Back to news

2012 Welsh Championship Results
21st February 2012

Full results from the recent UK ITF Welsh Championships.

Gen X (Under 7yrs) TKD 10th - 6th Kup Sparring Welter Weight
1st
AXEL HEGARTY
Gassors TKD Wales
No: 10958
2nd
JAKE RENDLE
Gassors TKD Wales
No: 10952
3rd
LOGAN HEGARTY
Gassors TKD Wales
No: 10959
Gen X (Under 7yrs) TKD 5th - 1st Kup Sparring Welter Weight
1st
Ellie Mitchell
Paignton Taekwon-Do
No: 10863
2nd
Katie Burke
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
No: 10771
3rd
Tzion Tizick
Coventry APTI
No: 10869
Gen X (Under 7yrs) TKD 10th - 6th Kup Patterns
1st
LOGAN HEGARTY
Gassors TKD Wales
No: 10959
2nd
Ellie Mitchell
Paignton Taekwon-Do
No: 10863
3rd
AXEL HEGARTY
Gassors TKD Wales
No: 10958
3rd
JAKE RENDLE
Gassors TKD Wales
No: 10952
Gen X (Under 7yrs) TKD 5th - 1st Kup Patterns
1st
Tzion Tizick
Coventry APTI
No: 10869
Kids Male (8 - 10yrs) 10th - 7th Kup Sparring Welter Weight
1st
Janos Beer
Thornbury TKD
No: 11006
2nd
Marcus Allen
Paignton Taekwon-Do
No: 10819
3rd
GEORGE GRIFFITHS
Eastwood Taekwon-Do Academy
No: 10834
3rd
Jake Mitchell
Paignton Taekwon-Do
No: 10862
Kids Male (8 - 10yrs) 10th - 7th Kup Sparring Middle Weight
1st
Charlie Rolfe
Paignton Taekwon-Do
No: 10817
2nd
Max McIsted
Paignton Taekwon-Do
No: 10814
3rd
Oliver Chillcott
Paignton Taekwon-Do
No: 10816
3rd
Lawrence Curtis
Newlyn TKD School
No: 10913
Kids Male (8 - 10yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
Ryan Meredith
Hillingdon Taekwon-Do Club
No: 10781
2nd
Lewie Hynes
FOREST TOWN HoE
No: 10999
3rd
JACK TAYLOR
Gassors TKD Wales
No: 10955
3rd
Jacob Thomas
Stoke Gifford TKD
No: 10764
Kids Male (8 - 10yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
Jason Morrison
Harefield TKD Club
No: 10861
2nd
Benjamin Langton
Ga-Jok Hucknall
No: 10879
3rd
Michael Prins
Shaftesbury TaeKwon-Do
No: 10795
3rd
Tyler Burton
Pilsley TKD School HoE
No: 10995
Kids Male (8 - 10yrs) 6th - 4th Kup Sparring Heavy Weight
1st
Marcus Kibbey
Thornbury TKD
No: 11008
2nd
OWEN POWELL
Gassors TKD Wales
No: 10954
3rd
LEWIS ALI-WILLIAMS
Gassors TKD Wales
No: 10922
Kids Male (8 - 10yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Heavy Weight
1st
ADAM HILL
Eastwood Taekwon-Do Academy
No: 10831
2nd
Rhys Roffey
South Coast Martial Arts
No: 10786
3rd
Alex Burton
Hitchin Taekwon-Do School
No: 10966
3rd
Harrison Martin
Leabrooks TKD School HoE
No: 10992
Kids Male (8 - 10yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Jack Oakley
Hitchin Taekwon-Do School
No: 10969
2nd
Ben Williams
South Coast Martial Arts
No: 10782
Kids Male (8 - 10yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Jake Mitchell
Paignton Taekwon-Do
No: 10862
2nd
Charlie Rolfe
Paignton Taekwon-Do
No: 10817
3rd
Oliver Chillcott
Paignton Taekwon-Do
No: 10816
3rd
Max McIsted
Paignton Taekwon-Do
No: 10814
Kids Male (8 - 10yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Lewie Hynes
FOREST TOWN HoE
No: 10999
2nd
JACK TAYLOR
Gassors TKD Wales
No: 10955
3rd
Ryan Meredith
Hillingdon Taekwon-Do Club
No: 10781
3rd
Myles Coombs
Stoke Gifford TKD
No: 10918
Kids Male (8 - 10yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Benjamin Langton
Ga-Jok Hucknall
No: 10879
2nd
Tyler Burton
Pilsley TKD School HoE
No: 10995
3rd
Harrison Martin
Leabrooks TKD School HoE
No: 10992
3rd
Rhys Roffey
South Coast Martial Arts
No: 10786
Kids Female (8 - 10yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Welter Weight
1st
Katie Hetherington
Hayes TaeKwon-Do Academy
No: 10921
2nd
Esme McCarthy
Stoke Gifford TKD
No: 10767
3rd
Lucie Robertshaw
Stoke Gifford TKD
No: 10765
3rd
Tharuny Sivasothy
Hitchin Taekwon-Do School
No: 10965
Kids Female (8 - 10yrs) 10th - 7th Kup Sparring Middle Weight
1st
Kelsey Williams
Thornbury TKD
No: 11005
2nd
Connie McDermott
Stoke Gifford TKD
No: 10757
3rd
Elysia McIsted
Paignton Taekwon-Do
No: 10815
3rd
Trisha Gurung
Hayes TaeKwon-Do Academy
No: 11024
Kids Female (8 - 10yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
KATIE FORD
Gassors TKD Wales
No: 10934
2nd
JESSIE TAYLOR
Gassors TKD Wales
No: 10956
3rd
India Hateley
Paignton Taekwon-Do
No: 10807
3rd
Ayesha Khan
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
No: 10776
Kids Female (8 - 10yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Heavy Weight
1st
CARYS BLACKMORE
Gassors TKD Wales
No: 10936
2nd
Alissa Parsons
Cardiff Martial Arts
No: 10888
3rd
Ella Flavell-McNelliey
Hitchin Taekwon-Do School
No: 10964
Kids Female (8 - 10yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Elysia McIsted
Paignton Taekwon-Do
No: 10815
2nd
Kelsey Williams
Thornbury TKD
No: 11005
3rd
Connie McDermott
Stoke Gifford TKD
No: 10757
3rd
Madeleine Boyle
Stoke Gifford TKD
No: 10759
Kids Female (8 - 10yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Esme McCarthy
Stoke Gifford TKD
No: 10767
2nd
Katie Hetherington
Hayes TaeKwon-Do Academy
No: 10921
3rd
Eleanor Price
Cardiff Martial Arts
No: 10890
3rd
KATIE FORD
Gassors TKD Wales
No: 10934
Kids Female (8 - 10yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
India Hateley
Paignton Taekwon-Do
No: 10807
2nd
Ayesha Khan
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
No: 10776
3rd
Alissa Parsons
Cardiff Martial Arts
No: 10888
3rd
JESSIE TAYLOR
Gassors TKD Wales
No: 10956
Kids Female (8 - 10yrs) 1st Degree Patterns
1st
CARYS BLACKMORE
Gassors TKD Wales
No: 10936
Cadet Male (11 - 13yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Ben Chapman
Stoke Gifford TKD
No: 10916
2nd
Robertshaw Oliver
Stoke Gifford TKD
No: 10766
3rd
ELLIOTT CALLAHAN
Roade Taekwon-do School (Northampton)
No: 10906
Cadet Male (11 - 13yrs) 10th - 7th Kup Sparring Middle Weight
1st
HARRI SHELLEY
Gassors TKD Wales
No: 10945
2nd
Dominik Kruk
Stoke Gifford TKD
No: 10755
3rd
RYAN DAVIES
Gassors TKD Wales
No: 10949
Cadet Male (11 - 13yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
ALEX FOREHEAD
Gassors TKD Wales
No: 10926
2nd
JORDAN CASEY
Gassors TKD Wales
No: 10942
3rd
Kamil Sonnenfeld
MWTA Evesham
No: 10900
3rd
Pip Thompson
Newlyn TKD School
No: 10911
Cadet Male (11 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
Harry Evans
Yiewsley TKD Academy
No: 10865
2nd
Harry Hetherington
Hayes TaeKwon-Do Academy
No: 10920
3rd
Chris Harper
Paignton Taekwon-Do
No: 10811
Cadet Male (11 - 13yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Aaron Cobley
Staveley - Chesterfield TKD School HoE
No: 11001
2nd
AYRTON MULLINS
Gassors TKD Wales
No: 10941
3rd
Kieran McDermott
Stoke Gifford TKD
No: 10756
3rd
Joseph Elson
Stoke Gifford TKD
No: 10919
Cadet Male (11 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Heavy Weight
1st
JAMIE YUNG
Gassors TKD Wales
No: 10947
2nd
Anthony Hobson
Torquay Taekwon-Do School
No: 10823
3rd
Callum Brown
Stoke Gifford TKD
No: 10752
3rd
Joe Price
Cardiff Martial Arts
No: 10889
Cadet Male (11 - 13yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
SAMUEL TAYLOR
Gassors TKD Wales
No: 10957
2nd
Thomas Wright
Pilsley TKD School HoE
No: 10994
3rd
JOSHUA HARRIS
Roade Taekwon-do School (Northampton)
No: 10907
3rd
Ryan Simpson
Poole Integrity
No: 10874
Cadet Male (11 - 13yrs) 10th - 7th Kup Sparring Hyper Weight
1st
ELLIS MURPHY
Gassors TKD Wales
No: 10932
2nd
Karl Curtis
Newlyn TKD School
No: 10912
Cadet Male (11 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Hyper Weight
1st
Jay Hannam
South Coast Martial Arts
No: 10788
Cadet Male (11 - 13yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Oliver Worton
Richards TKD - St Austell
No: 10847
2nd
Ben Baker-Attwood
Stoke Gifford TKD
No: 10762
3rd
GWYN BLACKMORE
Gassors TKD Wales
No: 10939
3rd
Vithusion Sivasothy
Hitchin Taekwon-Do School
No: 10970
Cadet Male (11 - 13yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Alex Smith
Torquay Taekwon-Do School
No: 10821
2nd
Dominik Kruk
Stoke Gifford TKD
No: 10755
3rd
RYAN DAVIES
Gassors TKD Wales
No: 10949
3rd
HARRI SHELLEY
Gassors TKD Wales
No: 10945
Cadet Male (11 - 13yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Anthony Hobson
Torquay Taekwon-Do School
No: 10823
2nd
Joseph Cooper-Haime
Torquay Taekwon-Do School
No: 10825
3rd
Pip Thompson
Newlyn TKD School
No: 10911
3rd
JORDAN CASEY
Gassors TKD Wales
No: 10942
Cadet Male (11 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Chris Harper
Paignton Taekwon-Do
No: 10811
2nd
Jay Hannam
South Coast Martial Arts
No: 10788
3rd
Harry Evans
Yiewsley TKD Academy
No: 10865
3rd
Jason Morrison
Harefield TKD Club
No: 10861
Cadet Male (11 - 13yrs) 1st Degree Patterns
1st
Robertshaw Oliver
Stoke Gifford TKD
No: 10766
2nd
Josh Bailey
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
No: 10775
3rd
Kieran McDermott
Stoke Gifford TKD
No: 10756
3rd
Lewis lavery
Stevenage Taekwon-Do School
No: 10980
Cadet Female (11 - 13yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
ISOBEL SOUTHWAY
Gassors TKD Wales
No: 10962
2nd
RHIANNON NIELSEN
Gassors TKD Wales
No: 10946
3rd
CAITLIN NAIL
Gassors TKD Wales
No: 10924
Cadet Female (11 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
Imogen Allen
Paignton Taekwon-Do
No: 10810
2nd
Yasmina Sokhi
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
No: 10778
3rd
Emily Oakes
Winsford TKD
No: 10758
Cadet Female (11 - 13yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Rebecca Henley
Nottingham TKD School HoE
No: 11002
2nd
Jade Wren
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
No: 10777
Cadet Female (11 - 13yrs) 6th - 4th Kup Sparring Heavy Weight
1st
Abigail Hookins
Paignton Taekwon-Do
No: 10820
2nd
Ami Chillcott
Paignton Taekwon-Do
No: 10812
3rd
CHANICE SPENCER - ROPER
Eastwood Taekwon-Do Academy
No: 10835
3rd
Leah Powell
Richards TKD - St Austell
No: 10842
Cadet Female (11 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Heavy Weight
1st
Alix Banfield
Newlyn TKD School
No: 10910
2nd
Justine Watkins
Ga-Jok Heanor
No: 11012
3rd
Karry Ann Watkins
Ga-Jok Heanor
No: 11010
3rd
DANA MCAVOY
Gassors TKD Wales
No: 10944
Cadet Female (11 - 13yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Abigail Kelly
Paignton Taekwon-Do
No: 10803
2nd
Kennidy Williams
South Coast Martial Arts
No: 10783
3rd
Ashby Harris
Ga-Jok Hucknall
No: 10878
Cadet Female (11 - 13yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Leah Powell
Richards TKD - St Austell
No: 10842
2nd
Ami Chillcott
Paignton Taekwon-Do
No: 10812
3rd
CHANICE SPENCER - ROPER
Eastwood Taekwon-Do Academy
No: 10835
3rd
Abigail Hookins
Paignton Taekwon-Do
No: 10820
Cadet Female (11 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Imogen Allen
Paignton Taekwon-Do
No: 10810
2nd
Emily Oakes
Winsford TKD
No: 10758
3rd
Alix Banfield
Newlyn TKD School
No: 10910
3rd
Karry Ann Watkins
Ga-Jok Heanor
No: 11010
Cadet Female (11 - 13yrs) 1st Degree Patterns
1st
Jade Wren
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
No: 10777
2nd
Kennidy Williams
South Coast Martial Arts
No: 10783
3rd
Abigail Kelly
Paignton Taekwon-Do
No: 10803
3rd
Ashby Harris
Ga-Jok Hucknall
No: 10878
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Micro Weight
1st
Aaron Mather
Harefield TKD Club
No: 10860
2nd
Jamie Martin
Richards TKD - St Austell
No: 10840
3rd
RHYS THOMAS
Gassors TKD Wales
No: 10938
Junior Male (14 - 17yrs) 6th - 4th Kup Sparring Light Weight
1st
CONNOR DAVIES
Gassors TKD Wales
No: 10948
2nd
Luke Brown
One Taekwon-do Academy
No: 11023
3rd
TAYLOR BALDWIN
Gassors TKD Wales
No: 10925
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Light Weight
1st
Jake Thomas
Richards TKD - St Austell
No: 10839
2nd
Louis Devonshire
Ga-Jok Hucknall
No: 10881
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Billy Smith
Stoke Gifford TKD
No: 10915
2nd
Adam Everett
Richards TKD - St Austell
No: 10845
3rd
Robert Ellis
Harefield TKD Club
No: 10859
3rd
Stefan Orlando
Carlisle Taekwondo School
No: 10885
Junior Male (14 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
JAMES SHAW
Gassors TKD Wales
No: 10960
2nd
CAMRON GRIFFITHS
Gassors TKD Wales
No: 10963
3rd
Robert Shaw
One Taekwon-do Academy
No: 11022
3rd
Aaron Ewart
MWTA Evesham
No: 10897
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Ben Tovey
Paignton Taekwon-Do
No: 10801
2nd
Jamie Marriott
Ga-Jok Hucknall
No: 10875
3rd
TOM DURNFORD
Roade Taekwon-do School (Northampton)
No: 10902
3rd
Thomas Flavell-McNelliey
Hitchin Taekwon-Do School
No: 10972
Junior Male (14 - 17yrs) 6th - 4th Kup Sparring Heavy Weight
1st
james adetutu
Brentford TKD
No: 11016
2nd
Luke Martin
Leabrooks TKD School HoE
No: 10993
Junior Male (14 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Heavy Weight
1st
Patrick Dion-Fehily
Hitchin Taekwon-Do School
No: 10967
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Josh Harris
Ga-Jok Hucknall
No: 10880
2nd
Sam Richards
Richards TKD - St Austell
No: 10838
3rd
Niall Burns
Carlisle Taekwondo School
No: 10884
3rd
Ben Rowe
Newlyn TKD School
No: 10909
Junior Male (14 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Hyper Weight
1st
Martin Dunne
Stevenage Taekwon-Do School
No: 10979
2nd
JACK POWELL
Gassors TKD Wales
No: 10953
3rd
WAHIDUR RAHMAN
Gassors TKD Wales
No: 10923
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Brad Robertson
Queen Margaret University
No: 10853
2nd
Ryan Alvey
Sutton in Ashfield HoE
No: 10998
3rd
LIAM ROSSITER
Gassors TKD Wales
No: 10928
3rd
Ryan Hateley
Paignton Taekwon-Do
No: 10800
Junior Male (14 - 17yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
james adetutu
Brentford TKD
No: 11016
2nd
Robert Shaw
One Taekwon-do Academy
No: 11022
Junior Male (14 - 17yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Aaron Ewart
MWTA Evesham
No: 10897
2nd
WAHIDUR RAHMAN
Gassors TKD Wales
No: 10923
3rd
Luke Martin
Leabrooks TKD School HoE
No: 10993
Junior Male (14 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Martin Dunne
Stevenage Taekwon-Do School
No: 10979
2nd
Patrick Dion-Fehily
Hitchin Taekwon-Do School
No: 10967
3rd
Toby Broom
Dawlish Taekwon-Do
No: 10894
Junior Male (14 - 17yrs) 1st Degree Patterns
1st
Ben Tovey
Paignton Taekwon-Do
No: 10801
2nd
Louis Devonshire
Ga-Jok Hucknall
No: 10881
3rd
Michael Grierson
Carlisle Taekwondo School
No: 10883
3rd
Robert Ellis
Harefield TKD Club
No: 10859
Junior Male (14 - 17yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Billy Smith
Stoke Gifford TKD
No: 10915
2nd
Jamie Martin
Richards TKD - St Austell
No: 10840
3rd
Jake Thomas
Richards TKD - St Austell
No: 10839
3rd
Adam Everett
Richards TKD - St Austell
No: 10845
Junior Male (14 - 17yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Sam Richards
Richards TKD - St Austell
No: 10838
2nd
Brad Robertson
Queen Margaret University
No: 10853
Junior Male (14 - 17yrs) KUP Power
1st
Martin Dunne
Stevenage Taekwon-Do School
No: 10979
2nd
Patrick Dion-Fehily
Hitchin Taekwon-Do School
No: 10967
Junior Male (14 - 17yrs) DEGREE Power
1st
Brad Robertson
Queen Margaret University
No: 10853
2nd
Adam Everett
Richards TKD - St Austell
No: 10845
3rd
Ryan Hateley
Paignton Taekwon-Do
No: 10800
3rd
Ganesh Sivasothy
Hitchin Taekwon-Do School
No: 10971
Junior Female (14 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Micro Weight
1st
GEORGIA SOUTHWAY
Gassors TKD Wales
No: 10961
2nd
Sasha Soloveva
MWTA Evesham
No: 10899
3rd
Lydia Crawley
Paignton Taekwon-Do
No: 10808
Junior Female (14 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Light Weight
1st
Jordan Rowland
Paignton Taekwon-Do
No: 10809
2nd
Karen Pegg
Letchworth TKD
No: 10760
3rd
Chloe Baker-Attwood
Stoke Gifford TKD
No: 10761
Junior Female (14 - 17yrs) Degree Sparring Light Weight
1st
Robyn Hough
Richards TKD - St Austell
No: 10837
Junior Female (14 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
Charlotte Bond
Paignton Taekwon-Do
No: 10806
2nd
Emma Salthouse
Paignton Taekwon-Do
No: 10813
3rd
Jaimie Ivans
Dawlish Taekwon-Do
No: 10896
Junior Female (14 - 17yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Beth Martin
Richards TKD - St Austell
No: 10841
2nd
Charlie Bradford-Gibbs
Paignton Taekwon-Do
No: 10799
3rd
Lyndsay Walkinshaw
Northwich TKD
No: 10791
Junior Female (14 - 17yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Chloe Gault
Queen Margaret University
No: 10855
Junior Female (14 - 17yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Zara Worton
Richards TKD - St Austell
No: 10848
Junior Female (14 - 17yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Emma Salthouse
Paignton Taekwon-Do
No: 10813
2nd
Sasha Soloveva
MWTA Evesham
No: 10899
3rd
ROSIE INSTRELL
Roade Taekwon-do School (Northampton)
No: 10905
3rd
Chloe Baker-Attwood
Stoke Gifford TKD
No: 10761
Junior Female (14 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Jordan Rowland
Paignton Taekwon-Do
No: 10809
2nd
Lydia Crawley
Paignton Taekwon-Do
No: 10808
3rd
Charlotte Bond
Paignton Taekwon-Do
No: 10806
3rd
Jaimie Ivans
Dawlish Taekwon-Do
No: 10896
Junior Female (14 - 17yrs) 1st Degree Patterns
1st
Chloe Gault
Queen Margaret University
No: 10855
Junior Female (14 - 17yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Charlie Bradford-Gibbs
Paignton Taekwon-Do
No: 10799
2nd
Robyn Hough
Richards TKD - St Austell
No: 10837
3rd
Lyndsay Walkinshaw
Northwich TKD
No: 10791
3rd
Zara Worton
Richards TKD - St Austell
No: 10848
Junior Female (14 - 17yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Beth Martin
Richards TKD - St Austell
No: 10841
2nd
Jasmine Pidgley
Poole Integrity
No: 10780
Junior Female (14 - 17yrs) KUP Power
1st
Lydia Crawley
Paignton Taekwon-Do
No: 10808
2nd
Jordan Rowland
Paignton Taekwon-Do
No: 10809
3rd
Charlotte Bond
Paignton Taekwon-Do
No: 10806
3rd
Emma Salthouse
Paignton Taekwon-Do
No: 10813
Junior Female (14 - 17yrs) DEGREE Power
1st
Beth Martin
Richards TKD - St Austell
No: 10841
2nd
Charlie Bradford-Gibbs
Paignton Taekwon-Do
No: 10799
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Micro Weight
1st
Jamie McAvoy
Yiewsley TKD Academy
No: 10991
Adult Male (18 - 35yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Light Weight
1st
Struan Mackenzie
Queen Margaret University
No: 10983
2nd
RYAN GANE
Gassors TKD Wales
No: 10951
3rd
Ryan Hamdy
Hayes TaeKwon-Do Academy
No: 10985
3rd
PETER INSTRELL
Roade Taekwon-do School (Northampton)
No: 10903
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Light Weight
1st
Lee Hollingsworth
Hayes TaeKwon-Do Academy
No: 11018
2nd
Ryan Paul Marriott
Ga-Jok Hucknall
No: 10876
3rd
Nathan Moore
Paignton Taekwon-Do
No: 10796
3rd
Jack Creber
Paignton Taekwon-Do
No: 10797
Adult Male (18 - 35yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Welter Weight
1st
Brad Holleron
Queen Margaret University
No: 10984
2nd
MICHAEL WILLIAMS
Gassors TKD Wales
No: 10943
3rd
OWEN CARTER
Gassors TKD Wales
No: 10927
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Reece Nicholls
Thornbury TKD
No: 11009
2nd
Luke Dempsey
Hayes TaeKwon-Do Academy
No: 10793
3rd
Peter Scott
Queen Margaret University
No: 10857
3rd
Richard Harkin
One Taekwon-do Academy
No: 11019
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Matthew Brunger
Yiewsley TKD Academy
No: 10866
2nd
Vaughan Buxton
Thornbury TKD
No: 11003
3rd
Greg Rose
Hitchin Taekwon-Do School
No: 10975
3rd
Phil Tovey
Paignton Taekwon-Do
No: 10805
Adult Male (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Sparring Heavy Weight
1st
Joshua Webb
Poole Integrity
No: 10873
2nd
Jackson Joseph Saju
Yiewsley TKD Academy
No: 10989
Adult Male (18 - 35yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Heavy Weight
1st
ARRON ROSE
Gassors TKD Wales
No: 10933
2nd
Christopher Devine
Queen Margaret University
No: 10851
3rd
CONSTANTIN PATULEA
Roade Taekwon-do School (Northampton)
No: 10904
3rd
SAM PUPIC
Gassors TKD Wales
No: 10929
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Gavin Robertson
Queen Margaret University
No: 10854
2nd
Scott Owen
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
No: 10770
3rd
David Webb
Poole Integrity
No: 10871
Adult Male (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Ross Buchanan
One Taekwon-do Academy
No: 11020
2nd
Daniel Anderson
Queen Margaret University
No: 10856
3rd
Scott Wilson
Queen Margaret University
No: 10852
3rd
Glyn Williams
Thornbury TKD
No: 11004
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Christopher Randle
Alfreton Leisure Centre HoE
No: 10996
2nd
Simon Barnes
Newlyn TKD School
No: 10908
3rd
Joshua Worton
Richards TKD - St Austell
No: 10836
Adult Male (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Glyn Williams
Thornbury TKD
No: 11004
2nd
Joshua Webb
Poole Integrity
No: 10873
3rd
Daniel Anderson
Queen Margaret University
No: 10856
3rd
Jackson Joseph Saju
Yiewsley TKD Academy
No: 10989
Adult Male (18 - 35yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Struan Mackenzie
Queen Margaret University
No: 10983
2nd
Brad Holleron
Queen Margaret University
No: 10984
3rd
SAM PUPIC
Gassors TKD Wales
No: 10929
3rd
PETER INSTRELL
Roade Taekwon-do School (Northampton)
No: 10903
Adult Male (18 - 35yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
ARRON ROSE
Gassors TKD Wales
No: 10933
2nd
Ryan Hamdy
Hayes TaeKwon-Do Academy
No: 10985
3rd
Adam Pratt
Kingsbridge
No: 10988
3rd
Christopher Devine
Queen Margaret University
No: 10851
Adult Male (18 - 35yrs) 1st Degree Patterns
1st
Phil Tovey
Paignton Taekwon-Do
No: 10805
Adult Male (18 - 35yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Ryan Paul Marriott
Ga-Jok Hucknall
No: 10876
2nd
Gavin Robertson
Queen Margaret University
No: 10854
Adult Male (18 - 35yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Jamie McAvoy
Yiewsley TKD Academy
No: 10991
2nd
Luke Dempsey
Hayes TaeKwon-Do Academy
No: 10793
3rd
Nathan Moore
Paignton Taekwon-Do
No: 10796
3rd
Reece Nicholls
Thornbury TKD
No: 11009
Adult Male (18 - 35yrs) 4th Degree Patterns
1st
Matthew Brunger
Yiewsley TKD Academy
No: 10866
2nd
Peter Scott
Queen Margaret University
No: 10857
3rd
Simon Barnes
Newlyn TKD School
No: 10908
Adult Male (18 - 35yrs) 5th Degree Patterns
1st
Vaughan Buxton
Thornbury TKD
No: 11003
Adult Male (18 - 35yrs) DEGREE Power
1st
Greg Rose
Hitchin Taekwon-Do School
No: 10975
2nd
Christopher Randle
Alfreton Leisure Centre HoE
No: 10996
3rd
Peter Scott
Queen Margaret University
No: 10857
3rd
Joshua Worton
Richards TKD - St Austell
No: 10836
Adult Female (18 - 35yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Micro Weight
1st
umbreen khan
Brentford TKD
No: 11015
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Sparring Light Weight
1st
Joanna Szczutkowska
South Coast Martial Arts
No: 10784
2nd
Gurlaine Sidhu
Yiewsley TKD Academy
No: 10849
Adult Female (18 - 35yrs) 6th - 4th Kup Sparring Welter Weight
1st
Kirsty Mackenzie
Queen Margaret University
No: 10982
2nd
Emelie Charles
Stevenage - UKITF Imperial
No: 10891
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Nicola Barke
Stoke Gifford TKD
No: 10753
2nd
Jay Gilbert
Yiewsley TKD Academy
No: 10769
3rd
Kerry Clarke
South Coast Martial Arts
No: 10787
3rd
Kelly Gould
Hitchin Taekwon-Do School
No: 10974
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Gemma O'Connor
Hitchin Taekwon-Do School
No: 10976
2nd
Prit Sidhu
Yiewsley TKD Academy
No: 10850
3rd
Laurie Cornwell
Harefield TKD Club
No: 10858
Adult Female (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Frances Almeida-Davis
Yiewsley TKD Academy
No: 10990
2nd
Jenny Brown
Stoke Gifford TKD
No: 10914
3rd
Joanna Gendall
Totnes
No: 10986
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Melanie Evans
Truro TKD School
No: 11017
2nd
Paige Povey
Richards TKD - St Austell
No: 10844
3rd
HELEN WALKER
Eastwood Taekwon-Do Academy
No: 10829
Adult Female (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Frances Almeida-Davis
Yiewsley TKD Academy
No: 10990
2nd
Joanna Gendall
Totnes
No: 10986
3rd
Jenny Brown
Stoke Gifford TKD
No: 10914
Adult Female (18 - 35yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Kirsty Mackenzie
Queen Margaret University
No: 10982
2nd
Emelie Charles
Stevenage - UKITF Imperial
No: 10891
Adult Female (18 - 35yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Zowie Smith
Carlisle Taekwondo School
No: 10882
2nd
umbreen khan
Brentford TKD
No: 11015
Adult Female (18 - 35yrs) 1st Degree Patterns
1st
Paige Povey
Richards TKD - St Austell
No: 10844
2nd
Carla Dunne
Paignton Taekwon-Do
No: 10802
3rd
Kirsty Lardner
Poole Integrity
No: 10792
3rd
Nicola Barke
Stoke Gifford TKD
No: 10753
Adult Female (18 - 35yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Joanna Szczutkowska
South Coast Martial Arts
No: 10784
2nd
HELEN WALKER
Eastwood Taekwon-Do Academy
No: 10829
Adult Female (18 - 35yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Gemma O'Connor
Hitchin Taekwon-Do School
No: 10976
2nd
Jay Gilbert
Yiewsley TKD Academy
No: 10769
3rd
Gurlaine Sidhu
Yiewsley TKD Academy
No: 10849
3rd
Claire Pote
Totnes
No: 10987
Adult Female (18 - 35yrs) 4th Degree Patterns
1st
Laurie Cornwell
Harefield TKD Club
No: 10858
2nd
Prit Sidhu
Yiewsley TKD Academy
No: 10850
3rd
Zoe Tizick
Coventry APTI
No: 10870
3rd
Melanie Evans
Truro TKD School
No: 11017
Adult Female (18 - 35yrs) DEGREE Power
1st
Melanie Evans
Truro TKD School
No: 11017
2nd
Joanna Szczutkowska
South Coast Martial Arts
No: 10784
3rd
Nicola Barke
Stoke Gifford TKD
No: 10753
3rd
Kelly Gould
Hitchin Taekwon-Do School
No: 10974
Senior Male (Over 36yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Jon Tizick
Coventry APTI
No: 10868
Senior Male (Over 36yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
Kevin Everett
Richards TKD - St Austell
No: 10843
2nd
ALUN DAVIES
Gassors TKD Wales
No: 10950
3rd
Stuart Hobson
Torquay Taekwon-Do School
No: 10822
3rd
Mark Cooper-Haine
Torquay Taekwon-Do School
No: 10824
Senior Male (Over 36yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
MARK SHARWOOD
Gassors TKD Wales
No: 10930
2nd
Reuben Sokhi
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
No: 10773
Senior Male (Over 36yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Adam Gibbs
Paignton Taekwon-Do
No: 10798
2nd
Chris Mutton
Coventry APTI
No: 10867
3rd
Andrew Lawrence
Stevenage - UKITF Imperial
No: 10893
Senior Male (Over 36yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Heavy Weight
1st
Adrian Burton
Hitchin Taekwon-Do School
No: 10968
2nd
Irek Kruk
Stoke Gifford TKD
No: 10754
3rd
Mark Gatcliffe
Cuddington & Sandiway TKD
No: 10789
Senior Male (Over 36yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
John Vernazza
Hogan's Institute of Taekwon-Do
No: 10864
2nd
KERRY WILSON
Eastwood Taekwon-Do Academy
No: 10827
3rd
Steve Chapman
Paignton Taekwon-Do
No: 10804
3rd
pherrel chang
Brentford TKD
No: 11014
Senior Male (Over 36yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Hyper Weight
1st
MARTIN BEBELL
Gassors TKD Wales
No: 10937
2nd
Adrian Prins
Shaftesbury TaeKwon-Do
No: 10794
3rd
CRAIG BEARDSLEY
Eastwood Taekwon-Do Academy
No: 10832
3rd
DAVID GRIFFITHS
Eastwood Taekwon-Do Academy
No: 10833
Senior Male (Over 36yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Stuart Leppard
Thornbury TKD
No: 11007
2nd
Andrew Stevens
Eastwood TKD School HoE
No: 10997
3rd
John Lavery
Stevenage Taekwon-Do School
No: 10981
3rd
Richard Winton
Poole Integrity
No: 10872
Senior Male (Over 36yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Mark Gatcliffe
Cuddington & Sandiway TKD
No: 10789
2nd
Mark Cooper-Haine
Torquay Taekwon-Do School
No: 10824
3rd
Stuart Hobson
Torquay Taekwon-Do School
No: 10822
3rd
Irek Kruk
Stoke Gifford TKD
No: 10754
Senior Male (Over 36yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Kevin Everett
Richards TKD - St Austell
No: 10843
Senior Male (Over 36yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Reuben Sokhi
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
No: 10773
2nd
Adrian Prins
Shaftesbury TaeKwon-Do
No: 10794
3rd
DAVID GRIFFITHS
Eastwood Taekwon-Do Academy
No: 10833
3rd
Adrian Burton
Hitchin Taekwon-Do School
No: 10968
Senior Male (Over 36yrs) 1st Degree Patterns
1st
Chris Mutton
Coventry APTI
No: 10867
2nd
Steve Chapman
Paignton Taekwon-Do
No: 10804
3rd
Andrew Cobley
Staveley - Chesterfield TKD School HoE
No: 11000
3rd
Andrew Stevens
Eastwood TKD School HoE
No: 10997
Senior Male (Over 36yrs) 2nd Degree Patterns
1st
pherrel chang
Brentford TKD
No: 11014
2nd
KEVAN ROBINSON
Eastwood Taekwon-Do Academy
No: 10828
Senior Male (Over 36yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Adam Gibbs
Paignton Taekwon-Do
No: 10798
2nd
Andrew Lawrence
Stevenage - UKITF Imperial
No: 10893
3rd
John Vernazza
Hogan's Institute of Taekwon-Do
No: 10864
3rd
Alasdair Walkinshaw
Winsford TKD
No: 10790
Senior Male (Over 36yrs) 4th Degree Patterns
1st
Stuart Leppard
Thornbury TKD
No: 11007
2nd
Marcus Jones
Poole Integrity
No: 10768
Senior Male (Over 36yrs) 5th Degree Patterns
1st
KERRY WILSON
Eastwood Taekwon-Do Academy
No: 10827
2nd
Richard Winton
Poole Integrity
No: 10872
3rd
Jon Tizick
Coventry APTI
No: 10868
Senior Male (Over 36yrs) KUP Power
1st
Adrian Burton
Hitchin Taekwon-Do School
No: 10968
2nd
CRAIG BEARDSLEY
Eastwood Taekwon-Do Academy
No: 10832
3rd
DAVID GRIFFITHS
Eastwood Taekwon-Do Academy
No: 10833
Senior Female (Over 36yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
Nicole Parsons
Cardiff Martial Arts
No: 10887
2nd
Sarah Baker-Attwood
Stoke Gifford TKD
No: 10763
3rd
Cheryl Matthews
Dawlish Taekwon-Do
No: 10895
Senior Female (Over 36yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Victoria Hart
Ga-Jok Wollaton
No: 10779
2nd
Sally Stevens
Ga-Jok Heanor
No: 11011
3rd
Sarah Harris
Ga-Jok Hucknall
No: 10877
Senior Female (Over 36yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Lisa Oakley
Hitchin Taekwon-Do School
No: 10977
Senior Female (Over 36yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Melissa Rolfe
Paignton Taekwon-Do
No: 10818
2nd
Nicole Parsons
Cardiff Martial Arts
No: 10887
Senior Female (Over 36yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Cheryl Matthews
Dawlish Taekwon-Do
No: 10895
2nd
Sarah Baker-Attwood
Stoke Gifford TKD
No: 10763
3rd
Laura Robertshaw
Stoke Gifford TKD
No: 10917
Senior Female (Over 36yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Sally Stevens
Ga-Jok Heanor
No: 11011
Senior Female (Over 36yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Victoria Hart
Ga-Jok Wollaton
No: 10779
2nd
Sarah Harris
Ga-Jok Hucknall
No: 10877
Senior Female (Over 36yrs) KUP Power
1st
Laura Robertshaw
Stoke Gifford TKD
No: 10917
2nd
Cheryl Matthews
Dawlish Taekwon-Do
No: 10895
Senior Female (Over 36yrs) DEGREE Power
1st
Lisa Oakley
Hitchin Taekwon-Do School
No: 10977
2nd
Victoria Hart
Ga-Jok Wollaton
No: 10779
3rd
Sarah Harris
Ga-Jok Hucknall
No: 10877
3rd
Sally Stevens
Ga-Jok Heanor
No: 11011
Follow us Follow us on Facebook Follow us on Twitter

News Statistics

Added: 21st February 2012
[Views: 5717]

View all news items

Do you have news?

If there is an item of news that you would like to show on this site then please use our contact us form

 


This is a new product!


 


This is a new product!

 


 


 
Find Out More
Find a School
Joins Us !
Contact Us
BTC + UK Sport Recognised
UK ITF Instructors are accredited by the British Taekwondo Council, national governing body for Taekwondo in the UK, which includes DBS/PVG Scheme Enhanced certification, insurance and continued professional development


 

 
Website design and creation © 2007-17 Black Culm Ltd