2011 British Championships Results
View all articles

Comments: 8

2011 British Championships Results

Full report here
Check out the picture Gallery here



Gen X (Under 7yrs) TKD 10th - 6th Kup Sparring Light Weight
1st
LOGAN HEGARTY
10419
The Martial Arts and Fitness Centre
2nd
AXEL HEGARTY
10420
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
JOSHUA TAYLOR
10422
The Martial Arts and Fitness Centre
Gen X (Under 7yrs) TKD 10th - 6th Kup Sparring Welter Weight
1st
MILLY TAYLOR
10421
The Martial Arts and Fitness Centre
2nd
JAKE RENDLE
10423
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
Joshua Green
Ripley School HoE
3rd
Chloe King
Yiewsley TKD Academy
Gen X (Under 7yrs) Generation X Sparring Middle Weight
1st
Karen Abou-Abdallah
Yeading TKD Club
2nd
coby Esegbona
Yeading TKD Club
3rd
Michael Patmore
Yiewsley TKD Academy
3rd
Cheyen Mensah
Greenford Taekwon-Do School
Gen X (Under 7yrs) TKD 10th - 6th Kup Sparring Middle Weight
1st
Jake Mitchell
Paignton Taekwon-Do
2nd
Mitchell Magner
Welwyn UKITF Imperial
3rd
MAX DANIELS
Imperial Collingham
3rd
Matthew Woodhall
Selston TKD School HoE
Gen X (Under 7yrs) TKD 5th - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
Massimo Emanuele Bulla
Italy
2nd
JOSEPH DRINKWATER
10427
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
JACK TAYLOR
10393
The Martial Arts and Fitness Centre
Gen X (Under 7yrs) Generation X Sparring Heavy Weight
1st
Charlie McGregor
Yeading TKD Club
2nd
Liam Hubbard
Greenford Taekwon-Do School
3rd
Thomas Stokes
Berkhamsted TKD Club
Gen X (Under 7yrs) Generation X Patterns
1st
Karen Abou-Abdallah
Yeading TKD Club
2nd
Charlie McGregor
Yeading TKD Club
3rd
coby Esegbona
Yeading TKD Club
3rd
Thomas Stokes
Berkhamsted TKD Club
Gen X (Under 7yrs) TKD 10th - 6th Kup Patterns
1st
Ellie Mitchell
Paignton Taekwon-Do
2nd
Leighton Callahan
Roade Taekwon-do School (Northampton)
3rd
Jacob Fleet
Brixworth Taekwon-do School (Northampton)
3rd
Jake Mitchell
Paignton Taekwon-Do
Gen X (Under 7yrs) TKD 5th - 1st Kup Patterns
1st
Massimo Emanuele Bulla
Italy
2nd
JACK TAYLOR
10393
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
JOSEPH DRINKWATER
10427
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
JESSIE TAYLOR
10397
The Martial Arts and Fitness Centre
Kids Male (8 - 10yrs) 10th - 7th Kup Sparring Welter Weight
1st
Janos Beer
10350
Thornbury TKD
2nd
Bradley Grant
Wolf TKD Academy
3rd
Husayn Sacranie
Yiewsley TKD Academy
3rd
Marcus Allen
Paignton Taekwon-Do
Kids Male (8 - 10yrs) 6th - 4th Kup Sparring Welter Weight
2nd
JOSHUA DAWSON
Hitchin Taekwon-Do School
Kids Male (8 - 10yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Welter Weight
1st
Jordan Wood
Eastwood Taekwon-Do Academy
Kids Male (8 - 10yrs) 10th - 7th Kup Sparring Middle Weight
1st
HARRI SHELLEY
10429
The Martial Arts and Fitness Centre
2nd
MORGAN GRIFFITHS
Cathedral Tae Kwon Do
3rd
Ashton Gale
Chippenham TKD
3rd
Joe Bulfield
Wolf TKD Academy
Kids Male (8 - 10yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
LUKE FERNANDES
10401
The Martial Arts and Fitness Centre
2nd
James Freeman
Blandford Integrity
3rd
Ben Wadsley
Kimberley TKD School HoE
3rd
Jake Wardle
Sutton Bonnington HoE
Kids Male (8 - 10yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Elliott Callahan
Roade Taekwon-do School (Northampton)
2nd
ALEX GOULD
10379
The Martial Arts and Fitness Centre
Kids Male (8 - 10yrs) 10th - 7th Kup Sparring Heavy Weight
1st
Craig Lowe
Hemel TAEKWON-DO
2nd
Kamil Sonnenfeld
Wolf TKD Academy
3rd
Sol Anderson
Wolf TKD Academy
3rd
Warren Harding
Cardiff Martial Arts
Kids Male (8 - 10yrs) 6th - 4th Kup Sparring Heavy Weight
1st
Dominic Hill
Wolf TKD Academy
2nd
Liam Tannian
Hayes TaeKwon-Do Academy
3rd
Marcus Kibbey
10351
Thornbury TKD
3rd
OWEN POWELL
10415
The Martial Arts and Fitness Centre
Kids Male (8 - 10yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Heavy Weight
1st
Harry Hetherington
Hayes TaeKwon-Do Academy
2nd
Ben Williams
South Coast Martial Arts
3rd
Rhys Roffey
South Coast Martial Arts
3rd
Jason Morrison
Harefield TKD Club
Kids Male (8 - 10yrs) 6th - 4th Kup Sparring Hyper Weight
1st
CAMERON HERBERT
Stevenage Taekwon-Do School
2nd
Jeheim John-Charles
Hogan's Institute of Taekwon-Do
3rd
Connor Varela
Wolf TKD Academy
Kids Male (8 - 10yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
LEWIS LAVERY
Stevenage Taekwon-Do School
Kids Male (8 - 10yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Max McIsted
Paignton Taekwon-Do
2nd
Bradley Grant
Wolf TKD Academy
3rd
HARRI SHELLEY
10429
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
Charlie Rolfe
Paignton Taekwon-Do
Kids Male (8 - 10yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Benjamin Langton
Pilsley TKD School HoE
2nd
Ryan Meredith
Hillingdon Taekwon-Do Club
3rd
Kurtis Sharratt
Wolf TKD Academy
3rd
Connor Varela
Wolf TKD Academy
Kids Male (8 - 10yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Ben Williams
South Coast Martial Arts
2nd
Ben Wadsley
Kimberley TKD School HoE
3rd
Isaac Marsh
Chippenham TKD
3rd
Jordan Wood
Eastwood Taekwon-Do Academy
Kids Male (8 - 10yrs) 1st Degree Patterns
1st
Elliott Callahan
Roade Taekwon-do School (Northampton)
2nd
LEWIS LAVERY
Stevenage Taekwon-Do School
3rd
ALEX GOULD
10379
The Martial Arts and Fitness Centre
Kids Female (8 - 10yrs) 10th - 7th Kup Sparring Welter Weight
1st
Elysia McIsted
Paignton Taekwon-Do
2nd
Katie Hetherington
Hayes TaeKwon-Do Academy
3rd
Kaitlyn Rogers
Hillingdon Taekwon-Do Club
3rd
Brooke Mauricio
Wolf TKD Academy
Kids Female (8 - 10yrs) 6th - 4th Kup Sparring Welter Weight
1st
Lucie Robertshaw
10020
Stoke Gifford TKD
2nd
Esme McCarthy
10022
Stoke Gifford TKD
3rd
THARUNY SIVASOTHY
Hitchin Taekwon-Do School
3rd
Scarlett Hogan
Hogan's Institute of Taekwon-Do
Kids Female (8 - 10yrs) 10th - 7th Kup Sparring Middle Weight
1st
Kelsey Williams
10349
Thornbury TKD
2nd
Alice Johnson
Ripley School HoE
3rd
Jazmine John-Charles
Hogan's Institute of Taekwon-Do
Kids Female (8 - 10yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
Imogen Allen
Paignton Taekwon-Do
2nd
KATIE FORD
10399
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
CAITLIN NAIL
10424
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
Nancy Clare Mauchline
Burton on Trent HoE
Kids Female (8 - 10yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
JESSIE TAYLOR
10397
The Martial Arts and Fitness Centre
2nd
India Hateley
South Coast Martial Arts
3rd
ELLA SHARMAN
Hitchin Taekwon-Do School
Kids Female (8 - 10yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Carla Melis
Italy
2nd
CARYS BLACKMORE
10383
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
ZOE SHARMAN
Hitchin Taekwon-Do School
Kids Female (8 - 10yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Elysia McIsted
Paignton Taekwon-Do
2nd
Brooke Mauricio
Wolf TKD Academy
3rd
Kaitlyn Rogers
Hillingdon Taekwon-Do Club
3rd
Shannon Pook
Dawlish Taekwon-Do
Kids Female (8 - 10yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Esme McCarthy
10022
Stoke Gifford TKD
2nd
Scarlett Hogan
Hogan's Institute of Taekwon-Do
3rd
Imogen Allen
Paignton Taekwon-Do
3rd
Robyn Greenslade
Paignton Taekwon-Do
Kids Female (8 - 10yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
India Hateley
South Coast Martial Arts
2nd
JADE OAKLEY
Hitchin Taekwon-Do School
3rd
ELLA SHARMAN
Hitchin Taekwon-Do School
Kids Female (8 - 10yrs) 1st Degree Patterns
1st
Carla Melis
Italy
2nd
CARYS BLACKMORE
10383
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
ZOE SHARMAN
Hitchin Taekwon-Do School
Cadet Male (11 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Light Weight
1st
HISKIEL RAJA
Hitchin Taekwon-Do School
Cadet Male (11 - 13yrs) 10th - 7th Kup Sparring Welter Weight
1st
Jan Naprava
Czech Republic
2nd
Ondrej Bernard
Czech Republic
3rd
Dan Spoiala
Wolf TKD Academy
Cadet Male (11 - 13yrs) 6th - 4th Kup Sparring Welter Weight
1st
Josef Srb
Czech Republic
2nd
Jindrich Kandus
Czech Republic
3rd
David Burda
Czech Republic
3rd
CAMERON DAVISON
Imperial Collingham
Cadet Male (11 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Welter Weight
1st
Ben Chapman
10451
Stoke Gifford TKD
2nd
NIALL MISTRY
Hitchin Taekwon-Do School
3rd
Ollie Robertshaw
10019
Stoke Gifford TKD
3rd
Connor Smith
Wolf TKD Academy
Cadet Male (11 - 13yrs) 10th - 7th Kup Sparring Middle Weight
1st
Alan Ceglavek
Hemel TAEKWON-DO
2nd
Alex Smith
Torquay Taekwon-Do School
3rd
Pavel Patocka
Czech Republic
Cadet Male (11 - 13yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
JORDAN CASEY
10398
The Martial Arts and Fitness Centre
2nd
Reece Friend
Wolf TKD Academy
3rd
Joseph Cooper-Haine
Torquay Taekwon-Do School
3rd
CARL BELL
Imperial Collingham
Cadet Male (11 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
Harry Evans
Yiewsley TKD Academy
2nd
Oliver Rolls
Yiewsley TKD Academy
3rd
Kyus Martin
Hayes TaeKwon-Do Academy
3rd
Kieran Macken
Brixworth Taekwon-do School (Northampton)
Cadet Male (11 - 13yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Aaron Cobley
Staveley - Chesterfield TKD School HoE
2nd
AYRTON MULLINS
10381
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
Joseph Elson
10448
Stoke Gifford TKD
3rd
James Morrison
Roade Taekwon-do School (Northampton)
Cadet Male (11 - 13yrs) 10th - 7th Kup Sparring Heavy Weight
1st
Anthony Theadosiou
Wolf TKD Academy
2nd
Vladimir Patocka
Czech Republic
3rd
Lindsay Shaw
One Taekwon-do Academy
3rd
ELLIS MURPHY
10387
The Martial Arts and Fitness Centre
Cadet Male (11 - 13yrs) 6th - 4th Kup Sparring Heavy Weight
1st
Alexander Bashiri
Czech Republic
2nd
Patrik Bohdalek
Czech Republic
3rd
Antony Hobson
Torquay Taekwon-Do School
3rd
Kacper Sitarz
Welwyn UKITF Imperial
Cadet Male (11 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Heavy Weight
1st
Tyler Williamson
Wolf TKD Academy
2nd
Callum Brown
10021
Stoke Gifford TKD
3rd
Jakub Pavelka
Czech Republic
3rd
Ryan Simpson
Poole Integrity
Cadet Male (11 - 13yrs) 10th - 7th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Brandon Chan
Wolf TKD Academy
2nd
Joseph Lane
Hogan's Institute of Taekwon-Do
3rd
Sergiu Vasiliu
Welwyn UKITF Imperial
Cadet Male (11 - 13yrs) 6th - 4th Kup Sparring Hyper Weight
1st
brandon chang
Brentford TKD
2nd
Samuel Holmes
Bestwood TKD School HoE
3rd
Dominic Sherratt
Paignton Taekwon-Do
Cadet Male (11 - 13yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Frankie Smith
Wolf TKD Academy
2nd
Max Moscrop
Aspire Martial Arts
3rd
GWYN BLACKMORE
10390
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
SAMUEL REYNOLDS
10425
The Martial Arts and Fitness Centre
Cadet Male (11 - 13yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Brandon Chan
Wolf TKD Academy
2nd
Anthony Theadosiou
Wolf TKD Academy
3rd
Alan Ceglavek
Hemel TAEKWON-DO
3rd
Pavel Patocka
Czech Republic
Cadet Male (11 - 13yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Antony Hobson
Torquay Taekwon-Do School
2nd
Dominic Sherratt
Paignton Taekwon-Do
3rd
Patrik Bohdalek
Czech Republic
3rd
Alexander Bashiri
Czech Republic
Cadet Male (11 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Ryan Simpson
Poole Integrity
2nd
Tyler Williamson
Wolf TKD Academy
3rd
Joseph Berry
Kingsbridge
3rd
Chris Harper
Paignton Taekwon-Do
Cadet Male (11 - 13yrs) 1st Degree Patterns
1st
Joshua Pittuck
Staveley - Chesterfield TKD School HoE
2nd
Frankie Smith
Wolf TKD Academy
3rd
Alex Deas
Harefield TKD Club
Cadet Male (11 - 13yrs) KUP Special Technique
1st
brandon chang
Brentford TKD
Cadet Male (11 - 13yrs) DEGREE Special Technique
1st
GWYN BLACKMORE
10390
The Martial Arts and Fitness Centre
Cadet Female (11 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Micro Weight
1st
Megan Mayhew
Dawlish Taekwon-Do
Cadet Female (11 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Light Weight
1st
Justine Watkins
10057
Ga-Jok Ilkeston
2nd
Kerryanne Watkins
10059
Ga-Jok Ilkeston
3rd
KELSEY BLEWITT
Imperial Collingham
3rd
Beth Green
Richards TKD - St Austell
Cadet Female (11 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Welter Weight
1st
Emily Oakes
10038
Winsford TKD
2nd
Hana Krivankova
Czech Republic
Cadet Female (11 - 13yrs) 10th - 7th Kup Sparring Middle Weight
1st
Leah Ewart
Wolf TKD Academy
2nd
Natasha Birks
Wolf TKD Academy
Cadet Female (11 - 13yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
Nicole Smith
Paignton Taekwon-Do
2nd
ISOBEL SOUTHWAY
10389
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
RHIANNON NIELSEN
10405
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
Katerina Karnikova
Czech Republic
Cadet Female (11 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
Jasmine Grant
Wolf TKD Academy
2nd
DANA MCAVOY
10385
The Martial Arts and Fitness Centre
Cadet Female (11 - 13yrs) 10th - 7th Kup Sparring Heavy Weight
1st
Elysia Marsden - Mann
Burton on Trent HoE
2nd
Abigail Hookins
Paignton Taekwon-Do
3rd
Emily Birks
Wolf TKD Academy
Cadet Female (11 - 13yrs) 6th - 4th Kup Sparring Heavy Weight
1st
GEORGIA SOUTHWAY
10388
The Martial Arts and Fitness Centre
2nd
Ami Chillcott
Paignton Taekwon-Do
3rd
Chloe Baker-Attwood
10446
Stoke Gifford TKD
Cadet Female (11 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Heavy Weight
1st
Yanni Barnett
Kingsbridge
2nd
Priya Pathak
Hayes TaeKwon-Do Academy
Cadet Female (11 - 13yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Anastasia O'connor
Aspire Martial Arts
2nd
Rebecca Henley
Nottingham TKD School HoE
3rd
Natalie Monk
Hucknall TKD School HoE
3rd
Bailey Lyons
Hayes TaeKwon-Do Academy
Cadet Female (11 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Hyper Weight
1st
Abigail Kelly
Paignton Taekwon-Do
Cadet Female (11 - 13yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Ebony Upton
Selston TKD School HoE
2nd
Kennidy Williams
South Coast Martial Arts
3rd
Jessica Hench
Roade Taekwon-do School (Northampton)
Cadet Female (11 - 13yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Abigail Hookins
Paignton Taekwon-Do
2nd
Natasha Birks
Wolf TKD Academy
3rd
Emily Birks
Wolf TKD Academy
3rd
Elysia Marsden - Mann
Burton on Trent HoE
Cadet Female (11 - 13yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Leah Powell
Richards TKD - St Austell
2nd
Ami Chillcott
Paignton Taekwon-Do
3rd
Nicole Smith
Paignton Taekwon-Do
3rd
Gabriela Novotna
Czech Republic
Cadet Female (11 - 13yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Jasmine Grant
Wolf TKD Academy
2nd
Emily Oakes
10038
Winsford TKD
3rd
Kerryanne Watkins
10059
Ga-Jok Ilkeston
3rd
Abigail Kelly
Paignton Taekwon-Do
Cadet Female (11 - 13yrs) 1st Degree Patterns
1st
Tyley Deedigan
Chippenham TKD
2nd
Poppy Tomkinson
Staveley - Chesterfield TKD School HoE
3rd
Rebecca Henley
Nottingham TKD School HoE
3rd
Jessica Hench
Roade Taekwon-do School (Northampton)
Cadet Female (11 - 13yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Ebony Upton
Selston TKD School HoE
2nd
Anastasia O'connor
Aspire Martial Arts
3rd
Kennidy Williams
South Coast Martial Arts
Cadet Female (11 - 13yrs) KUP Special Technique
1st
Ami Chillcott
Paignton Taekwon-Do
Cadet Female (11 - 13yrs) DEGREE Special Technique
1st
Carla Melis
Italy
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Micro Weight
1st
Louis Devonshire
10060
Ga-Jok Ilkeston
2nd
Aaron Mather
Harefield TKD Club
3rd
Jamie Martin
Richards TKD - St Austell
3rd
BEN THOMPSON
Hitchin Taekwon-Do School
Junior Male (14 - 17yrs) 10th - 7th Kup Sparring Light Weight
1st
Aaron Garvey
Wolf TKD Academy
2nd
Vikrimjeet Nagra
Hayes TaeKwon-Do Academy
3rd
Michael Carmona
Wolf TKD Academy
Junior Male (14 - 17yrs) 6th - 4th Kup Sparring Light Weight
1st
Shokrullah Haydari
Wolf TKD Academy
2nd
CONNOR DAVIES
10384
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
TAYLOR BALDWIN
10410
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
Aaron Ewart
Wolf TKD Academy
Junior Male (14 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Light Weight
1st
Elliot Allen
Wolf TKD Academy
2nd
Mitchell Searle
Dawlish Taekwon-Do
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Light Weight
1st
Jake Thomas
Richards TKD - St Austell
2nd
Luke Wadsley
Eastwood TKD School HoE
3rd
RHYS THOMAS
10406
The Martial Arts and Fitness Centre
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Billy Smith
10452
Stoke Gifford TKD
2nd
Fankie Smith
Wolf TKD Academy
3rd
Gabriel Infante
Wolf TKD Academy
3rd
Adam Everett
Richards TKD - St Austell
Junior Male (14 - 17yrs) 10th - 7th Kup Sparring Middle Weight
1st
Robert Shaw
One Taekwon-do Academy
2nd
Martin Rosner
Czech Republic
3rd
Petr Vesely
Czech Republic
Junior Male (14 - 17yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
JAMES SHAW
10394
The Martial Arts and Fitness Centre
2nd
Kryzstof Wisniewjki
Wolf TKD Academy
Junior Male (14 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
CAMRON GRIFFITHS
10382
The Martial Arts and Fitness Centre
2nd
PATRICK DION-FEHILY
Hitchin Taekwon-Do School
3rd
Toby Broom
Dawlish Taekwon-Do
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Ben Tovey
Paignton Taekwon-Do
2nd
Tom Durnford
Roade Taekwon-do School (Northampton)
3rd
THOMAS FLAVELL-MCNELLIEY
Hitchin Taekwon-Do School
3rd
Jamie Marriott
Nottingham TKD School HoE
Junior Male (14 - 17yrs) 10th - 7th Kup Sparring Heavy Weight
1st
Robert Mario Ciuchi
Hayes TaeKwon-Do Academy
2nd
Robin Cerny
Czech Republic
Junior Male (14 - 17yrs) 6th - 4th Kup Sparring Heavy Weight
1st
Adam Boycott
Wolf TKD Academy
2nd
GEORGE HOWELL
Imperial Collingham
Junior Male (14 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Heavy Weight
1st
Josh Morgan
Wolf TKD Academy
2nd
Alex Connor
Chippenham TKD
3rd
Rhys Eyre
Harefield TKD Club
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Joshua Harris
10055
Ga-Jok Ilkeston
2nd
Musa Dawadu
Wolf TKD Academy
3rd
Luke Yip
Hogan's Institute of Taekwon-Do
3rd
Robert Walkinshaw
10037
Cuddington & Sandiway TKD
Junior Male (14 - 17yrs) 10th - 7th Kup Sparring Hyper Weight
1st
JORDAN WRIGHT
Ga-Jok Wollaton
2nd
Joshua Webb
Ferndown Integrity
3rd
Nick Bowers
Roade Taekwon-do School (Northampton)
3rd
Brandon Bordoley
Hemel TAEKWON-DO
Junior Male (14 - 17yrs) 6th - 4th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Lukaz Bednarek
Wolf TKD Academy
2nd
OLIVER BINNS
Cathedral Tae Kwon Do
3rd
Jake Collyer
Brixworth Taekwon-do School (Northampton)
Junior Male (14 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Hyper Weight
1st
MARTIN COULTER-DUNNE
Stevenage Taekwon-Do School
2nd
Alex Lamb
10346
Thornbury TKD
3rd
JACK POWELL
10392
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
Jakub Kmec
Czech Republic
Junior Male (14 - 17yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Brad Robertson
Queen Margaret University
2nd
David Caforio
Italy
3rd
LIAM ROSSITER
10400
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
Ryan Hateley
South Coast Martial Arts
Junior Male (14 - 17yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Martin Rosner
Czech Republic
2nd
Robin Cerny
Czech Republic
3rd
Robert Shaw
One Taekwon-do Academy
3rd
Michael Carmona
Wolf TKD Academy
Junior Male (14 - 17yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Aaron Ewart
Wolf TKD Academy
2nd
Shokrullah Haydari
Wolf TKD Academy
3rd
Adam Boycott
Wolf TKD Academy
3rd
Kryzstof Wisniewjki
Wolf TKD Academy
Junior Male (14 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Elliot Allen
Wolf TKD Academy
2nd
Josh Morgan
Wolf TKD Academy
3rd
MARTIN COULTER-DUNNE
Stevenage Taekwon-Do School
3rd
Jakub Kmec
Czech Republic
Junior Male (14 - 17yrs) 1st Degree Patterns
1st
Ben Tovey
Paignton Taekwon-Do
2nd
Jake Cook
Richards TKD - St Austell
3rd
Ryan Hateley
South Coast Martial Arts
3rd
Louis Devonshire
10060
Ga-Jok Ilkeston
Junior Male (14 - 17yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Jamie Marriott
Nottingham TKD School HoE
2nd
Billy Smith
10452
Stoke Gifford TKD
3rd
Jamie Martin
Richards TKD - St Austell
3rd
Adam Everett
Richards TKD - St Austell
Junior Male (14 - 17yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Sam Richards
Richards TKD - St Austell
2nd
Brad Robertson
Queen Margaret University
Junior Male (14 - 17yrs) DEGREE Special Technique
1st
Brad Robertson
Queen Margaret University
Junior Male (14 - 17yrs) KUP Power
1st
Alex Connor
Chippenham TKD
Junior Male (14 - 17yrs) DEGREE Power
1st
THOMAS FLAVELL-MCNELLIEY
Hitchin Taekwon-Do School
Junior Female (14 - 17yrs) Degree Sparring Micro Weight
1st
Joann Rolison
Wolf TKD Academy
2nd
Robyn Hough
Richards TKD - St Austell
Junior Female (14 - 17yrs) 6th - 4th Kup Sparring Light Weight
1st
Ilaria Mondati
Italian Taekwon-Do Association
2nd
Sasha Soloveva
Wolf TKD Academy
Junior Female (14 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Light Weight
1st
Jordan Rowland
Paignton Taekwon-Do
2nd
Karen Pegg
Letchworth TKD
3rd
Lydia Crawley
Paignton Taekwon-Do
Junior Female (14 - 17yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
JODI HORAN
Hitchin Taekwon-Do School
2nd
Charlie Bradford-Gibbs
Paignton Taekwon-Do
3rd
EMILY JONES
Hitchin Taekwon-Do School
Junior Female (14 - 17yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Bethany Martin
Richards TKD - St Austell
Junior Female (14 - 17yrs) 6th - 4th Kup Sparring Heavy Weight
1st
Molly Greenslade
Paignton Taekwon-Do
2nd
Lauren Jerred
Totnes
3rd
Katie Gillott
Hucknall TKD School HoE
3rd
Nicole Follett
Wolf TKD Academy
Junior Female (14 - 17yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Chloe Gault
Queen Margaret University
2nd
Sophie Donnelly
Roade Taekwon-do School (Northampton)
Junior Female (14 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Hyper Weight
1st
Charlotte Bond
Paignton Taekwon-Do
2nd
JESSICA HEYBYRNE
10396
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
Caitlyn Holgate
Paignton Taekwon-Do
Junior Female (14 - 17yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Zara Worton
Richards TKD - St Austell
2nd
Karis Harrington
Richards TKD - St Austell
Junior Female (14 - 17yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Sasha Soloveva
Wolf TKD Academy
2nd
Ilaria Mondati
Italian Taekwon-Do Association
3rd
Katie Gillott
Hucknall TKD School HoE
3rd
Molly Greenslade
Paignton Taekwon-Do
Junior Female (14 - 17yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Karen Pegg
Letchworth TKD
2nd
Lydia Crawley
Paignton Taekwon-Do
3rd
Charlotte Bond
Paignton Taekwon-Do
3rd
Jordan Rowland
Paignton Taekwon-Do
Junior Female (14 - 17yrs) 1st Degree Patterns
1st
JODI HORAN
Hitchin Taekwon-Do School
2nd
Robyn Hough
Richards TKD - St Austell
3rd
Chloe Gault
Queen Margaret University
Junior Female (14 - 17yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Charlie Bradford-Gibbs
Paignton Taekwon-Do
2nd
Zara Worton
Richards TKD - St Austell
3rd
Lyndsay Walkinshaw
10036
Northwich TKD
3rd
Sophie Donnelly
Roade Taekwon-do School (Northampton)
Junior Female (14 - 17yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Bethany Martin
Richards TKD - St Austell
2nd
Jasmine Pidgley
Poole Integrity
Junior Female (14 - 17yrs) KUP Special Technique
1st
Jordan Rowland
Paignton Taekwon-Do
Junior Female (14 - 17yrs) KUP Power
1st
Jordan Rowland
Paignton Taekwon-Do
Junior Female (14 - 17yrs) DEGREE Power
1st
Karis Harrington
Richards TKD - St Austell
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Micro Weight
1st
Jamie McAvoy
10523
Yiewsley TKD Academy
2nd
Ben Read
10352
Thornbury TKD
Adult Male (18 - 35yrs) 6th - 4th Kup Sparring Light Weight
1st
Struan Mackenzie
Queen Margaret University
2nd
RYAN GANE
10407
The Martial Arts and Fitness Centre
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Light Weight
1st
Paul Manning
10126
ITF Eireann
2nd
Ryan Marriott
10056
Ga-Jok Ilkeston
3rd
Jack Creber
Paignton Taekwon-Do
3rd
Will Bowden
Chippenham TKD
Adult Male (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Sparring Welter Weight
1st
Alessio Deliperi
Italy
2nd
Sam Owens
Wolf TKD Academy
Adult Male (18 - 35yrs) 6th - 4th Kup Sparring Welter Weight
1st
Paul Groome
Hogan's Institute of Taekwon-Do
2nd
MICHAEL WILLIAMS
10404
The Martial Arts and Fitness Centre
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Reece Nicholls
10012
Thornbury TKD
2nd
Luke Dempsey
Hayes TaeKwon-Do Academy
3rd
Philip Dyke
10501
Thornbury TKD
3rd
Benjamin England
Wolf TKD Academy
Adult Male (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Sparring Middle Weight
1st
Fou Chi Chung
Wolf TKD Academy
2nd
Janusz Nowinski
Wolf TKD Academy
3rd
Jackson Joseph Saju
Yiewsley TKD Academy
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Vaughan Buxton
10277
Thornbury TKD
2nd
danny welland
Brentford TKD
3rd
Matthew Brunger
10522
Yiewsley TKD Academy
3rd
Gavinder Sidhu
10566
Yiewsley TKD Academy
Adult Male (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Sparring Heavy Weight
1st
Daniel Vileta
ITF Spain
2nd
Giulio Ramelli
Italian Taekwon-Do Association
3rd
Arun Raveendran Pillai
Yiewsley TKD Academy
Adult Male (18 - 35yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Heavy Weight
1st
Fabio Angius
Italy
2nd
Christopher Devine
Queen Margaret University
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Thomas Smith
Wolf TKD Academy
2nd
Jonathan McEachern
10347
Thornbury TKD
3rd
Tom Pateman
10045
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
Scott Owen
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Adult Male (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Ross Buchanan
One Taekwon-do Academy
2nd
Glyn Williams
10353
Thornbury TKD
3rd
SHAUN JEFFRIES
10428
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
Sam Pill
Richards TKD - St Austell
Adult Male (18 - 35yrs) 6th - 4th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Daniel Owen
Wolf TKD Academy
2nd
Chris Leighton
Wolf TKD Academy
3rd
Damien Alletson
Selston TKD School HoE
3rd
jaroslav beznoska
Brentford TKD
Adult Male (18 - 35yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Hyper Weight
1st
ARRON ROSE
10380
The Martial Arts and Fitness Centre
2nd
Michal Borowczyk
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
Adult Male (18 - 35yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Gavin Bradshaw
Alfreton Leisure Centre HoE
2nd
Duane Black
Wolf TKD Academy
3rd
Adnan Rafique
Wolf TKD Academy
3rd
Jonathan Fletcher
Hayes TaeKwon-Do Academy
Adult Male (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Sam Pill
Richards TKD - St Austell
2nd
Fou Chi Chung
Wolf TKD Academy
3rd
Alessio Deliperi
Italy
3rd
DANIEL JONES
10386
The Martial Arts and Fitness Centre
Adult Male (18 - 35yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Struan Mackenzie
Queen Margaret University
2nd
Lee Ellis
Berkhamsted TKD Club
3rd
Damien Alletson
Selston TKD School HoE
3rd
SAM PUPIC
10408
The Martial Arts and Fitness Centre
Adult Male (18 - 35yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Fabio Angius
Italy
2nd
Adam Pratt
Kingsbridge
3rd
Christopher Devine
Queen Margaret University
3rd
ARRON ROSE
10380
The Martial Arts and Fitness Centre
Adult Male (18 - 35yrs) 1st Degree Patterns
1st
Phil Tovey
Paignton Taekwon-Do
2nd
Owen Mansori
ITF Eireann
3rd
Adnan Rafique
Wolf TKD Academy
3rd
Duane Black
Wolf TKD Academy
Adult Male (18 - 35yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Ryan Marriott
10056
Ga-Jok Ilkeston
2nd
Thomas Smith
Wolf TKD Academy
3rd
Will Bowden
Chippenham TKD
3rd
David Gurney
Berkhamsted TKD Club
Adult Male (18 - 35yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Jack Creber
Paignton Taekwon-Do
2nd
Jamie McAvoy
10523
Yiewsley TKD Academy
3rd
Luke Dempsey
Hayes TaeKwon-Do Academy
3rd
Reece Nicholls
10012
Thornbury TKD
Adult Male (18 - 35yrs) 4th Degree Patterns
1st
Matthew Brunger
10522
Yiewsley TKD Academy
2nd
Gavinder Sidhu
10566
Yiewsley TKD Academy
3rd
Benjamin England
Wolf TKD Academy
3rd
Simon Barnes
Newlyn TKD School
Adult Male (18 - 35yrs) 5th Degree Patterns
1st
Kevin McCabe
10356
Cardiff Martial Arts
2nd
Ruairi O'Brien
10125
ITF Eireann
3rd
Vaughan Buxton
10277
Thornbury TKD
Adult Male (18 - 35yrs) DEGREE Special Technique
1st
Gavin Bradshaw
Alfreton Leisure Centre HoE
Adult Male (18 - 35yrs) DEGREE Power
1st
David Gurney
Berkhamsted TKD Club
Adult Female (18 - 35yrs) 6th - 4th Kup Sparring Light Weight
1st
Giulia Celli
Italian Taekwon-Do Association
2nd
Jana Salkova
Hogan's Institute of Taekwon-Do
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Sparring Light Weight
1st
Gurlaine Sidhu
10564
Yiewsley TKD Academy
2nd
Joanna Szczutkowska
South Coast Martial Arts
3rd
Amy Hill
Chippenham TKD
3rd
Jasmine Duggan
Wolf TKD Academy
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Nicola Barke
Berkhamsted TKD Club
2nd
KELLY GOULD
Hitchin Taekwon-Do School
3rd
Jay Gilbert
10011
Yiewsley TKD Academy
3rd
Elizabeth Palfrey
Paignton Taekwon-Do
Adult Female (18 - 35yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
Kirsty Mackenzie
Queen Margaret University
2nd
Vanessa Pinder
Wolf TKD Academy
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Laurie Cornwell
Harefield TKD Club
2nd
GEMMA O'CONNOR
Hitchin Taekwon-Do School
3rd
Prit Sidhu
10565
Yiewsley TKD Academy
3rd
Katharina Psihoda
Yiewsley TKD Academy
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
REBECCA DEARLOVE
Swindon Imperial Taekwon-Do
2nd
Emma Moscrop
Aspire Martial Arts
Adult Female (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Frances Almedia-Davis
Yiewsley TKD Academy
2nd
Joanna Gendall
Totnes
Adult Female (18 - 35yrs) 6th - 4th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Victoria Varela
Wolf TKD Academy
2nd
Nikki Oakes
Bestwood TKD School HoE
Adult Female (18 - 35yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Hyper Weight
1st
Lynsey Hope
Queen Margaret University
2nd
Emily Kuruvelukorn
Yiewsley TKD Academy
3rd
LEANNE VATON
Hitchin Taekwon-Do School
3rd
Samantha Copp
Roade Taekwon-do School (Northampton)
Adult Female (18 - 35yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
melanie evans
Truro TKD School
2nd
Jessica Ransley
Hogan's Institute of Taekwon-Do
3rd
Danielle Smyth
Welwyn UKITF Imperial
3rd
stacey barnes
Mullion TKD School
Adult Female (18 - 35yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Frances Almedia-Davis
Yiewsley TKD Academy
2nd
Joanna Gendall
Totnes
Adult Female (18 - 35yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Veronica Secci
Italy
2nd
Giulia Celli
Italian Taekwon-Do Association
3rd
Victoria Varela
Wolf TKD Academy
3rd
Kirsty Mackenzie
Queen Margaret University
Adult Female (18 - 35yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Lynsey Hope
Queen Margaret University
2nd
LEANNE VATON
Hitchin Taekwon-Do School
3rd
Samantha Copp
Roade Taekwon-do School (Northampton)
Adult Female (18 - 35yrs) 1st Degree Patterns
1st
Carla Dunne
Paignton Taekwon-Do
2nd
Nicola Barke
Berkhamsted TKD Club
3rd
Kerry Clarke
South Coast Martial Arts
3rd
Kirsty Lardner
Poole Integrity
Adult Female (18 - 35yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Joanna Szczutkowska
South Coast Martial Arts
2nd
Veronica Placido
Italy
3rd
Amy Hill
Chippenham TKD
3rd
Elizabeth Palfrey
Paignton Taekwon-Do
Adult Female (18 - 35yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Claire Pote
Totnes
2nd
Jay Gilbert
10011
Yiewsley TKD Academy
3rd
REBECCA DEARLOVE
Swindon Imperial Taekwon-Do
3rd
Gurlaine Sidhu
10564
Yiewsley TKD Academy
Adult Female (18 - 35yrs) 4th Degree Patterns
1st
Laurie Cornwell
Harefield TKD Club
2nd
Prit Sidhu
10565
Yiewsley TKD Academy
3rd
melanie evans
Truro TKD School
Adult Female (18 - 35yrs) 5th Degree Patterns
1st
Kerry Burridge
10023
Stoke Gifford TKD
Adult Female (18 - 35yrs) KUP Power
1st
Lynsey Hope
Queen Margaret University
Adult Female (18 - 35yrs) DEGREE Power
1st
melanie evans
Truro TKD School
Senior Male (Over 36yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
paul jackson
Brentford TKD
2nd
Martyn Lloyd
Alfreton Leisure Centre HoE
Senior Male (Over 36yrs) 6th - 4th Kup Sparring Middle Weight
1st
Justin Williams
Brixworth Taekwon-do School (Northampton)
2nd
Kevin Everett
Richards TKD - St Austell
Senior Male (Over 36yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
Richard D'Anjou
Wolf TKD Academy
2nd
MARK SHARWOOD
10402
The Martial Arts and Fitness Centre
3rd
Graham Slyfield
Richards TKD - St Austell
3rd
Neale Fleet
Brixworth Taekwon-do School (Northampton)
Senior Male (Over 36yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Adam Gibbs
Paignton Taekwon-Do
2nd
Ricardo Noboa
10048
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
Andrew Lawrence
Stevenage - UKITF Imperial
Senior Male (Over 36yrs) Degree Sparring Heavy Weight
1st
Stefano Bulla
Italy
2nd
Leonardo Monreal
ITF Spain
3rd
Kerry Wilson
Eastwood Taekwon-Do Academy
3rd
Luciano Cau
Italy
Senior Male (Over 36yrs) 10th - 7th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Andy Smith
Paignton Taekwon-Do
2nd
PAUL BARGH
Imperial Collingham
3rd
Roger Lewis
10359
Cardiff Martial Arts
Senior Male (Over 36yrs) 6th - 4th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Scott Johnstone Jones
Queen Margaret University
2nd
Russell Davis
Bestwood TKD School HoE
3rd
TIM PORTER
10411
The Martial Arts and Fitness Centre
Senior Male (Over 36yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Stuart Leppard
10354
Thornbury TKD
2nd
Andy Cobley
Staveley - Chesterfield TKD School HoE
3rd
JOHN LAVERY
Stevenage Taekwon-Do School
3rd
Andrew Stevens
Eastwood TKD School HoE
Senior Male (Over 36yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Roger Lewis
10359
Cardiff Martial Arts
2nd
Andy Smith
Paignton Taekwon-Do
3rd
PAUL BARGH
Imperial Collingham
3rd
Steve Brown
Paignton Taekwon-Do
Senior Male (Over 36yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Kevin Everett
Richards TKD - St Austell
2nd
Russell Davis
Bestwood TKD School HoE
Senior Male (Over 36yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Richard D'Anjou
Wolf TKD Academy
2nd
Neale Fleet
Brixworth Taekwon-do School (Northampton)
3rd
Graham Slyfield
Richards TKD - St Austell
3rd
Peter Williamson
Wolf TKD Academy
Senior Male (Over 36yrs) 1st Degree Patterns
1st
Andy Cobley
Staveley - Chesterfield TKD School HoE
2nd
Andrew Stevens
Eastwood TKD School HoE
3rd
paul jackson
Brentford TKD
3rd
TONY FERNANDES
10413
The Martial Arts and Fitness Centre
Senior Male (Over 36yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Martyn Lloyd
Alfreton Leisure Centre HoE
2nd
Ricardo Noboa
10048
Chand Institute of Taekwon-Do Bedford
3rd
gerald brokenshire
Truro TKD School
Senior Male (Over 36yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Leonardo Monreal
ITF Spain
2nd
Adam Gibbs
Paignton Taekwon-Do
3rd
Andrew Lawrence
Stevenage - UKITF Imperial
3rd
John Vernazza
Hogan's Institute of Taekwon-Do
Senior Male (Over 36yrs) 4th Degree Patterns
1st
Marcus Jones
10016
Poole Integrity
2nd
Stefano Bulla
Italy
3rd
Steven Noble
Swadlincote HoE
3rd
dale evans
Truro TKD School
Senior Male (Over 36yrs) 5th Degree Patterns
1st
Kerry Wilson
Eastwood Taekwon-Do Academy
2nd
Richard Winton
Poole Integrity
Senior Male (Over 36yrs) 6th Degree Patterns
1st
GLENN HORAN
Hitchin Taekwon-Do School
Senior Male (Over 36yrs) KUP Power
1st
Scott Johnstone Jones
Queen Margaret University
Senior Male (Over 36yrs) DEGREE Power
1st
Kerry Wilson
Eastwood Taekwon-Do Academy
Senior Female (Over 36yrs) Degree Sparring Welter Weight
1st
Hayley Parker
10005
Stevenage - UKITF Imperial
2nd
Corinne Sri-Widada
Kingsbridge
3rd
Sabina Locci
Italy
Senior Female (Over 36yrs) 3rd - 1st Kup Sparring Middle Weight
1st
Sarah Baker-Attwood
10449
Stoke Gifford TKD
2nd
Cheryl Matthews
Dawlish Taekwon-Do
Senior Female (Over 36yrs) Degree Sparring Middle Weight
1st
Debbie Kelly
Paignton Taekwon-Do
Senior Female (Over 36yrs) 10th - 7th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Tara Birks
Wolf TKD Academy
2nd
Sara Cobley
Staveley - Chesterfield TKD School HoE
Senior Female (Over 36yrs) 6th - 4th Kup Sparring Hyper Weight
1st
Helen Burns
Burton on Trent HoE
2nd
Frances Monk
Hucknall TKD School HoE
Senior Female (Over 36yrs) Degree Sparring Hyper Weight
1st
Hayley Smyth
Stevenage - UKITF Imperial
2nd
Sophie Barnett
Kingsbridge
3rd
LISA OAKLEY
Hitchin Taekwon-Do School
3rd
Lindsay Kibbey
10355
Thornbury TKD
Senior Female (Over 36yrs) 10th - 7th Kup Patterns
1st
Melissa Rolfe
Paignton Taekwon-Do
2nd
Tara Birks
Wolf TKD Academy
3rd
Sara Cobley
Staveley - Chesterfield TKD School HoE
Senior Female (Over 36yrs) 6th - 4th Kup Patterns
1st
Sandie Gurney
Berkhamsted TKD Club
2nd
Debbie Johanson
Cuddington & Sandiway TKD
3rd
Nicole Parsons
10360
Cardiff Martial Arts
3rd
Frances Monk
Hucknall TKD School HoE
Senior Female (Over 36yrs) 3rd - 1st Kup Patterns
1st
Emma Smith
Wolf TKD Academy
2nd
Sarah Baker-Attwood
10449
Stoke Gifford TKD
3rd
Cheryl Matthews
Dawlish Taekwon-Do
3rd
Carol Searle
Dawlish Taekwon-Do
Senior Female (Over 36yrs) 1st Degree Patterns
1st
Debbie Kelly
Paignton Taekwon-Do
2nd
Lindsay Kibbey
10355
Thornbury TKD
3rd
Christine Tovey
Paignton Taekwon-Do
Senior Female (Over 36yrs) 2nd Degree Patterns
1st
Sophie Barnett
Kingsbridge
2nd
nikki brokenshire
Truro TKD School
3rd
Hayley Smyth
Stevenage - UKITF Imperial
Senior Female (Over 36yrs) 3rd Degree Patterns
1st
Corinne Sri-Widada
Kingsbridge
Senior Female (Over 36yrs) 5th Degree Patterns
1st
Hayley Parker
10005
Stevenage - UKITF Imperial
Senior Female (Over 36yrs) KUP Power
1st
Helen Burns
Burton on Trent HoE
Senior Female (Over 36yrs) DEGREE Power
1st
Christine Tovey
Paignton Taekwon-Do

Written by: UK ITF Admin - 10th October 2011
[Comments: 8]

Sorry, but you need to login to your account to add feedback.

Login now, or if you are not a member then apply to join here

Article Feedback:

Mac Attram ( UK ITF) : 11th October 2011, 22:37

Well done to all competitors!!
Christopher Devine : 11th October 2011, 21:35

Yet again another outstanding British Championships. The addition of European Kup competitors helped add to the event. Can't wait for next year! :)
Kay King : 11th October 2011, 16:10

What a fab weekend! Ran so smoothly, thanks to those who organised it. They deserve a medal just for that! =)
: 11th October 2011, 16:07

What a fab weekend! Ran so smoothly, thanks to those who organised it. They deserve a medal just for that! =)
Michael Wood : 10th October 2011, 20:05

A great weekend had by all. Well presented, ran smoothly a pleasure to be with such a great organisation. Master Michael Wood 7th Dan
Glenn Horan : 10th October 2011, 13:46

Great weekend and great feed back from students and Instructors.
Kerry Burridge ( UK ITF) : 10th October 2011, 12:36

Very speedy results!
Thanks to everyone's particiaption for making it such a great weekend.
Mark Skyrme ( UK ITF) : 10th October 2011, 11:36

Well done to everyone that attended.

A huge thank you to all the officials and instructors who made this a great success, and congratulations to all competitors for a spectacular performance.

Remember - You can only add your feedback once per article

Follow us Follow us on Facebook Follow us on Twitter

Write an Article

Do you have an article to submit?

If you are a registered member of the UK ITF you can add your article, with up to 10 images. You will need to be logged in, and your article will not show until it has been approved.

 

 


 


Are you ITF Certified?
Your Degree
This certificate along with the Mini Cert proves your current grade, the status card proves you are currently an ITF member.

These are the only credentials recognised by the ITF. Any reputable Club or Instructor are proud to display theirs with a current status card.



Find Out More
Find a School
Joins Us !
Contact Us
BTC + UK Sport Recognised
UK ITF Instructors are accredited by the British Taekwondo Council, national governing body for Taekwondo in the UK, which includes DBS/PVG Scheme Enhanced certification, insurance and continued professional development


 

 
Website design and creation © 2007-17 Black Culm Ltd