales
No: 11677
3rd
Joe Cooper Haime
Torquay Taekwon-Do School
No: 11746
Cadet Male (11 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Heavy Weight
1st
Daniel Gordge
Poole Integrity
No: 11672
2nd
Pip Thompson
Newlyn TKD School
No: 11839
Cadet Male (11 - 13yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
SAMUEL TAYLOR
Gassors TKD Wales
No: 11693
2nd
Ben Baker-Attwood
Stoke Gifford TKD
No: 11765
3rd
Joseph Elson
Stoke Gifford TKD
No: 11799
3rd
Callum Brown
Stoke Gifford TKD
No: 11809
Cadet Male (11 - 13yrs) 6th - 4th Kup Sparring Hyper Weight
1st
ELLIS MURPHY
Gassors TKD Wales
No: 11675
2nd
Karl Curtis
Newlyn TKD School
No: 11841
3rd
DANIEL WOODSIDE
Truro TKD School
No: 11827
3rd
Jamie Franks
Richards TKD - St Austell
No: 11728
Cadet Male (11 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Hyper Weight
1st
Cameron Herbert
Stevenage Taekwon-Do School
No: 11782
2nd
ZAK HUBBARD
Truro TKD School
No: 11823
Cadet Male (11 - 13yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
HARRI SHELLEY
Gassors TKD Wales
No: 11680
2nd
Jamie Franks
Richards TKD - St Austell
No: 11728
3rd
RYAN DAVIES
Gassors TKD Wales
No: 11702
Cadet Male (11 - 13yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Antony Hobson
Torquay Taekwon-Do School
No: 11749
2nd
Owen Melhuish
Torquay Taekwon-Do School
No: 11747
3rd
Joe Cooper Haime
Torquay Taekwon-Do School
No: 11746
3rd
Karl Curtis
Newlyn TKD School
No: 11841
Cadet Male (11 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Daniel Gordge
Poole Integrity
No: 11672
2nd
GEORGE TUCKER
Truro TKD School
No: 11826
3rd
TREY CAMPBELL
Truro TKD School
No: 11820
3rd
Jack Gordge
Poole Integrity
No: 11673
Cadet Male (11 - 13yrs) 1st Degree Patterns
1st
Ollie Robertshaw
Stoke Gifford TKD
No: 11801
2nd
Kieran McDermott
Stoke Gifford TKD
No: 11805
3rd
Ben Baker-Attwood
Stoke Gifford TKD
No: 11765
3rd
Ben Chapman
Stoke Gifford TKD
No: 11763
Cadet Male (11 - 13yrs) KUP Special Technique
1st
JAMIE YUNG
Gassors TKD Wales
No: 11677
Cadet Male (11 - 13yrs) DEGREE Special Technique
1st
AYRTON MULLINS
Gassors TKD Wales
No: 11678
Cadet Female (11 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
ISOBEL SOUTHWAY
Gassors TKD Wales
No: 11692
2nd
Imogen Allen
Paignton Taekwon-Do
No: 11715
3rd
Emily Oakes
Northwich TKD
No: 11756
Cadet Female (11 - 13yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Leah Powell
Richards TKD - St Austell
No: 11737
2nd
CARYS BLACKMORE
Gassors TKD Wales
No: 11700
Cadet Female (11 - 13yrs) 10th - 7th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Abi Hookins
Paignton Taekwon-Do
No: 11708
2nd
Emily Franks
Richards TKD - St Austell
No: 11726
Cadet Female (11 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Hyper Weight
1st
kerry anne watkins
Ga-Jok Ilkeston
No: 11721
2nd
Beth Green
Richards TKD - St Austell
No: 11781
Cadet Female (11 - 13yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Abi Hookins
Paignton Taekwon-Do
No: 11708
2nd
Emily Franks
Richards TKD - St Austell
No: 11726
Cadet Female (11 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Imogen Allen
Paignton Taekwon-Do
No: 11715
2nd
Leah Powell
Richards TKD - St Austell
No: 11737
3rd
Emily Oakes
Northwich TKD
No: 11756
3rd
Stephanie Collings
Dawlish Taekwon-Do
No: 11775
Cadet Female (11 - 13yrs) 1st Degree Patterns
1st
Jade Wren
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
No: 11754
2nd
Tyley Deedigan
Chippenham TKD
No: 11793
3rd
CARYS BLACKMORE
Gassors TKD Wales
No: 11700
Cadet Female (11 - 13yrs) KUP Special Technique
1st
Imogen Allen
Paignton Taekwon-Do
No: 11715
Cadet Female (11 - 13yrs) DEGREE Special Technique
1st
Jade Wren
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
No: 11754
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Micro Weight
1st
Aaron Mather
Harefield TKD Club
No: 11723
2nd
Jamie Martin
Richards TKD - St Austell
No: 11734
Junior Male (14 - 17yrs) 6th - 4th Kup Sparring Light Weight
1st
CONNOR DAVIES
Gassors TKD Wales
No: 11703
2nd
Michael Willis
Richards TKD - St Austell
No: 11780
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Light Weight
1st
Jake Thomas
Richards TKD - St Austell
No: 11830
2nd
louis devonshire
Ga-Jok Ilkeston
No: 11742
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Billy Smith
Stoke Gifford TKD
No: 11800
2nd
Adam Everett
Richards TKD - St Austell
No: 11729
Junior Male (14 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
JAMES SHAW
Gassors TKD Wales
No: 11685
2nd
CAMRON GRIFFITHS
Gassors TKD Wales
No: 11676
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Ben Tovey
Richards TKD - St Austell
No: 11732
2nd
Thomas Flavell-McNelliey
Hitchin Taekwon-Do School
No: 11785
3rd
Jake Cooke
Richards TKD - St Austell
No: 11831
3rd
Robert Ellis
Harefield TKD Club
No: 11724
Junior Male (14 - 17yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Michael Willis
Richards TKD - St Austell
No: 11780
Junior Male (14 - 17yrs) 1st Degree Patterns
1st
Ben Tovey
Richards TKD - St Austell
No: 11732
2nd
Robert Ellis
Harefield TKD Club
No: 11724
3rd
Aaron Mather
Harefield TKD Club
No: 11723
3rd
Oliver Worton
Richards TKD - St Austell
No: 11834
Junior Male (14 - 17yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Billy Smith
Stoke Gifford TKD
No: 11800
2nd
Jamie Martin
Richards TKD - St Austell
No: 11734
3rd
Thomas Flavell-McNelliey
Hitchin Taekwon-Do School
No: 11785
3rd
Jake Cooke
Richards TKD - St Austell
No: 11831
Junior Male (14 - 17yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Sam Richards
Richards TKD - St Austell
No: 11738
2nd
Adam Everett
Richards TKD - St Austell
No: 11729
3rd
Brad Robertson
Queen Margaret University
No: 11847
Junior Male (14 - 17yrs) KUP Special Technique
1st
JAMES SHAW
Gassors TKD Wales
No: 11685
Junior Male (14 - 17yrs) DEGREE Special Technique
1st
Brad Robertson
Queen Margaret University
No: 11847
Junior Male (14 - 17yrs) DEGREE Power
1st
Jake Cooke
Richards TKD - St Austell
No: 11831
Junior Female (14 - 17yrs) 6th - 4th Kup Sparring Light Weight
1st
GEORGIA SOUTHWAY
Gassors TKD Wales
No: 11691
2nd
Chloe Baker-Attwood
Stoke Gifford TKD
No: 11764
Junior Female (14 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
Charlotte Bond
Paignton Taekwon-Do
No: 11711
2nd
Alix Banfield
Newlyn TKD School
No: 11844
3rd
Jaimie Ivans
Dawlish Taekwon-Do
No: 11774
Junior Female (14 - 17yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Beth Martin
Richards TKD - St Austell
No: 11733
2nd
rebecca henley
Ga-Jok Ilkeston
No: 11718
3rd
Phoebe Grandfield
Stoke Gifford TKD
No: 11806
Junior Female (14 - 17yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Karis Harrington
Richards TKD - St Austell
No: 11835
2nd
Emily White
Integrity
No: 11813
Junior Female (14 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Charlotte Bond
Paignton Taekwon-Do
No: 11711
2nd
Chloe Baker-Attwood
Stoke Gifford TKD
No: 11764
3rd
Jaimie Ivans
Dawlish Taekwon-Do
No: 11774
3rd
Alix Banfield
Newlyn TKD School
No: 11844
Junior Female (14 - 17yrs) 1st Degree Patterns
1st
Phoebe Grandfield
Stoke Gifford TKD
No: 11806
2nd
Rae-Anne Elson
Stoke Gifford TKD
No: 11798
3rd
rebecca henley
Ga-Jok Ilkeston
No: 11718
Junior Female (14 - 17yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Beth Martin
Richards TKD - St Austell
No: 11733
2nd
Robyn Hough
Richards TKD - St Austell
No: 11836
3rd
Karis Harrington
Richards TKD - St Austell
No: 11835
3rd
Emily White
Integrity
No: 11813
Junior Female (14 - 17yrs) KUP Special Technique
1st
Jaimie Ivans
Dawlish Taekwon-Do
No: 11774
2nd
GEORGIA SOUTHWAY
Gassors TKD Wales
No: 11691
Junior Female (14 - 17yrs) DEGREE Special Technique
1st
Beth Martin
Richards TKD - St Austell
No: 11733
Junior Female (14 - 17yrs) KUP Power
1st
Jaimie Ivans
Dawlish Taekwon-Do
No: 11774
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Light Weight
1st
Jamie McAvoy
Yiewsley TKD Academy
No: 11762
2nd
Simon Kellow
Richards TKD - St Austell
No: 11739
Adult Male (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Sparring Welter Weight
1st
Danny Kirkman
Hogan's Institute of Taekwon-Do
No: 11751
2nd
Dorian Harvey
Redruth TKD School
No: 11818
3rd
Olly Bowley
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
No: 11755
Adult Male (18 - 35yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Welter Weight
2nd
OWEN CARTER
Gassors TKD Wales
No: 11686
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Luke Dempsey
Hayes TaeKwon-Do Academy
No: 11674
2nd
Ben Tovey
Richards TKD - St Austell
No: 11850
Adult Male (18 - 35yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
Jackson Saju
Yiewsley TKD Academy
No: 11760
2nd
Matthew Griffiths
Thornbury TKD
No: 11815
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Brad Robertson
Queen Margaret University
No: 11847
2nd
Sam Richards
Richards TKD - St Austell
No: 11849
3rd
Greg Rose
Hitchin Taekwon-Do School
No: 11788
3rd
joshua harris
Ga-Jok Ilkeston
No: 11717
Adult Male (18 - 35yrs) 6th - 4th Kup Sparring Heavy Weight
1st
SAM PUPIC
Gassors TKD Wales
No: 11690
2nd
Richard King
Thornbury TKD
No: 11817
3rd
Tom Ranson
Yiewsley TKD Academy
No: 11838
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Scott Owen
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
No: 11753
2nd
Gav Robertson
Queen Margaret University
No: 11848
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Josh Worton
Richards TKD - St Austell
No: 11832
2nd
Thomas Rawling
Richards TKD - St Austell
No: 11833
Adult Male (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Olly Bowley
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
No: 11755
2nd
Tom Ranson
Yiewsley TKD Academy
No: 11838
3rd
Dorian Harvey
Redruth TKD School
No: 11818
Adult Male (18 - 35yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
SAM PUPIC
Gassors TKD Wales
No: 11690
2nd
Matthew Griffiths
Thornbury TKD
No: 11815
3rd
Jackson Saju
Yiewsley TKD Academy
No: 11760
3rd
Danny Kirkman
Hogan's Institute of Taekwon-Do
No: 11751
Adult Male (18 - 35yrs) 1st Degree Patterns
1st
Ben Tovey
Richards TKD - St Austell
No: 11850
2nd
Greg Rose
Hitchin Taekwon-Do School
No: 11788
3rd
Martin Dunne
Stevenage Taekwon-Do School
No: 11783
3rd
Phil Tovey
Paignton Taekwon-Do
No: 11837
Adult Male (18 - 35yrs) 4th Degree Patterns
1st
Matthew Brunger
Yiewsley TKD Academy
No: 11758
2nd
Jamie McAvoy
Yiewsley TKD Academy
No: 11762
3rd
Sam Richards
Richards TKD - St Austell
No: 11849
3rd
Luke Dempsey
Hayes TaeKwon-Do Academy
No: 11674
Adult Male (18 - 35yrs) KUP Special Technique
1st
SAM PUPIC
Gassors TKD Wales
No: 11690
2nd
Danny Kirkman
Hogan's Institute of Taekwon-Do
No: 11751
Adult Male (18 - 35yrs) KUP Power
1st
SAM PUPIC
Gassors TKD Wales
No: 11690
Adult Male (18 - 35yrs) DEGREE Power
1st
Greg Rose
Hitchin Taekwon-Do School
No: 11788
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Joanne Szczutkowska
Paignton Taekwon-Do
No: 11740
2nd
Jay Gilbert
Yiewsley TKD Academy
No: 11750
3rd
Bethany Martin
Richards TKD - St Austell
No: 11851
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Laurie Cornwell
Harefield TKD Club
No: 11722
2nd
Gemma O'Connor
Hitchin Taekwon-Do School
No: 11787
Adult Female (18 - 35yrs) 6th - 4th Kup Sparring Heavy Weight
1st
Frances Almeida-Davis
Yiewsley TKD Academy
No: 11759
2nd
Jo Gendall
South Hams Martial Arts
No: 11797
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Leanne Vaton
Hitchin Taekwon-Do School
No: 11786
2nd
Paige Povey
Richards TKD - St Austell
No: 11778
Adult Female (18 - 35yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Frances Almeida-Davis
Yiewsley TKD Academy
No: 11759
2nd
Jo Gendall
South Hams Martial Arts
No: 11797
Adult Female (18 - 35yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Joanne Szczutkowska
Paignton Taekwon-Do
No: 11740
2nd
Paige Povey
Richards TKD - St Austell
No: 11778
Adult Female (18 - 35yrs) 4th Degree Patterns
1st
Laurie Cornwell
Harefield TKD Club
No: 11722
2nd
Bethany Martin
Richards TKD - St Austell
No: 11851
3rd
Gemma O'Connor
Hitchin Taekwon-Do School
No: 11787
3rd
Jay Gilbert
Yiewsley TKD Academy
No: 11750
Adult Female (18 - 35yrs) DEGREE Power
1st
Joanne Szczutkowska
Paignton Taekwon-Do
No: 11740
Senior Male (Over 36yrs) 10th - 7th Kup Sparring Middle Weight
1st
Mark Cooper Haime
Torquay Taekwon-Do School
No: 11745
2nd
Stuart Hobson
Torquay Taekwon-Do School
No: 11748
3rd
ALUN DAVIES
Gassors TKD Wales
No: 11701
3rd
BEN GARLAND
Truro TKD School
No: 11825
Senior Male (Over 36yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
MARK SHARWOOD
Gassors TKD Wales
No: 11683
2nd
Reuben Sokhi
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
No: 11752
3rd
Kevin Everett
Richards TKD - St Austell
No: 11735
3rd
Peter Whear
Redruth TKD School
No: 11772
Senior Male (Over 36yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Kerry Wilson
Eastwood Taekwon-Do Academy
No: 11741
2nd
STEVE HUBBARD
Truro TKD School
No: 11828
Senior Male (Over 36yrs) 6th - 4th Kup Sparring Hyper Weight
1st
MARTIN BEBELL
Gassors TKD Wales
No: 11688
Senior Male (Over 36yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
James Mayne
Dawlish Taekwon-Do
No: 11819
2nd
andrew stevens
Ga-Jok Ilkeston
No: 11720
Senior Male (Over 36yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Stuart Hobson
Torquay Taekwon-Do School
No: 11748
2nd
Mark Cooper Haime
Torquay Taekwon-Do School
No: 11745
3rd
BEN GARLAND
Truro TKD School
No: 11825
Senior Male (Over 36yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Reuben Sokhi
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
No: 11752
2nd
Peter Whear
Redruth TKD School
No: 11772
3rd
Alan Thompson
Newlyn TKD School
No: 11843
3rd
Kevin Everett
Richards TKD - St Austell
No: 11735
Senior Male (Over 36yrs) 2nd Degree Patterns
1st
andrew stevens
Ga-Jok Ilkeston
No: 11720
2nd
STEVE HUBBARD
Truro TKD School
No: 11828
Senior Male (Over 36yrs) 5th Degree Patterns
1st
Kerry Wilson
Eastwood Taekwon-Do Academy
No: 11741
2nd
Andrew Lawrence
Stevenage - UKITF Imperial
No: 11812
3rd
Adam Gibbs
Paignton Taekwon-Do
No: 11744
Senior Male (Over 36yrs) KUP Special Technique
1st
MARK SHARWOOD
Gassors TKD Wales
No: 11683
Senior Male (Over 36yrs) KUP Power
1st
MARK SHARWOOD
Gassors TKD Wales
No: 11683
Senior Male (Over 36yrs) DEGREE Power
1st
andrew stevens
Ga-Jok Ilkeston
No: 11720
Senior Female (Over 36yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
Sarah Baker-Attwood
Stoke Gifford TKD
No: 11766
2nd
Melissa Rolfe
Paignton Taekwon-Do
No: 11767
Senior Female (Over 36yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Hayley Parker
Stevenage - UKITF Imperial
No: 11810
2nd
Victoria Hart
Ga-Jok Wollaton
No: 11706
Senior Female (Over 36yrs) 6th - 4th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Alison Carney
South Hams Martial Arts
No: 11796
2nd
Rachael Rowlands
Dawlish Taekwon-Do
No: 11776
Senior Female (Over 36yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Melissa Rolfe
Paignton Taekwon-Do
No: 11767
2nd
Gillian Lemar-Collings
Dawlish Taekwon-Do
No: 11777
Senior Female (Over 36yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Rachael Rowlands
Dawlish Taekwon-Do
No: 11776
2nd
Alison Carney
South Hams Martial Arts
No: 11796
Senior Female (Over 36yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Laura Robertshaw
Stoke Gifford TKD
No: 11802
2nd
Sarah Baker-Attwood
Stoke Gifford TKD
No: 11766
Senior Female (Over 36yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Hayley Smyth
Stevenage - UKITF Imperial
No: 11811
2nd
Cheryl Matthews
Dawlish Taekwon-Do
No: 11773
Senior Female (Over 36yrs) 5th Degree Patterns
1st
Hayley Parker
Stevenage - UKITF Imperial
No: 11810
2nd
Victoria Hart
Ga-Jok Wollaton
No: 11706

 

Follow us Follow us on Facebook Follow us on Twitter

News Statistics

Added: 20th June 2012
[Views: 4535]

View all news items

Do you have news?

If there is an item of news that you would like to show on this site then please use our contact us form

 


 


Are you ITF Certified?
Your Degree
This certificate along with the Mini Cert proves your current grade, the status card proves you are currently an ITF member.

These are the only credentials recognised by the ITF. Any reputable Club or Instructor are proud to display theirs with a current status card.



Find Out More
Find a School
Joins Us !
Contact Us
BTC + UK Sport Recognised
UK ITF Instructors are accredited by the British Taekwondo Council, national governing body for Taekwondo in the UK, which includes DBS/PVG Scheme Enhanced certification, insurance and continued professional development


 

 
Website design and creation © 2007-17 Black Culm Ltd